Bebek Yürüteçleri

Bebek Yürüteçleri

Bebek yürüteçlerinin kimin aklına geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. İlk bebek yürüteci 1850’li yıllarda icat ediliyor. Öncelikli amacı bebeğin yemek pişirilen ocaklardan uzak durmasını sağlamak olan bebek yürüteçleri aynı zamanda yürümeyi yeni öğrenmeye başlayan bebekler için destek olması amacını da taşımaktaymış. Zamanla elbette ev içi mekânlarımızın değişmesi ile bebek yürüteçlerinin amacı yalnızca bebeklerin yürümeyi öğrenmeye başladığı evrelerde güvende olmalarını sağlamaya yönelik olarak sınırlanmış.

Elbette değişen teknoloji ve dönüşen ihtiyaçlar ile bebek yürüteçleri de pek çok dönüşüm geçirerek bebeklerin yürümeye başlama evresindeki tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmaya başladı. Bebek yürüteçlerini kısaca yürümeye çalışan bebeklerin daha kolay ve düşüp kendisini incitmeden hareket etmesini sağlayan bebek ürünleri olarak tanımlayabiliriz. Eğer sizin de yürümeye çabalayan bir bebeğiniz var ise, mutlaka edinmeniz gereken yürüme yardımcıları bebek yürüteçleridir. Bu yazımız, bebek yürüteçlerinin faydalarına odaklanıyor.

Bebeğiniz güvenli bir yürümeyi öğrenme süreci geçirecek.

Bebek Yürüteçleri Güvenli Öğrenme Süreci

Ayağa yeni kalkan ve yürümeye çalışan bir bebeğin en büyük ihtiyacı güvenliktir. Bebek yürüteçleri yürümeye çalışan bebekleriniz için bu güvenli ortamı sağlamak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda, bebeğiniz için satın alacağınız bebek yürütecinin sağlam ve dayanıklı olmasına özen göstermelisiniz ki bebek yürüteci ile karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları en aza indirebilirin. Ağır plastik maddeden yapılmış (ancak bebeğinizin yönlendirebileceği kadar da hafif olması önemli) olan bebek yürüteçleri, bebeğinizi yürürken desteklemekle kalmaz aynı zamanda güvenli olmasına da katkıda bulunur.

Eğer bebeğiniz yürümek istemiyorsa ya da yürümede geciktiyse…

Bebek Yürüteçleri Yürümek İstemiyorsa Yürümekte Geciktiyse

Her bebek kendiliğinden yürümek isteyecek değil ya? Bazıları yürümek için çaba bile göstermeyebilir. Bu durumda, ebeveynler mutsuz olmak yerine bebeklerini teşvik edecek bir hediye olarak bir bebek yürüteci satın alabilirler. Bebek yürüteçlerinin teknolojik ilerlemeden olumlu yönde etkilendiğini yukarıda belirtmiştir. Eğlenceli tasarımları ve özellikleri bulunan bebek yürüteçleri bebeğinizin yürütece ısınmasını sağlayarak yürüme hevesinin oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğiniz bebek yürüteçleri içindeyken oyuncakları ile ilgilenecek.

Bebek Yürüteçleri Oyuncaklar

Bebeğinizi bebek yürütecinin içine yerleştirdiğinizde, hem yürütecin özelliklerinden faydalanacaktır hem de oyuncaklarıyla oynayacaktır. Bebeğinizi yürütecin içine yerleştirdikten sonra oyuncakları ile birlikte onu evin güvenli alanlarında hareket etmesi için teşvik edebilir, bebeğinizin yürümeyi öğrenirken aynı zamanda da eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Elbette ebeveynler ile bebek arasındaki iletişimin kuvvetlenmesi de bebek hareket etmeye başladıkça farklı bir boyut kazanacaktır.

Bebeğiniz istediği şeyi yapmaya başlayacak ve özgüven oluşumu desteklenecek.

Bebek Yürüteçleri Özgüven Geliştirme

Uzmanlara göre, altı ila on iki ay arasındaki bebekler kimi zaman anne babalarından bağımsız olarak hareket etme isteği duyabilirler. Bu isteği sizin bebeğiniz de duyuyordur büyük ihtimalle. Bebek yürüteçleri bebeğinizin dik durmasını sağlayarak sizin yardımınız olmaksızın odanın içinde kendi başına gezinmesini sağlar. Bu da kendi bedenini tanıma ve özgüven geliştirme konusunda bebeğinize yardımcı olur. Elbette bebeğinizi bebek yürütecinin içine yerleştirdiğiniz zaman hiçbir şey olmaz gözüyle bakmayın. Özellikle çift katlı bir evde oturuyorsanız, bebeğinizi ev içindeki merdivenlerden uzak tutmalısınız. Bu tür durumlarda ve diğer her durumda, bebek yürütecine yerleştirilen bebeğin onu gözleyen birine her zaman ihtiyacı vardır.

Bebeğiniz bir tür çoklu öğrenme ve gelişim sürecinin içine girecek.

Bebek Yürüteçleri Çoklu Öğrenme ve Gelişme

Son dönemde piyasada bulabileceğiniz bebek yürüteçleri müzikli ve oyuncaklı versiyonları ile ebeveynlerin beğenisine sunuluyor. Bebeklerinizin zihnini yormadan ancak yaratıcılığını geliştirecek biçimde tasarlanan son moda bebek yürüteçleri bebeğinizi hem eğlendirecek hem de bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunacaktır. Yaylı bebek yürüteçleri özellikle bebeğinizin bacak kas gelişimi için tercih edebileceğiniz ürünlerdendir.

En iyi bebek yürüteci modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

Bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz!

 

Önceki YazıSonraki Yazı