Sürücüsüz Araba Karşılaştırması

Sürücüsüz Araba

Sürücüsüz araba veya sürücüsüz otomobil kavramına son zamanlarda çok sık rastlar halde geldik. Google aşağı Tesla yukarı derken, bir de ölümlü kaza meydana geldikten sonra sürücüsüz arabaları duymayan kalmamıştır herhalde. Biz de sürücüsüz arabalara kayıtsız kalamadık ve onları marka ve modele göre karşılaştırmaya karar verdik. Ama önce kısa bir tanım.

Sürücüsüz Araba Nedir, Ne Değildir?

Sürücüsüz Araba Nedir

Bilmeyenler ve emin olmayanlar için kısaca sürücüsüz arabanın ne olduğundan bahsedelim. Sürücüsüz araba, adı üstünde olduğu üzere, insan olan bir sürücünün kendisini kullanmasına gerek olmayan araba çeşidi. Gözünüzde hemen Batmobile gibi bir şey canlanmasın elbette ama yine de o teknolojiye giden yolda olduğumuzu söylemek yanlış olmaz herhalde. Sürücüsüz arabalara kendi kendini kullanan araba veya otonom araba dendiğini de ekleyelim.

Bir arabanın tamamen sürücüsüz araba sayılabilmesi için iki istikamet arasında hiçbir insan müdahalesi olmadan yol bulması ve yolların daha önceden arabanın kullanımı için adapte edilmemiş olması gerekiyor. Özel yollarda gidebilen veya insan müdahalesine gerek duyan arabalar ancak kısmen otonom olabilir. Bu teknoloji elbette otomotiv sektöründen büyük otomobil markalarının ilgisini çekiyor. Google, Tesla, Audi, BMW, Ford, General Motors, Volkswagen ve Volvo sürücüsüz araba testleri yapmakta.

Marka ve Modele Göre Sürücüsüz Araba Karşılaştırması

Waymo

Sürücüsüz Araba Waymo

Waymo, Google’ın sürücüsüz araba markası. Google sürücüsüz araba teknolojisine 2009 yılında giriş yaptı ve Waymo sürücüsüz o zamandan bu zamana tabiri caizse Kaliforniya yollarını eskitti. Waymo şu an için sürücüsüz araba alanında lider. Google sürücüsüz arabalar bu kadar yol kat edince kazaya karışmaları da kaçınılmaz ama bu kazaların çoğu arabaya müdahale etmek zorunda kalan insan sürücülerden kaynaklanıyor. Karşılaştırma açısından, Google piyasaya gerçekten sürücüsüz araba sokmaya en yakın aday.

Tesla

Sürücüsüz Araba Tesla

Tesla’yı daha çok elektrikli araçlarıyla tanıyoruz ama marka aslında sürücüsüz araba teknolojisinin de ilk mucitlerinden. Hatırlayan varsa, 2016’nın mayıs ayında bir Tesla sürücüsü kaza sonucu ölmüştü. Raporlarda otomatik pilotun öndeki kamyonu gökyüzünden ayırt edemediği ortaya çıkmıştı. Bu davanın sonucu sürücü hatasına bağlanırken Tesla da sürücüsüz araba denemelerine devam etti. 2017’nin sonunda sürücüsüz arabayla Los Angeles’tan New York’a kadar gösteri amaçlı bir yolculuk planlanıyor.

GM Cruise

General Motors da sürücüsüz araba yarışına katılanlardan. Bunun için 2016’da Cruise Autumation şirketini 1 milyar dolara satın almaktan da çekinmemişler. GM’in bu satın almayı yapmasının nedeni Cruise sürücüsüz araba yazılımı. GM Cruise sürücüsüz arabası Chevrolet Bolt, 2017’nin başında Detroit sokaklarında kendi kendine dolaşabildi; otobüsler, bisikletler ve yayalar arasında yolunu bulabildi. GM Cruise, sürücüsüz araba sektörüne 2018’de taksileri de katmak üzere Lyft ile anlaşmayı da ihmal etmedi.

Mercedes-Benz

Mercedes, S-Class serisindeki Pilot Sürücü özelliğiyle hem şaşkınlık hem de hayranlık yarattı. Pilot Sürücü, arabanın sürüş işlemlerini %80 oranında üstlenebiliyor. Ama Mercedes’in daha iyisini yapabilecekken şimdilik bununla yetinmesinin bir sebebi var: Lüks segmentte yer alacak olan %100 sürücüsüz arabası F 015 yolda. (İşte bu araba Batmobile’e benziyor.)

Volvo

Sürücüsüz Araba Volvo

Volvo da yarışa 2017’de katılanlardan. Açıklandığına göre, İsviçre’nin Gothenburg şehrindeki Hain ailesi belirlenen bir rotada Volvo’nun sürücüsüz arabası XC90’ı ilk deneyenlerden ve dolayısıyla deneyimlerini dünyayla paylaşanlardan olacak.

BMW

BMW 7 serisi otoyollarda sürücüsüz olarak yol almaya başladı bile. BMW yazılım için Intel ve Mobileye ile güçlerini birleştirdi. BMW’nin de 2017 de 40 sürücüsüz araçla deneme sürüşleri yapması bekleniyor.

Über

Über’in adını sürücüsüz araba teknolojisinde de duyacağız. Onlar da tamamen insandan bağımsız araba üretme peşinde. Ama şimdiden Waymo’yla davalık oldular. Suçlama da sürücüsüz araba teknolojisi hırsızlığı.

Ford

Sürücüsüz Araba Ford

Ford, sürücüsüz araba denemelerini Ford Fusion sedan aracının sürücüsüz kullanılması için modifiye edilen haliyle deniyor. Bu sürücüsüz arabanın da 2017 yılında 90 araçla yollarda test edilmesi planlanıyor. Ford, 2021 yılında da direksiyonu olmayan, tamamen sürücüsüz araba hedeflediğini açıklamış.

Sürücüsüz Araba Fiyatları Ne Kadar?

Sürücüsüz araba fiyatlarını araştırmak için biraz erken çünkü Tesla sürücüsüz araba ve Google sürücüsüz araba modelleri henüz test aşamasında ve üretim hattına geçince bunlara ne kadar fiyat biçileceği henüz belirsiz. 2020’de hayatımızda yerini alacak sürücüsüz arabaların benzinli otomobiller veya hibrit araçlardan daha yüksek fiyatlarda piyasaya sunulacağı kesin gibi. Bekleyip görmek gerek…

Hazır konu araba fiyatlarından açılmışken dünyanın en pahalı arabalarına göz atmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı