Motosiklet Çeşitleri & Özellikleri

motosiklet modelleri

Motor sesi, trafikten kaçma arzusu, gidilmek istenen yere en kısa sürede ulaşma isteği, iki teker üzerinde olmanın rahatlığı, rüzgârın hissettirdiği özgürlük… Motosiklet tutkunu olmak için daha birçok sebebiniz olabilir. Etrafınızda gördüğünüz motosiklet modellerini dikkatle inceledikten, test sürüşleri yaptıktan, duyduğunuz her motor sesinde iç geçirdikten sonra nihayet kendi motosikletinizi almaya karar verdiyseniz fakat hangi modelin sizin için daha kullanışlı olacağını halen düşünüyorsanız, motosiklet çeşitleri hakkında bilgi edinmelisiniz. 

Motosiklet çeşitleri ve isimleri hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra bütçeniz dahilinde seçim yapabilirsiniz. n11’de bulunan motosiklet modelleri geniş bir yelpazede çeşitlenmektedir, modeller hakkında ürün sayfalarını inceleyerek ve satıcılarla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

commuter motor

Commuter Motosiklet: Başlangıç Motoru 

Commuter motor tipi, motorcular arasında başlangıç motoru olarak tanımlanır. Genellikle hafif ve dayanıklı olur. Motor hacimleri düşüktür, 250 cc altında güce sahiptir. Düşük motor hacmine sahip oldukları için yakıt tüketimleri azdır ve ekonomik bir kullanım sunar. Ekonomik olması sebebiyle kuryeler arasında oldukça sık tercih edilir, bu nedenle bu motora “kurye motoru” da denir. Farklı özellikleriyle ön plana çıkan Commuter Motosiklet modellerine tek tıkla hemen ulaşabilirsiniz.

Temel amacı şehir içi kısa mesafelerde ulaşımı hızlı bir şekilde sağlamaktır. Hafif ve kıvrak bir yapıya sahip olduklarından, araç trafiği içinde rahat ilerleme imkânı bulabilirsiniz. Kolay bir kullanımı vardır ve başlangıç seviyesindeki motorcular için idealdir. Manuel olarak vites değişimi yapılır. Yarı otomatik vites modelleri de bulunur ve bu modellere CUB denir. 

Motor hafif, kıvrak ve kullanışlı olmasına rağmen düşük motor hacminden dolayı hız yapmanızı engeller. Honda CB 125, Honda CBF 150, Yamaha YBR 125 bu modelde öne çıkan motorlardır. Şehirlerarası yolculuklarda ve hız sınırının yüksek olduğu yollarda kullanımı sizi yorabilir. Fakat unutmayın ki hiçbir şey imkânsız değildir. Commuter tip bir motorla değil şehirler arası, ülkeler arası bile yolculuk yapabilirsiniz! 

Üstelik bunu daha önce birileri yaptı. Tarih 22 Aralık 2003. Buenos Aires’ten yola çıkan iki genç, Gustavo Cieslar ve Jeannette Pahl, tam 64 ay süren bir dünya turuna çıktılar. İkisi de 124 cc motora sahip Yamaha YBR kullanıyordu. Amaçları bu küçük motorlar üzerinde dünya çevresinde bir tur atıp yolculuklarını başladıkları yerde, Buenos Aires’te bitirmekti. 64 ay boyunca, bu motorlar üzerinde 86.900 km yol gider ve toplam 40 ülke değiştirirler. Üstelik bu ülkelerin arasında 42 gün geçirdikleri Türkiye de bulunur. 18 Nisan 2009 tarihinde yolculuklarını başladıkları yerde tamamlarlar. Gustavo bu yolculuk için şöyle söyler: “Basitçe, bir şeyi gerçekten istiyor ve yorulmadan onun için uğraşıyorsanız, istediğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz.” 

Siz de Commuter tipli bir motor alarak ister şehir trafiğinden sıyrılmak için kullanabilir, isterseniz de düşük bütçeli motorunuzla bir çılgınlık yapıp dünya turuna çıkabilirsiniz. Her şey sizin elinizde.

scooter motor

Scooter Motosiklet

Scooter model motosiklet çeşitleri ve özellikleri, kullanım itibariyle oldukça kolay ve konforludur.  Oturum şekli çok rahattır, ayaklarınızı koyabileceğiniz düz bir platforma sahiptir. Kullanım alanı şehir içidir. Tam otomatiktir. Vites kavramı yoktur, yalnızca fren ve gaz yönetimi bulunur, bu sebeple kullanımı oldukça kolaydır. Manevra kabiliyeti yüksektir, bu sebeple trafikte ve şehir içinde rahatlıkla kullanılabilir. Bakım maliyeti ve yakıt tüketimi düşük olduğundan bütçe dostu bir modeldir. Detaylı olarak Scooter Motosiklet modellerini incelemek isterseniz sizi böyle alalım.

Şehir içi kısa mesafelerde sürüş deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılara önerilen scooter motosikletler, motosiklet tutkusuyla model yükseltmek isteyen kişiler için pek de uygun bir tercih olmayacaktır. Koltuk kısmının altında bagaj bulunur. Alandan tasarruf eden bu tasarım sayesinde eşyalarınız için de korunaklı bir taşıma alanı oluşturulmuştur. Motor hacimleri genelde düşük olduğundan yetersiz kalacağı yokuşlar olabilir ve hız yapmanıza elverişli değildir. Küçük tekerleklere sahip olması nedeniyle yol sarsıntılarını doğrudan hissedersiniz.

Scooter motorlarda öne çıkan marka Vespa’dır. Birçok farklı tasarımda ve değişken motor hacmine sahip motosiklet modelleri görmeniz mümkündür. Vespa dışında Honda Beat, Yamaha Delight, Yamaha X City Scooter da örnek gösterilebilir. 

Scooter modellerin “Maxi Scooter” adı verilen bir üst modelleri bulunur. Maxi scooter’lar 250 cc üstünde motor hacmine sahiptir. Daha geniş bagaja ve koltuğa sahiptir. Uzun yol için kullanılabilir. Öne çıkan modeller Suzuki Burgman ve Yamaha X Max 300 olarak sıralanabilir.

honda goldwing touring motosiklet

Touring: Tur Motosikleti 

Touring motorlar, uzun yolculuklar için dizayn edilmiştir. Temel amacı konfor içinde uzun yol yapmanızdır, bu sebeple donanımı fazladır. Yapılı ve ağır motosikletlerdir. Uzun yolda rahat kullanım olabilmesi için motor hacimleri belirli bir seviyenin üzerindedir. Modellerinin doluluğuna göre rüzgâr kesici, oyuk sele, 2. yolcu için sırt dayama platformu ve klima gibi eklentileri bulunur. Öne çıkan Touring Motor modellerine göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Manevra kabiliyeti zayıf olan ve ağırlıkları sebebiyle hantal denilebilecek modellerdir ve bu nedenle yeni kullanıcılar için kullanımı zor olabilir. Yan ve arka çantaları bulunur veya bulunmasa bile takılmaları için uygun alana sahiptir, bu sayede rahatlıkla eşya taşınabilir. Honda Goldwing, Honda Pan European, BMW R 1200 RT, BMW K 1600 GTL öne çıkan modellerden. 

Ducati monster naked motorcycle

Naked Motosiklet

Naked motor modeli, rüzgârı kesmek ve motosikleti darbelerden korumak amacıyla eklenen karenaj bulundurmamasından dolayı çıplak bir görünüme sahiptir. Bu sebeple Naked olarak adlandırılır. Görünümünden dolayı asi olarak bilinir. Karenaj yoksunluğundan dolayı fazla rüzgâr yiyerek kullanıcıyı yorar, bu sebeple uzun yolda kullanıma uygun değildir. 

Arazide kullanılmaz, asfalt kullanımına uygundur. Manevra kabiliyeti iyidir, üstün bir performans sergiler. Performans odaklı yapıya sahip olduğundan yakıt tüketimleri yüksektir. Ducati Monster, Yamaha Mt serisi öne çıkan modeller arasındadır. 

enduro motor

Enduro Motosiklet: Arazi ve Asfalt Motosikleti

Kelime anlamı dayanıklılıktır. Yerden yüksektir. Hem asfaltta hem hafif engebeli arazide rahat kullanım için üretilmiştir.  Çamura, suya dayanıklıdır. Doğayla iç içe olmayı seviyorsanız tercih edebileceğiniz bir modeldir. Çekiş gücü yüksektir. 125 cc ile 1000 cc arasında motor hacimleri görülebilir. Enduro Motor modelleri hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

chopper motosiklet

Cruiser/Custom/Chopper Motosiklet

Cruiser, Amerika’da ortaya çıkmış bir motosiklet modeli. Tasarım itibariyle ayakların önde ve el bilekleri hizasında olduğu, kolların dirseklerden büküldüğü bir oturum şekli hakimdir. Oturuş şeklinden dolayı uzun yolda bir süre sonra rahatsızlık hissi verebilir. Cruiser, bu motorların fabrikadan seri üretim halinde çıkan modellerine verilen genel isimdir. Custom, bu modele, kullanıcının kendi istekleri doğrultusunda ekleme çıkarma yaparak oluşturduğu tiptir. Chopper ise motosiklet henüz fabrikada üretim aşamasındayken kullanıcı tarafından kendine özel olarak dizayn ettirdiği, eşi bulunmayan özel tasarımdır. 

Ülkemizde bu üç tipten de genelde Chopper olarak bahsedilir. Kendi tasarımınızı yapmak istiyorsanız sizin için idealdir. Aksesuar seçeneği boldur, bu sebeple özelleştirmenize imkân tanır. Yere yakındır. Yakıt tüketimleri yüksektir. Viraj kabiliyeti azdır. Harley Davidson, Yamaha Dragstar, Kawasaki Vulcan öne çıkan modellerdir. Cruiser model motosiklet çeşitleri ve fiyatları tasarımlarına göre değişkenlik gösterir. 

yarış motoru

Supersport: Yarış Motosikleti 

600 cc ile 1000 cc aralığında motor hacmine sahiptir. Yarış için üretilip sonradan kişilerin kullanımına uyarlanmıştır. Oturuş pozisyonu rahatsızdır, tüm vücut öne doğru eğilmelidir. Yüksek performanslarından dolayı yakıt tüketimleri de yüksektir. Viraj kabiliyetleri üstündür. Hızlanma ve frenleme sistemleri çok iyi çalışır. Motosiklet kullanıcılarının tutkunu olduğu o eşsiz motor sesini iliklerinize kadar hissetmek ve havalı bir motora sahip olmak için tercihinizi racing modellerden yana kullanabilirsiniz. Yamaha R serisi, Honda Cbr serisi öne çıkan modelleri içerir. 

cup motor

Cup Motosiklet

Scooter modellerle birlikte şehir içinde en çok tercih edilen motor türlerinden biridir. Motor hacmi 100 cc altındadır ve bu nedenle çok fazla hız yapamaz. 100 cc altında motor hacmine sahip olan Cup motor modelleri vergiden muaf tutulur*, kullanıcıların tercih etmelerindeki sebeplerden biri de budur.  Büyük oranda yakıt tasarrufu sağladığından bütçe dostu bir modeldir. Büyük tekerleri sayesinde engebeli alanlardan daha az sarsıntıyla geçer. Yedek parça bulma olanağı ve servis ağı nispeten geniştir. Vitesleri yarı otomatiktir, bu özellik performanslarını iyileştirir. Şehir içinde zamandan tasarruf etmek ve rahat ulaşım sağlamak için tercih edebilirsiniz. Mondial motorlar bu alanda öne çıkan ürünlerdir.

elektrikli motor

Elektrikli Motosikletler

Elektrikli motosikletler, bir diğer adıyla mopedler şarj edilerek doldurulan bataryanın yani akünün elde ettiği enerjiyle çalışan, yakıt tüketmeyen ekolojik motorlardır. Son dönemlerde otomobillerde dahi kullanılmaya başlanan bu sistem, doğa dostu ve nispeten uygun fiyatlıdır. Bazı bataryalarda lityum-polimer, lityum-iyon gibi içeriklere sahip piller kullanılır ve bu sayede evde dahi şarj edilebilir.  Motor hacmi çok değişkenlik gösterir, her kullanıcıya hitap edecek elektrikli motosiklet modelleri mevcuttur. Alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ehliyet sınıfınızdır. Mevcut ehliyetiniz çok yüksek motor hacmine sahip motosikletleri sürmeyi karşılamayabilir. Taşınabilir ve gömülü batarya modelleri bulunur. Taşınabilir bataryalı bir ürün tercih edecekseniz hırsızlık için güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olmalısınız. Öne çıkan modeller Zero S, Lightning LS218, Redshift MX olarak sıralanabilir.

*Bu bilgi 2021 nisan ayına aittir, resmi kaynaklardan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Önceki YazıSonraki Yazı