Oto Cam Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

oto cam filmi

Arabalar sahibinin yaşam tarzı, kişiliği ve hatta sosyal statüsü hakkında çeşitli ipuçları veriyor. Bunun farkında olan sürücüler ise arabalarının dış görünümünü iyileştirmek için farklı yollar arıyor. Araç modifikasyonunun bir parçası olan oto cam ve aksesuar uygulamaları da bunlardan biri. Üstelik araç cam filmleri estetiğin yanı sıra güvenlik ve sağlık konularında da birçok fayda sunuyor. Oto cam filminin nasıl çekildiğini, avantajlarını ve fiyatlarını merak ediyorsanız, ihtiyacınız olan tüm cevapları bu yazıda okuyabilirsiniz.

oto cam filmi

Oto Cam Filmi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Arabalarda cam filmi görünümle ilişkilendirilmesine rağmen faydaları bununla sınırlı değil. Oto cam filmi kullanmanın avantajları şu şekilde:

 1. Zararlı güneş ışınlarının etkilerini en aza indirir.

Cam filmleri güneşten gelen ultraviyole ışınların ve ısının araç içine girmesini engelleyerek olası deformasyonların önüne geçiyor. Zararlı ultraviyole ışınlar döşemelerin solması ve plastik parçaların çatlaması gibi sorunların yanı sıra cilt hasarlarına da neden oluyor. Dolayısıyla cam filmi yaptırarak hem kendinizin hem de çocukların cildini zararlı etkilerden daha fazla koruyabilirsiniz.

 1. Gizlilik ve güvenliğin sağlamaya yardımcı olur.

Meraklı gözler tarafından seyredilmek herkes için rahatsız edici bir durum. Cam filmleri başkalarının içeriyi görmesini engelleyerek bu sorunu ortadan kaldırıyor. Üstelik cam filmlerinin bu özelliği araç güvenliğine de katkıda bulunuyor. Oto cam filmi kullanarak değerli eşyalarınızın görünürlüğünü azaltabilir ve olası hırsızlık vakalarının önüne geçebilirsiniz. 

 1. Sıcak yaz günlerinde aracın serin kalmasını sağlar.

Nemli iklimlerde arabayı serin tutmanın ne kadar önemli ve maliyetli olduğu konusunda herkes hemfikir. Cam filmleri arabanın içinde aşırı sıcaklığa neden olan UV ve kızıl ötesi ışınları engelleyerek nispeten daha serin bir atmosfer yaratıyor. Böylece cam filmli araçlarda klimanın yakıt tüketimi üzerindeki etkileri azalarak verimli ve konforlu bir sürüş deneyimi elde edilmiş oluyor.

 1. Kaza durumunda can güvenliğini artırır.

Film uygulamaları camın üzerinde koruyucu bir katman oluşturarak olası bir kaza durumunda kırık cam parçalarının dağılmasını önlüyor. Can güvenliğini artıran bu özellik aynı zamanda dolu yağışlarında veya taş sekmelerinde camların göreceği hasarı da azaltmaya yardımcı oluyor. Dolayısıyla oto cam filmi kullanarak hem yaralanma riskini hem de ekstra masrafları azaltabilirsiniz.

 1. Araç estetiğini iyileştirerek ikinci el satışlarda değerinin artmasını sağlar.

Cam filmi her sürücünün tercih ettiği bir uygulama değil ancak diğer avantajlarının yanı sıra aracın güzel görünmesine katkı sağlıyor. Siyah renkli araçlarda bütünsel bir estetik yaratan bu uygulama beyaz renkli araçlarda dikkat çekici bir kontrast oluşturuyor. Bu sayede şık ve parlak bir görünüme kavuşan otomobillerin ikinci el satış değeri de artmış oluyor.

araç cam filmi nasıl çekilir

Oto Cam Filmi Nasıl Çekilir? 

Avantajlarından dolayı cam filminin maliyetli bir aksesuar olduğun düşünebilirsiniz, ancak oto cam filmi fiyatları arasında her bütçeye uygun çeşitli alternatifler bulunuyor. Üstelik yalnızca birkaç püf noktaya dikkat ederek bu uygulamayı kendi başınıza da yapabilirsiniz. 

5 adımda araç cam filmi çekmek için yapmanız gerekenler: 

 1. Adım: Camları temizleyin.

Temizlik araç cam filmi uygulamasının ilk ve en önemli adımını oluşturuyor. Cam yüzeyinin hem içini hem de dışını cam temizleyici ürünler kullanarak toz ve kir kalıntılarından arındırın. Bu aşamada cam kenarlarını, pervazları, contaları ve kir toplayabilecek tüm köşeleri temizlediğinizden emin olmalısınız. İyice temizledikten sonra iz bırakmayan mikrofiber bezlerle camı kurulayın. 

 1. Adım: Seçtiğiniz cam filmini boyutlandırın.

Uygulama yapacağınız camın dış yüzeyine sabunlu su püskürterek cam filmini üzerine yerleştirin. Püskürtülen su, filmin yüzeye yapışmasını sağlayarak ölçü almayı kolaylaştırıyor. Bunu yaparken zihninizde oto cam filmi hava kabarcıkları nasıl giderilir sorusu oluşabilir. Filmin altındaki kabarcıkları azaltmak için yumuşak bir ıspatulayı merkezden kenarlara doğru itmeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan bu ekipman genellikle satın aldığınız cam filmi ürünüyle birlikte geliyor.

Uygun ölçüyü aldıktan sonra cam filmini maket bıçağı yardımıyla kesmeye başlayın ancak hata payı bırakmayı unutmayın. Kestiğiniz cam filminin altında hala ufak tefek hava kabarcıkları görebilirsiniz. Bunları tamamen ortadan kaldırmak için spatulayı kullanırken aynı zamanda fön makinesiyle ısı vermelisiniz. 

 1. Adım: Cam filminin koruyucu katmanını kaldırın.

Şu ana kadar yaptığınız tüm işlemleri camın dış yüzeyinde gerçekleştirdiniz fakat ilgili yönetmeliğe göre film uygulaması yalnızca camın iç tarafına yapılıyor. Camın dış yüzeyinde kabarcıksız ve pürüzsüz bir şekilde duran filmin üzerindeki koruyucu katmanı tamamen çıkarın. 

 1. Adım: Cam filmini iç yüzeye yapıştırın.

Bu aşamada fazlasıyla dikkatli olmanız gerekiyor. Koruyucu katmanı ayırdıktan sonra cam filminin üzerine bir miktar sabunlu su püskürtün. Ardından filmi camın dış yüzeyinden kaldırarak sabunlu su püskürttüğünüz yapışkanlı yüzünü camın iç yüzeyine yapıştırın. Yapışkanlı yüzeye neden su püskürtmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, bu işlem oluşacak hava kabarcıklarının giderilmesi için yapılıyor. 

 1. Adım: Uygulamayı bitirerek cam filmini kurumaya bırakın.

Camın iç yüzeyine yapıştırdığınız filmin altında hala bir miktar kabarcıkla karşılaşabilirsiniz. Ispatulanın film üzerinde rahatça kayması için tekrar sabunlu su püskürtün ve kabarcıkları merkezden kenarlara doğru itin. Yeterli olmadığı durumlarda fön makinesinden tekrar yardım alarak cam filmi uygulamasını bitirin ve yaklaşık altı saat boyunca kurumaya bırakın.

cam filmi yasak mı

Oto Cam Filmi Yasak mı?

“Oto cam filmi yasak mı?” sorusu aksesuar ve tuning dünyasının en tartışmalı konularından biri. Bu konuyla ilgili yönetmelik geçmişte sık sık değiştiği için sürücülerin çoğu yasak olduğunu düşünüyor. Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik’e göre oto cam filmi yaptırmak yasak değil fakat sınırları belirlenmiş bazı kurallara uymak gerekiyor. 

Araç cam filmi yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler şu şekilde:

 • Yönetmeliğe göre otomobillerin yanı sıra M, N ve O kategorisine dahil olan otobüs, minibüs, kamyonet ve karavan gibi araçlara da cam filmi uygulaması yapılabiliyor.
 • 2016 yılında yayınlanan ve hala yürürlükte olan mevcut düzenlemeye göre aracın ön camına herhangi bir şekilde cam filmi uygulaması yapmak yasak.
 • Oto cam filmlerinde PVC malzeme kullanılamaz.
 • Cam filmi kaplamasında kullanılan yapıştırıcı maddenin akrilik esaslı olması gerekiyor.
 • Cam filmleri en az %98 oranında UV koruması sağlamalıdır.
 • Uygulama yalnızca cam panellerinin iç yüzeyine yapılmalıdır. 
 • Sürücü hizasındaki yan camlar en az %70 oranında, arka camlar ise en az %20 oranında ışık geçirgenliğine sahip olmalıdır. 
 • Oto cam filmi numaraları da ışık geçirgenliğine göre belirleniyor. Kullanımı serbest ve ışık geçirgenliği yüksek olan cam filmleri, 1 ve 2 numaralı filmlerden oluşuyor. 
 • Araç içini net bir şekilde göstermeyen oto cam filmi numaraları ise 3 ve 4 numara olarak biliniyor.

Cam filmi muayeneden geçer mi diye merak ediyorsanız, cevap evet. Cam filmi uygulaması kurallara göre yapılmış olan araçlar TÜVTÜRK istasyonlarında genellikle ‘hafif kusurlu’ sayılarak muayeneden geçiyor. 

Uzun lafın kısası, Türkiye’de bir zamanlar yasak olan oto cam filmleri artık kurallara uymak kaydıyla serbest bir şekilde yapılabiliyor. Düşük maliyetine rağmen birçok avantaj sunan bu modifikasyon ile zararlı UV ışınlarının etkilerini azaltabilir ve aracınızın görünümünü iyileştirebilirsiniz.

Aracınızın bakımıyla ilgili daha çok içerik okumak isterseniz, “ Far Temizleme, Far Parlatma Nasıl Yapılır?” yazımıza da göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı