Far Temizleme & Far Parlatma Nasıl Yapılır?

oto far temizleme

Otomobil farları, sürücünün yolu net şekilde görebilmesi ve araçların birbirini fark edebilmesi için konumlandırılmış ışık kaynaklarıdır. Özellikle akşam ve gece yolculuklarında sürücüler için büyük önem arz eder. Işıksız yollarda ve virajlarda kullanımı hayati önem taşır. Aynı zamana şeridinizde önünüzde giden arabayı daha net seçmek, sürüş mesafesini ayarlamak, sürücüsünün arkada başka bir aracın varlığından haberdar olmasını sağlamak, gerektiğinde uyarı amaçlı selektör yapmak; karşı şeritten gelen aracı görebilmek ve onun da sizi görmesini sağlamak gibi amaçlarla kullanılır. 

Araç farları genel olarak polikarbondan üretilir. Polikarbon, esnek ve sağlam yapılı, kristal görünümlü plastik grubu bir malzemedir. Işık geçirgenliği yüksektir. Farların iyi şekilde aydınlatma sağlanabilmesi için far ampullerinin güçlü olması ve sorunsuz çalışması yeterli değildir. Polikarbon kaplı dış yüzeyin lekesiz ve temiz olması, ışığı doğruca yansıtması da bir etkendir. Eğer farlarınız temiz ve lekesiz değilse, ışık kaynağı etkili olamaz. Bu noktada, far temizleme işlemini düzenli olarak yapmanız gerekir. Bunun için far temizleme kiti kullanabilir ya da anlatacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz. 

Polikarbon, dış etkenlere bağlı olarak kristal yapısını zaman içinde kaybederek sararıp bulanıklaşabilir. Far içi temizleme işlemini alanında yetkili ve uzman biri tarafından oto servislerde yaptırmanız daha uygundur çünkü far koruyucusunun tamamen yerinden çıkarılması gerekir. Far içi temizleme spreyi de kullanılabilir. Buna karşılık sorun farın dış tarafında ise, oto servise ihtiyaç duymadan sararmış far temizleme için birkaç önerimiz bulunuyor. 

pasta ile far temizleme

Pasta ile Far Temizleme

Araç pastası, far camı temizleme yöntemleri içerisinde en zahmetsiz olanlardan biridir. Pasta, farlardaki kirlenme ve sararmanın minimum düzeyde olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Eğer far yüzeyi çok sararmış veya bulanıklaşmışsa pasta yönteminden tatmin edici bir sonuç alabilmeniz mümkün değildir. Çok hafif buğulanmanın olduğu durumlarda iyi sonuçlar verebilir. Bunun dışında parlaklığı korumak için de bakım önerisi niteliğinde bir üründür. 

Temizleyip parlattığınız farlarda bu görünümü korumak için işlem sonrası uygulayabilir ve düzenli aralıklarla tekrarlayabilirsiniz. Düzenli temizlemeniz halinde eski sararmış görünüme ulaşması da gecikecek veya tamamen ortadan kalkacaktır. Bu yöntemi uygulamak için gerekenler araç pastası, eski bir diş fırçası ve nemli bezdir. Oto pastasını farın üzerine eski diş fırçası ya da bez yardımıyla yayın ve ovarak temizleyin. İyice ovduktan sonra biraz bekletin ve nemli bezle temizleyin. İstediğiniz sonucu alabilmek için bekleme süresini 5 dakika olarak tutabilir veya işlem sonrası gerekli görüyorsanız tekrar uygulayabilirsiniz. 

Çamaşır Suyu Yöntemi 

Çamaşır suyu ile araba far temizleme işlemi riski ve dikkat gerektiren bir uygulama. Çamaşır suyu uygulamasını farın sadece dış kısmına yaptığınızda istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Farı çıkarıp iç ve dış olarak temizlemeniz gerekir. Çıkarıp takma konusunda tecrübeniz yoksa riske girmeden oto servise götürebilir veya diğer önerilerimizi deneyebilirsiniz. 

Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzeme çamaşır suyu ve nemli bez. Çamaşır suyu ile far temizleme sırasında tercihen krem deterjan da eklenebilir. Farı çıkardıktan sonra 1 ölçek çamaşır suyu 1 ölçek su şeklinde hazırlayacağınız karışımı nemli bez yardımıyla iç ve dış yüzeye uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken iç kısımdaki krom kaplamalara kesinlikle temas etmemelisiniz. Çamaşır suyu bu krom kaplamaların dökülmesine sebep olabilir. Tercihen uygulama sırasında ek olarak yüzey temizleyici krem de kullanabilirsiniz. Ovarak temizledikten sonra nemli bezle silebilirsiniz.

far temizliği

Karbonat-Sirke Karışımı 

Far temizleme ilacı olarak hazırlayacağınız karbonat sirke karışımı alternatif çözümlerden biridir ve basit şekilde uygulanabilir. 1 çay bardağı sirke içine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyip homojen hale gelene kadar karıştırmanız gerekir. Nemli bir bez yardımıyla farı ovarak temizleyip iyice temizledikten sonra temiz ve nemli bir bezle silmelisiniz. İşlem yeterli gelene kadar tekrarlayabilirsiniz. Diğer far için de aynı işlemi uygulayarak buğulu görünümden kurtulabilirsiniz. Far temizleme fiyatları içerisinde en uygun maliyetli olan pratik yöntemlerden biridir.

Diş Macunu 

Diş macunuyla far temizleme, oldukça sık kullanılan ve güzel sonuç veren bir yöntemdir.

İhtiyacınız olanlar diş macunu, nemli bez ve diş fırçası. Diş macununu far yüzeyine sıkıp gelişi güzel şekilde yayarak, diş fırçası yardımıyla tüm yüzeyi temizlemelisiniz. Diş fırçası dairesel hareketler yardımıyla etkili bir temizleme sunacaktır. Diş fırçası yerine kuru bir bez de tercih edebilirsiniz fakat diş fırçası kadar etkili olmayacaktır. Polisaj makinasına sahipseniz, diş fırçasından çok daha etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Diş macununu polisaj makinasıyla yayıp uygulayabilirsiniz. Temizleme işleminden sonra nemli bez yardımıyla farları silerek işlemi bitirebilirsiniz. 

oto far temizleme

Zımpara Kullanarak Far Temizleme

Araç far temizleme yöntemlerinden biri de zımpara ile far temizliği tekniğidir. Bu yöntem sıklıkla kullanılır. Dikkatli uygulandığı takdirde kesin sonuç verebilecek bir çözümdür. İhtiyacınız olan malzemeler tercihen fısfıs formunda uygulayabileceğiniz su, farklı numaralarda zımpara kâğıtları, kâğıt maskeleme bandı, nemli bez ve araç pastasıdır. 

İşleme başlamak için öncelikle farların etrafını kâğıt maskeleme bandı ile kapatmanız gerekir. Bant ile şerit oluşturarak, zımparalama sırasında aracın boyasına zarar vermemiş olursunuz. Bant olarak kâğıt maskeleme bandı dışında bir şey yapıştırmayın zira bazı bantlar uzun süre boya üzerinde kaldıktan sonra çıkarırken boyayı kaldırabilir. Şerit şeklinde bandı çektikten sonra, fardaki çizik ve sararma durumuna göre zımpara seçin. Zımparalar taneciklerinin kalınlıklarına göre 400, 600, 800, 1000, 1200 gibi numaralar alır. Oto far temizliği için 400, 600 ve 1000 zımpara kâğıtları yeterli olur. Sırasıyla önce 400, sonra 600 ve en son 1000 numara kullanılmalıdır. Far temizleme zımpara seti olarak satın alabilirsiniz. 

Zımparaları rahat kullanabileceğiniz bir boyutta kestikten sonra hem kâğıtları hem far yüzeyini su ile ıslatmalısınız. Fısfıs formunda su bu noktada oldukça işinize yarar. Nazik hareketlerle ve fazla bastırmadan aynı yönde zımparayı uygulayın. Çizikler ve sararmaların olduğu katman alındıktan sonra, farlar ilk günkü haline dönecektir. Nemli bezle silerek pasta işlemine geçebilirsiniz. Pasta uygulamasını temiz bir bezle veya polisaj makinesi ile yapabilirsiniz. Bu işlem far yüzeyinin parlamasına ve bu temizliğin kalıcı olmasına yardımcı olur. Pasta işlemini de nemli bezle arındırdıktan sonra bantları sökebilirsiniz.

Pratik Far Mendilleri

Far temizleme mendili oldukça pratik bir yöntemdir. Kimyasal solüsyonlarla hazırlanmış mendil setinden oluşur. Çizik ve sararmaları giderir ve parlatır. Hazır halde bulunduğu için paketinden çıkarıp doğrudan kullanabilirsiniz, vakit kaybı yaratmaz.

araç far parlatma

Far Temizleme Seti 

Oto far temizleme seti genel olarak aşağıdaki ürünlerden oluşur, oto bakım ürünleri arasından aşağıdaki malzemeleri temin edebilirsiniz:

  • Far temizleme spreyi ya da losyonu,
  • Isıtıcı cihaz,
  • Huni şeklinde başlık,
  • Mikrofiber bez
  • Zımpara kâğıdı,
  • Eldiven,
  • Pasta

Far temizleme seti içeriği farklılık gösterebilir. Bu set, losyonun ısıtıcı cihazda ısıtılarak huni aracılığıyla buhar halinde farlara nüfuz ettirilmesi mantığıyla kullanılır. Zımparalanan yüzeye buhar şeklinde verilen losyon ile farlar tamamen temizlenir. Çok etkili bir yöntemdir. Buharlı far temizliği olarak da geçer. Oto far temizleme seti fiyatı içeriğine bağlı olarak değişebilir. 

“Far temizliği nasıl yapılır?” sorusu hakkında farklı yöntemlere dair bilgi sahibi olduktan sonra siz de far temizliğini yapabilirsiniz. Oto far temizleme fiyat aralığı seçeceğiniz yönteme göre değişecektir. 

Bu içeriği sevdiniz mi? O halde,“ Yaz Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” yazımız da ilginizi çekebilir, keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı