Yaz Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz Lastiği Alırken Nelere Dikkar Edilmeli

Yaz lastiğinizi seçmek en az kış lastiklerinizi seçmek kadar önemlidir. Her ne kadar kış lastiğine karşı özen ve bilinç daha fazla olsa da yaz lastiğinin özelliklerini ve kış lastiğinden farklarını öğrenince yaz lastiklerinin de ne denli önemli olduğunu anlayacaksınız. Kullanım alışkanlıkları, bütçe gibi etkenler yaz lastiğinizi seçmenizde önemli rol oynayacaktır.  Bazen bir araba motoru çalışmasa da ittirerek bile tekerler sayesinde ilerleyebilir. Bu da lastiklerin bir araba için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yeterli sanırım. Bu sebeple size yaz lastiği alırken nelere dikkat edilmeli, yaz lastiği fiyatları, yaz lastiği özellikleri, yaz lastiği ömrü gibi bilgiler vereceğiz. Konuya ilk olarak yaz lastiğinin özelliklerini anlatarak başlayabiliriz.

Yaz Lastiği Özellikleri

Yaz lastikleri malzeme, ebat, şekil olarak kış lastiğine göre farklıklar göstermektedir. “Yaz lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikle bu özelliklere hakim olmanız gerekir. Yaz lastiği, hava 7 derecenin üzerindeyken kullanmanız gereken lastiklerdir.  Yaz lastiği ılımlı havalar için üretilmiştir. Kış lastiklerine göre diş desenleri ve kauçuk bileşimi, aracın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Yaz lastiklerinin daha az oyuğa sahip olması yola daha iyi temas etmesini sağlar. Bunların yanı sıra yaz lastikleri daha sessiz ve yumuşak olması yaz aylarında yaz lastik kullanımın gerekliğini de göstermektedir. Doğru aylarda doğru lastik kullanımı aracınızın performansı için önemli bir husustur.

Yaz Lastiği Alırken Nelere Dikkar Edilmeli-1

Yaz Lastiği Nasıl Seçilir?

Yaz lastiği nasıl seçilir? En önemli sorulardan biri bu sanırım. Doğru tercihler yapmak her konuda olduğu gibi lastik seçiminde de çok önemlidir. Sizinle bu seçiminizi daha iyi yapabilmesiniz için birtakım bilgiler, tavsiyeler ve fiyatlar paylaşacağım. Yaz lastiği seçimi yaparken bakmanız gereken ana noktalar ise bunlardır; Genişlik, Yanak Kalınlığı Jant Kullanım Türü Üretim Tarihi Islak Zeminde Frenleme Yakıt Verimliliği. Bu saydığımız noktalardan bütçenize kullanımınıza uygun olanları tercih etmelisiniz.

Yaz Lastiği Ömrü

Eğer doğru saklama koşullarını sağlarsanız lastiklerin garanti süresi 8-10 yıl olarak belirlenmektedir. Bu konuda otorite sayılabilecek JATMA (Japan Automobile Tyre Manufactures Association = Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği) tarafından da yapılan açıklama şöyledir: “Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler, üretim tarihinden sonra 10 yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa bile yeni lastikler ile değiştirilmelidir.)

Yine de şunu da göz önünde bulundurmalısınız. Hangi coğrafyada, ne sıklıkla, ne şartlarda lastiğinizi kullandığınız çok önemlidir. Lastik işi ihmal edilecek bir konu değildir. Sık sık hem kendiniz lastiklerinizi kontrol etmelisiniz hem de servise götürdüğünüzde bir ustaya kontrol ettirmelisiniz.

Yaz Lastiği Ömrü

Yaz Lastiği Uygulaması:Yaz Lastiği Hangi Ayda Takılır?

Kış lastiği uygulaması ülkemizde 1 Aralık-1 Nisan arasında uygulanmaktadır. Bu sebeple 1 Nisan’dan itibaren artık yaz lastiklerinizi takmalısınız/taktırmalısınız. Yaz lastiğine geçişi ertelememeniz aracınızın performansı açısından oldukça önemlidir. Yukarıda da belirttiğim gibi doğru lastikleri doğru ayda kullanmak araç performansınızı doğrudan etkileyecektir.

Yaz Lastiği Fiyatları

Yaz Lastiği Fiyatları

Yaz lastiği fiyatları markaya göre değişim göstermektedir. 150 liraya da 5.000-6.0000 liraya da yaz lastiği satın alabilirsiniz. Aracınızı ne sıklıkla, ne amaçla kullandığınızı iyi belirleyip bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Yaz lastiği alırken nelere dikkat edilmeli konusunda sizlere fikir olabilmesi için yaz lastiği tavsiyeleri hazırladık.

İlk tavsiye edeceğim yaz lastikleri Continental‘in şu modelleri olacak.

  • Continental Conti.eContact Hybrid TL HT3 EU LRL 20PR M+S 385/55
  • 265/35R21 101Y XL (FR) (AO)
  • Continental 285/45R21 109Y

Önereceğim ikinci marka Goodyear‘in şu modelleri:

  • Goodyear Efficientgrip ROF FP 285/40R20 104Y
  • 275/35R20 102Y XL (ROF) (RFT) (*) Excellence Goodyear Yaz Lastiği
  • 275/40R19 101Y (ROF) (RFT) (*) Excellence Goodyear Yaz Lastiği

Diğer bir marka ise Bridgestone. Bu markanın tavsiye edebileceğim modelleri ise şunlar:

  •  255/30R19 91Y XL (RFT) Potenza S001 Bridgestone
  • 275/35R20 102Y XL (RFT) (*) Potenza S001 Bridgestone Yaz Lastiği
  • 305/30R19 102Y XL ZR (N1) Potenza RE050 Bridgestone Yaz Lastiği

Diğer tüm markaların yaz lastiği modellerini ve fiyatlarını incelemek için Oto Lastik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Aracınız için doğru tercihler yapın, yolda kalın…

Sürüşteyken konforunuzu arttıracak araba aksesuarları yazımızda sizleri bekliyor!

Önceki YazıSonraki Yazı