Bebek Ayakkabısı Seçimi

Bebek Ayakkabısı

İlk adımlarını atmaya başlamadan önce bebeklerin ayakkabıya ihtiyaçları yoktur. Bu dönemlerde önemli olan bebeğinize ayaklarını sıcak tutacak bir çift çorap, patik ya da yumuşak tabanlı bir bebek botu (örgü olabilir) giydirmenizdir. Eğer üşümeyeceğinden eminseniz, minik ayakları çıplak dahi kalabilir. Fakat bebeğiniz hızla büyüyor, sabırsızlıkla beklediğiniz ilk adımlar da atıldı atılacak. Artık bebeğiniz için en doğru bebek ayakkabısı seçimini yapmanız gerekiyor. Bebeğiniz için en iyisini istediğiniz için bu türden seçimler her zaman biraz kafa karıştırıcı olur. Bu nedenle sizin için “Bebek ayakkabısı nasıl seçilmeli?” sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Bebeğin İlk Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalı?

Bebek İlk Ayakkabı

Biliyoruz, onun ilk adımları sizi daha çok heyecanlandırdı. Ancak ilk ayakkabı için bebeğinize birkaç hafta tanımakta fayda var. Henüz ilk adımlarını yeni atan bebeğiniz bir de ayakkabıya alışma zorluğu çekmesin diye, birkaç hafta çıplak ayakla yürüme deneyimi kazanmasında fayda var. Daha sonra en sevdiğiniz bebek ayakkabılarını satın alabilirsiniz. Başka bir deyişle bebeğinize bebek ayakkabısı giydirmek için ilk adımını attığı günden itibaren 2-2,5 hafta beklemenizde fayda var.

Ortopedik Bebek Ayakkabısı Modelleri

Ortopedik Bebek Ayakkabısı

Bebeğinizin ayak sağlığı için ortopedik bebek ayakkabısı tercih etmelisiniz. Bebeklerin ayakları yumuşak ve esnektir; bu nedenle tabanı ve tavanı rahat, parmaklarını sıkıştırmayan, ayakta şekil bozukluğuna yol açmayacak olduğundan emin olduğunuz ayakkabıları satın almalısınız. Bu aşamada bebeğinizin hekimi de size faydalı tavsiyeler verebileceğinden, hekiminize başvurmayı asla ihmal etmeyin.

Ayakkabı Esnek Olmalı ve Hava Almalı

Bebek Ayakkabısı

Bebeğinizin ilk adımlarını atacağı ayakkabının tabanı kesinlikle yumuşak ve esnek olmalıdır. Yani ilk ayakkabı olarak spor ayakkabı ya da bot tercih etmeniz pek doğru olmaz. Satın almayı düşündüğünüz bebek ayakkabısını elinizde kavrayarak sağa-sola, öne-arkaya bükün ve esnekliğini ölçün. Bebeğiniz ilk adım ayakkabısı aynı zamanda yeterince havadar olmalı ki ayakkabının içindeki minik ayaklar terleyerek bebeğinizi rahatsız etmesin.

Deri ya da Bez Ayakkabılar Alınmalı

Deri Bebek Ayakkabıları

Bebeğinizin ayakkabılarını seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey belki de ayakkabının yapıldığı materyaldir çünkü esneklikten havadarlığa kadar ayakkabının bütün özelliklerini bu materyal belirler. Deri ya da bez ayakkabılar hem esneklik hem de havadarlık açısından tercih edilmelidir. Kauçuk ya da plastik içerikli maddelerden yapılan bebek ayakkabıları terlemeye yol açacağı için bebeğinizin ayak sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Ayak Yapısına Uygun Model ve Numara Seçilmeli

Bebek Ayakkabısı- 3

Demek istediğimiz şu: Seneye de giyer diye birkaç numara büyük almaya kalkmayın; bebeğiniz zaten yürüme konusunda acemi. Ayakkabının ucu ile bebeğinizin başparmağı arasında en fazla bir başparmak genişliğinde boşluk olmalı. Bebeğinizin ayaklarını mutlaka ölçtürün. Çoğu zaman bir ayak diğerinden yarım ya da bir numara daha küçük olabiliyor. Seçtiğiniz bebek ayakkabısının bebeğinizin ayağını sıkmadığından emin olun.

Başka?

Bebek Ayakkabısı 4

  • Bebeğinize bir bebek ayakkabısı satın almadan önce bir süre bebeğinizin o ayakkabıyla dolaşmasını sağlayın. Daha sonra ayakkabıyı çıkarıp ayağını kontrol ettiğinizde ayakkabının izleri ayaklarına çıkmışsa ya da kızarıklıklar varsa, o bebeğiniz için doğru ayakkabı değildir.
  • Kaymaz tabanlı bebek ayakkabılarını tercih ederseniz, yürümeye yeni başlayan bebeğinize yardımcı olmuş olursunuz. Gerçi çocukların düşe kalka büyüdüğüne inananlardansanız, dikkatli olun deriz.
  • Bebeklerin ayakları sık sık şişer ve akşamüstü en büyük hallerine ulaşırlar. Bu nedenle, sabah alacağınız bebek ayakkabıları akşamüstü bebeğinizin ayağını sıkarak tahriş edebilir. Bebek ayakkabısı alışverişine çıkmaya karar verdiyseniz, akşamüstü vaktini seçmeniz en doğru ayakkabıyı seçmenize olanak verecektir.

Ay ay bebek gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı