SAÇ SİRKESİ NEDİR? NASIL KULLANILIR?

saç sirkesi

Canlı ve hacimli saçlar herkesin hayali. Ancak kullandığınız ürünlerin yüksek pH derecesi, cilt ve saç sağlığını bozabiliyor. Potansiyel hidrojen anlamına gelen pH, bir maddenin bağıl asitliğini veya alkaliliğini temsil ediyor. Cildimiz, saçlarımız ve vücudumuzun dengeli kalması için belirli bir pH’a sahip olması gerekiyor; ancak toksinler, stres, düşük kaliteli gıda ve ürünler başta olmak üzere pek çok etken saçımızın ve cildimizin doğal pH’ına zarar veriyor. Bu da saç bakımını ve yönetimini zorlaştıyor.

Saç ve saç derisi pH’ını düşürerek saçı güçlendiren ve parlaklığını artıran saç sirkesi, saç için özel olarak üretilen bir üründür. Özellikle son zamanlarda adını sıkça duyuran bakım ürünleri arasında yer alıyor. Saçın yapısını korumaya yönelik bir saç bakım ürünü olduğu için hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Saçı sirke ile yıkamak, yapışkanlık hissi vermeden saç derisini besliyor ve pek çok saç sorununun azalmasına yardımcı oluyor. Saç sirkesi nedir ve nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilir; saçlarınızın ışıltısını nasıl artırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

saç sirkesi

Saç Sirkesi Nedir?

Saç deriniz, hafif asidik olan yaklaşık 5 derecelik bir doğal pH seviyesine sahip. Bu asit seviyesi, saçınızı sağlıklı tutmak için oldukça önemli. Sağlıklı bir kütikül tabakası, her bir saç telinin nemi tutmasına yardımcı oluyor; kırılma, kuruluk ve saç dökülmesinin önüne geçiyor. Pek çok şampuan ve saç ürünü, saç derisinin asit seviyesini bozan daha alkali bir pH’a sahip. Bu da kütikül tabakasında tepkiye sebep olarak kuruluğa, kırılmaya, kabarmaya ve karışıklığa neden olabiliyor. Peki onlarca ürün kullanmadan saçlarınızı canlandırma fikri kulağa nasıl geliyor?

Saçlarınızın eskisi gibi gür ve parlak olmadığını fark etmiş; ya da saçlarınıza istediğiniz şekli veremediğiniz için “bad hair day/kötü saç günü” yaşıyor olabilirsiniz. Ancak kuru ve cansız saçlarla başa çıkmak aslında sanıldığı kadar zor değil. 

Bu noktada akla gelen ilk seçeneklerden biri de saç sirkesi oluyor. Saç sirkesi, ışıltılı ve pürüzsüz saçlara sahip olmanıza yardımcı olan saç bakım ürünlerinden biri. Çıkış noktası ise yemek ve temizlik de dahil olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilen fermente sirkelerin mucizevi gücü.

Bazıları için saçlara sirke uygulama fikri tuhaf gelebiliyor; ama sirkenin tam olarak nasıl etki ettiğini gözlemlediğinizde fikre daha kolay adapte olabilirsiniz:

Saç yapısındaki asidik tabakanın dengesi bozulduğunda saç yapısındaki kütiküller açılarak şişiyor. Bu da saçınızı yıpranmalara karşı hassas hale getiriyor. Işığı yansıtmak yerine emdiği için de donuk bir görünüm ortaya çıkıyor. Sirke, saçla uyumlu pH derecesine sahip asidik yapısı sayesinde tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor

“Ya saçımda sirke kokusu kalırsa?” diyorsanız endişelenmeyin. Farklı markalar tarafından piyasaya sunulan saç sirkeleri, saç derisine özel olarak üretildiğinden ve durulandıktan sonra koku bırakmıyor; hatta saçlarınızı hoş kokularla buluşturuyor.

Öte yandan saç sirkesi hakkında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da mevcut. Örneğin sirkeyi şampuan yerine kullanamazsınız. Saç sirkesi etkili bir arındırıcı olsa da saçı temizleme işini tam olarak gerçekleştiremiyor. Bu yüzden saçınızı temizlemek için şampuan kullanmaya devam etmeniz gerekiyor.

saç sirkesi

Saç Sirkesi Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirtildiği gibi saç parlaklığı için sirke kullanmak giderek popülerleşiyor. Ancak sirkenin faydası bununla sınırlı değil. Peki saç sirkesi saçınıza nasıl yardımcı oluyor?

  • Saçı ve saç derisini besler

Sirke; saçı besleyen, parlak ve sağlıklı olmasını sağlayan B ve C vitaminleri gibi çeşitli vitamin ve mineraller içerdiğinden sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda kafa derisindeki gözenekleri temizleyerek deriyi yağdan ve kirden arındırıyor.

  • Saçların uzamasına yardımcı olur

Hem kadınlarda hem de erkeklerde genetik faktörler, hormonal değişimler ve stres başta olmak üzere saç dökülmesini tetikleyen birçok unsur mevcut. Sirke, içerdiği zengin potasyum sayesinde saç köklerine giden kan dolaşımını artırarak saç dökülmesini azaltıyor ve saçların sağlıklı uzamasını sağlıyor. Aynı zamanda saç kırıklarının onarılmasına da yardımcı oluyor.

  • Saçları yumuşatır

Saçtaki pH oranını dengeleyerek kütikül tabakasını besleyen sirke sayesinde saç telleriniz yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşuyor.   

  • Saçtaki elektriklenmeyi azaltır

Elma, üzüm, çilek ya da frambuaz… Sirke, içeriğindeki asetik asit sayesinde saçın kuruluğunu azaltıyor ve böylece kabarmasını önlüyor. Sirkenin asidik yapısı, saç ve saç derisindeki pH’ı dengeleyerek mat ve cansız bir görünümün önüne geçiyor. 

  • Kaşıntıya ve saç derisi enfeksiyonlarına karşı etkilidir

Sirkenin anti-mikrobiyal özellikleri, saç derisi enfeksiyonlarına neden olan mantar ve bakterilere karşı da savaşıyor. Saç sirkesini düzenli kullanarak saç derinizi iyileştirebilir ve kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

  • Kepek oluşumunu azaltır

Özellikle elma sirkesinde bulunan alfa-hidroksik asit, saç derisini temizleyerek hem kepek oluşumunu azaltıyor hem de saçtaki kimyasal kalıntıları temizliyor. 

  • Tahribatı en aza indirir

Özellikle ısıtıcılı saç şekillendiricilerin yoğun kullanımı sonucu saça verdiği zarar herkes tarafından biliniyor. Buna bir de güneş ışığı, rüzgar ve yağmur gibi dış faktörler de eklenince saç sağlığını korumak bir hayli zorlaşıyor. Durulama aşamasında kullanacağınız sirke ile saçlarınıza verilen zararı onarmaya başlayabilirsiniz. 

  • Saç rengini korur

Eğer saçınızı boyuyorsanız, her yıkamadan sonra renklerin solduğunu biliyorsunuzdur. Saç sirkesi, saçın kütikülünü kapatarak renklerin çabucak solmasını önlüyor. Saçınızı saç sirkesi ve ılık su ile durulayarak renklerin daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Saçların daha kolay taranmasını sağlar

Saçlarınızı tararken fırçanız saçlarınıza karışıyor ve açmak için zorlu saatler harcıyorsanız saç sirkesi burada da yardımınıza yetişiyor. Silikon bazlı saç bakım ürünlerinin aksine saç tellerini ağırlaştırmadığı için saçınızı hacimli bir görünüme kavuşturuyor.

saç sirkesi

Saç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Daha önce saçınız için sirke kullanmadıysanız, bazı soru işaretlerinizin olması normal. Peki saç için sirke nasıl kullanılır?

Canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saç sirkesini her duştan sonra kullanmakta yarar var. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, sirkeyi son durulama aşamasında kullanmak. Her zamanki şampuan işleminden sonra saça ve saç derisine masaj yaparak saç sirkesini uygulayabilirsiniz. Ardından saç kremi kullanımı sizin isteğinize kalmış. Fakat saç sirkesi tek başına saçınızı yumuşatıp kolayca taramanız için yeterli oluyor. 

Saç sirkesini evde yapmak isterseniz kullanacağınız sirkenin tamamen organik olduğundan ve kimyasal içermediğinden emin olmanız gerekiyor. En çok elma sirkesi ve üzüm sirkesi tercih edilse de frambuaz sirkesi ve beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Eşit miktarda su ve seçtiğiniz sirkeyi karıştırdıktan sonra durulama suyu olarak kullanabilir ya da bir sprey şişeye doldurarak temiz saça uygulayabilirsiniz. Karışımı 10 dakika boyunca saçınızda bekleterek iyice emilmesini sağlamalı; sonrasında ise ılık suyla iyice durulamalısınız.

Kısacası, saçlarınıza canlılık kazandırmak için yapabileceğiniz en basit uygulamalardan biri saç sirkesi kullanmak. Günlük saç bakım rutininize ekleyeceğiniz saç sirkesini düzenli olarak uyguladığınızda, saçlarınızdaki farkı rahatlıkla fark edebilirsiniz. Mat ve cansız görüntünün yerini alacak parlak ve hacimli saçlar sayesinde tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz Ancak her saç yapısı birbirinden farklı olduğu için yeniden uygulamadan önce etkilerini görmek adına bir süre beklemeyi ihmal etmeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı