Hama Boncuk ile Sanat

Hama Boncuk ile Broş Yapımı

Yaklaşık 10 senedir Türkiye’de bulunması mümkün olan ve plastikten üretilen hama boncuk, genelde çocukların kullanımına sunulsa da yaratıcılar, üretkenler ve ruhu hep çocuk kalanlar için güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Hama boncuklarla yapılan figürler bardak altlığı, küpe & kolye ucu, broş, anahtarlık, cam süsü ve toka olarak kullanılabilir. Ben bu sıralar figürlerden en çok broş yapıyorum; kıyafetlerime, çantama ve hatta spor ayakkabıma takarak kullanıyorum.

Hama boncuklarını maxi (10 mm), midi (5 mm) ve mini (2.5 mm) olarak 3 farklı boyutlarda bulmanız mümkün. Mini boy ile yaptığınız şekilde her detayı gösterebilirsiniz çünkü boncuklar çok küçük fakat; hama boncukları ilk defa kullanmaya başlıyorsanız midi boyunda boncuk almanızı öneririm. Midi boncuklarla çalışması mini boncuklara göre daha kolay; boncukları standa dizerken cımbız kullanımı gerektirmiyor ve kolayca piksel görünümlü tasarımlar yaratabiliyorsunuz.

Hama Boncuk ile Broş Yapımı

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Hama boncuk
 • Hama boncuk dizme standı
 • Pişirme kağıdı
 • Ütü
 • Silikon tabancası (Broş için)
 • Broş iğnesi (Broş için)

Adım adım piksel figür yapılışı:

 1. Öncelikle oluşturmak istediğiniz figüre karar verin. Pinterest’ten birçok örneğe bakarak ilham alabilirsiniz.
 2. Boncukları standa dizmeye başlayıp karar verdiğiniz figürü oluşturun.
 3. Figürü tamamladığınızda üzerine pişirme kağıdını yerleştirin ve ütüyü buharsız modda kullanıp 10-20 saniye dikkatlice ütüleyin.
 4. Pişirme kağıdı figürden kolayca çıkıyorsa yeteri kadar ısınmış demektir. Ütüyü ne kadar fazla tutarsanız o figür birbirine o kadar çok yapışacak ve güzel bir görüntü oluşmayacaktır. Boncuklar birbirine istediğiniz derecede yapışana kadar kontrol ederek ütülerseniz istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
 5. Figürü standdan çıkarıp düz bir alanda soğumasını bekleyin.
 6. İyice soğuduğunda ise broş iğnesini figürün arkasına silikon tabancasıyla yapıştırın ve broşları dilediğiniz eşyanıza, giysinize takarak kullanın.

Hama Boncuk ile Broş Yapımı

“Kendi yapmaya” doyamayanlara sırada boraks ile kristal takı yapımı var!

Önceki YazıSonraki Yazı