Ayraç Yapımı

Ayraç Yapımı

Ayraçlar kitaplar, defterler, dosyalar ve başka şeyler arasında yerinizi bulmanızı sağlayan, size yol gösteren nesneler. Bir yandan da sınırsız malzeme ve tasarım olanağı sunarlar. Ayracınızı bir yerden satın almak yerine kendiniz yapmak isterseniz pratik ayraç yapımı ve tasarımı için doğru yerdesiniz.

Ayraç Yapımı İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

Ayraç ince ama dayanıklı olan birçok malzemeden yapılabilir: kağıt, karton, kumaş, dantel, keçe, köpük… Biz burada kağıda odaklanacağız. Hatta basit bir origami ayraç yapacağız. O yüzden ihtiyacınız olan tek şey aslında kare bir kağıt. Bu kağıt düz bir fotokopi kağıdı olabilir, desenli bir kağıt olabilir. Ama fon kartonundan yani 120 gsm’den kalın bir kağıdı katlamanız zor olacağı için önermiyoruz. Kağıdın kenarları kabaca 10-15 santim arasında olabilir. Deneyerek de görebilirsiniz.

Ayraç Yapımı

Origami kesme ve yapıştırma içermeyen bir sanat olduğu için aslında kağıt yeterli. Fakat süslemeye girişecekseniz yanınızda makas, stick yapıştırıcı (veya kağıda nazik davranan başka bir yapıştırıcı), ekstra kağıt veya kağıt maskeleme bandı (Washi bandı diye de bilinir) bulundurabilirsiniz.

 • Kare kağıt
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Ekstra kağıt / Washi bandı

Ayraç Nasıl Yapılır?

Burada size kitapların ve defterlerin köşesine takabileceğiniz bir kitap ayracı temelini anlatacağız. O temeli öğrendikten sonra farklı varyasyonlar elde etmeniz mümkün. Kağıdınız hazırsa adım adım anlatmaya başlıyoruz:

Ayraç Yapımı

 1. Köşegenleri katlayın.

Çift taraflı kağıt kullanıyorsanız görünmesini istediğiniz taraf altta kalsın. Köşeleri milimetrik ayarlamaya çalışın. Çizgileri tırnağınızla veya cetvelle keskinleştirin. Katları açın.

Ayraç Yapımı

 1. Köşeleri içe katlayın.

Karşılıklı iki köşeyi köşegenlerin tam orta noktasına gelecek şekilde katlayın. Bu sefer katlar kapalı kalacak.

Ayraç Yapımı

 1. Kağıdı ikiye katlayın.

Katladığınız köşeler içeride kalacak şekilde kağıdı ortasından ikiye katlayın. Sonra uzun köşe tam hizanızda olacak şekilde çevirin.

Ayraç Yapımı

 1. Uçları yukarı katlayın.

Yine orta noktadan yararlanarak sağ ve sol uçları yukarı doğru katlayın. İki uç yukarıda birleşecek. Üst üste çıkmasınlar, ortada düz bir çizgi olsun.

Ayraç Yapımı

 1. Köşeleri içeri katlayın.

Son adıma geldik. Bu adım kitap ayracınızın açılmaması için önemli. Arkada bir cep oluştuğunu göreceksiniz. Köşeleri bu cebe sokun. Alt çizginin hizasında kağıdı bastırarak çizgilerinizi keskinleştirin.

Sınırsız Ayraç Modeli Yapmak Elinizde

Origamiden basit kitap ayracı yapımı böyle. Ama dilerseniz sınırsız ayraç modeli üretebilirsiniz. Desenli bir kağıt kullandıysanız bizce fazla ekstra unsura gerek yok. Ama sade bir kağıt kullandıysanız ihtimalleriniz epey zengin.

 • Ayracı çocuğunuz veya çocukların olduğu bir etkinlik için yapıyorsanız kağıttan gözler keserek üçgenin üstüne yapıştırabilirsiniz. Üçgenin altındaki cepten yararlanarak yine kağıttan dil veya diş de ekleyebilirsiniz.
 • Akrilik boya kullanarak kendi desenlerinizi de yapabilirsiniz. Böylece kimsede olmayan, sadece size özel bir ayracınız olabilir.
 • Kişisel favorimiz, rengarenk kağıt bantları istediğimiz şekilde yapıştırmak.

Güle güle kullanın!

Ayraç Yapımı

Origamiye doyamayanlar buraya: Birbirinden eğlenceli ve basit origami yapımı çeşitleri Origami Yapımı yazımızda.

Önceki YazıSonraki Yazı