Marakas Yapımı

Marakas Yapımı

Ritim tutmak için ideal müzik aletlerinden biri olan marakas, evde yapımı da kolay olan zevkli bir enstrüman çeşidi. Latin Amerika ezgilerini evlere ve okullara taşımak isterseniz siz de elinizdeki malzemelerden bir marakas yapabilirsiniz. Marakas yapımı ile ilgili merak ettikleriniz ve püf noktalar yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Marakas Nedir?

Marakas yapımına geçmeden önce onu biraz tanıyalım. Marakas müzik aleti, birçok Karayip ve Latin müzik türünde görülen bir tür çıngıraktır. Sapından tutularak sallanır, içindeki malzeme ses çıkarır ve genelde çiftli kullanılır. Afrika’nın ve başka yerlerin geleneksel müziklerinde ve ritüellerinde marakas çeşitlerine rastlamak mümkün.

Günümüzde marakas çeşitleri genelde ahşap, plastik veya deri kullanılarak yapılır. Ama yerel marakaslarda birçok farklı malzeme görülebilir. İç kısımda ise boncuk veya çakıl taşları kullanılabilir. Önemli olan ritmik “çiki çiki” sesinin elde edilmesi.

Marakas Nasıl Yapılır?

Marakas Yapımı Marakas Nasıl Yapılır?

Evde bulabileceğiniz veya en yakın nalburdan alabileceğiniz basit malzemelerle birbirinden farklı marakaslar yapmanız mümkün. Size birkaç önerimiz var. Kendinize en uygun olan yöntemle hemen bir marakas imal edebilirsiniz. Her birinin çocuklarla harika bir etkinlik ihtimali olduğunu not edelim.

1. Kelebek Marakas Yapımı

Kelebek marakas yapımı malzemeleri temel olarak tuvalet kağıdı kartonu (veya iki tane aynı anda yapmak için kağıt havlu kartonu), bir tür kuru baklagil (mercimek, fasulye, pirinç, bulgur), bant; marakas süsleme için de renkli paket kağıtları, kurdele vb. Paket kağıdını kartondan biraz uzun kesip onun etrafına sarın. Ek yerini bantlayın. Bir kenarını şeker külahı gibi kıvırıp kurdeleyle bağlayın. Açık tarafından baklagilleri dökün. Sonra o ucu da aynı şekilde bağlayın. Kelebek gibi kanatları olan marakasınız hazır.

2. Balondan Marakas Yapımı

Balondan marakas yapımı için küçük bir balon ve yine baklagiller yeterli. Balon şeffaf olduğu için pul veya boncuk gibi dekoratif malzemeler de denenebilir. Malzemeleri yerleştirdikten sonra yetişkin olarak balonu şişirip ucundan sıkı bir düğüm atın. Balonu avuç içinde tutarak sallayın.

Marakas Yapımı Bardaktan

3. Bardaktan Marakas Yapımı

Bardaktan marakas yapımı için iki tane karton bardağa ihtiyacınız var. Bunlardan birine uygun sesi çıkaracak malzemenizden bir miktar koyduktan sonra üstüne aynı ölçülerdeki başka bir bardağı kapatın. Buradaki püf noktası, bardakların bantla ve kağıtla açılmayacak şekilde birleştirilmesi. Sonrasında istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

4. Pet Şişeden Marakas Yapımı

Pet şişeden marakas yapımının en kolay yolu mini boy bir şişenin içine baklagiller veya boncukkar doldurup dışını kağıtla kaplamak. Biraz daha uğraşmak isterseniz genişçe bir su şişesinin üst kısmını ve dibini keserek birleştirin, bir kağıt havluyu sap haline gelecek şekilde daraltın, malzemeyi doldurun ve ruloyu ağız kısmına bantlayın. Eserinizi dekoratif hale getirmek için boyayabilirsiniz.

Marakas fiyat açısından oldukça bütçe dostu bir müzik aleti olduğu için kendiniz yapmak yerine satın almayı da tercih edebilirsiniz. n11.com’da ahşap, plastik, sesli, ışıklı, süslü marakasları ve marakas da içeren ahşap müzik aleti ritim setlerini bulmanız mümkün.

Sırada karton kutudan yapabilecekleriniz var! Keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı