Halat İpten Neler Yapılır?

Halat İpten Neler Yapılır?

Rustik, doğal, bahri ve kırsal bir dekoratif görüntü oluşturmanın en etkili yollarından bir tanesi, halap ipten elde edilen aksesuarlara, eşyalara ve mobilya parçalarına yer vermektir. Özellikle son dönemde popüler bir dekorasyon trendi haline gelen halap ipten tasarımlar, pek çok farklı mobilya markasının yeni koleksiyonlarında bulabileceğiniz gibi, bir kendin-yap projesi kapsamında kendiniz de ortaya çıkartabilirsiniz. Satın almaya kıyasla çok daha uygun bir fiyata mal edebileceğiniz, bunu yaparken de tahmin bile edebileceğinizden çok keyif alacağınız bir DIY halat ip projesine ne dersiniz? Haydi başlayalım.

Halat İp Nedir?

Halat ip ya da diğer adı ile jüt ip, daha çok tropik bölgelerde yetişen, iki farklı bitki türünden elde edilen bir ip çeşidi olarak karşımıza çıkar. En kalın jüt ip nedir diye baktığımız zaman urgan ip ismi verilen, halat kalınlığında bir ipten bahsetmiş oluyoruz. Elde etmek istediğiniz dekoratif eşyanın niteliğine, işlevine ve tasarımına göre farklı kalınlık ve uzunluklarda bulabileceğiniz halat ip çeşitleri, perdeden çuvala, mobilyadan halıya, ambalajdan kese ve çantaya pek çok farklı alanda üretim amaçlı kullanılabilmekte.

Halap İp ile Neler Yapılabilir?

Halap ipten elde edebileceğiniz tasarımlara sınır olabilecek tek şey ise kendin-yap projelerine olan yatkınlığınız ve elbette yaratıcılığınız! Bu halat ipten tasarım projeleri ile hem evinize rustik ve natürel bir hava katabilir, hem de el becerinizi geliştirecek bir hobi elde edebilirsiniz.

Halat İpten Neler Yapılır?

Halat İpten Paspas

Bu paspas için ihtiyacınız olan halat ip kalınlığı, standart jüt ip kalınlığından bir miktar daha fazla olacak. Bununla birlikte paspasın nihai uzunluğuna göre temin edeceğiniz halat ipin uzunluğunu da hesaba katmanız gerek. Standart uzunlukla bir paspas için en az 30 metrelik halat ipe ihtiyacınız olacağını belirtelim. Halat ipten paspas yapımı detayları burada.

Halat İpten Neler Yapılır?

Saklama Çözümleri

Yoksa siz, online alışveriş sitelerinden satın aldığınız onlarca ürünün kargo kutularını atıyor musunuz? Bu tasarım kulağınıza küpe olsun: Hoş bir saklama kutusu ya da depolama alanı elde etmek için dilediğiniz hacimde bir karton kutuyu, sıcak silikon tabancasından yardım alarak halap ip ile kaplayabilir ve rustik tasarımlı, harika bir saklama kutusu elde edebilirsiniz.

Halat İpten Neler Yapılır?

Ahşap Tablo

Yine rustik ve doğal bir tasarım elde etmek için halat ip ile birlikte bir de karakteristik bir ahşap tablaya ihtiyacınız olacak. Tablanın genişliğini ve ebatlarını göz önünde bulundurarak temin edeceğiniz bir miktar halat ipi, ifade etmesini istediği kelimenin şekline sokarak orijinal ve eşsiz bir duvar tablosu elde etmeniz mümkün.

Halat İpten Neler Yapılır?

Bahçe Minderi (Gerçekten!)

Eski araba lastiklerinizi atmaktan yana değilseniz, onları yaratıcı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Lastiğin iç boşluğunun dolması ve rahatlık sağlaması için halat ipi dolamadan önce çevresine kalın, kumaş ip dolayın. Ardından da halat ipleri sıcak silikon tabancası yardımı ile birbirine yapıştırın, sarın ve komşularınızı kıskandıracak bir tasarıma elde edin.

Halat İpten Neler Yapılır?

Şık Mumluklar

Halat ipten mumluk tasarımı, belki de sizlere bu yazıda sunduğumuz tariflerden en kolayı ve en az zaman alanı. İhtiyacınız olan malzemeler şeffaf, cam bir mumluktan, bir adet beyaz blok mumdan, 1 metre uzunluğunda, 4-5 santimetre kalınlığında halat ipten ve elbette işin olmazsa olmazı silikon tabancasından ibaret. Gerisi ise fotoğraftaki talimatlarda gizli!

Halat İpten Neler Yapılır?

Havluluk

Yine kolay, hızlı ve bir o kadar şık bir diğer tasarım ile karşınızdayız: Halat ipten havluluk. Burada özen göstermeniz gereken en önemli nokta, havluluk yapımında kullanacağınız halat ip seçimidir. Kalın, kaliteli ve dayanıklı bir halat ip seçiyor olmanız çok önemli; böylece tasarlayacağınız havluluğu uzun yıllar güven ve gururla kullanabileceksiniz.

Halat İpten Neler Yapılır?

Ayna Çerçevesi

Bu ayna çerçevesi tasarımı için olabildiğince ince bir jüt ipe, bir miktar çiviye ve yuvarlak bir aynaya ihtiyacınız olacak. Aynanın çevresine yerleştireceğiniz jüt ipleri çivi yardımı ile sabitleyeceğiniz için öncesinde metre ile ölçüm yapmanız ve milimetrik bir şekilde çivileri nereye çakacağınız belirlemeniz çok önemli.

Halat İpten Neler Yapılır?

Halat İpten Supla

Elbette halat ip dendiğinde akla ilk gelen tasarımlar suplalar, Amerikan servisler ve bardak altlıkları geliyor. Yapmayı tercih ettiğiniz mutfak aksesuarını seçtikten sonra ona uygun uzunlukta ve kalınlıkta bir halat iplik satın alabilir, ardından da sıcak silikon tabancası yardımı ile en içten dışa doğru giderek hayranlık uyandıran bir servis seti elde edebilirsiniz.

Halat İpten Neler Yapılır?

Çok Amaçlı Sepet

Plastik bir kovayı şık bir sepete dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? Kova ya da saksı kullanarak elde edebileceğiniz bu tasarım için öncesinde kovanın iskeletini ince, keten bir kumaş ile kaplamalı, ardından halatı silikon tabancası ile aşağıdan yukarıya doğru dolayarak sabitlemelisiniz. Dilerseniz kumaş boyası kullanarak sepetin farklı yerlerine renk katılabilir.

Halat İpten Neler Yapılır?

Tavan Saksısı

Bu tasarım için ihtiyacınız olacak malzemeler şöyle: Orta kalınlıkta 10 metrelik halat iplik, yuvarlak bir ahşap tabla, kumaş makası ve ufak bir el matkabı. Tablanın merkezini bulduktan sonra kenarlarında eşit aralıklarla açacağınız üç adet delikten halat ipi geçirin ve arkasına sağlam bir düğüm atın. İpleri tepeden tek bir noktada birleştirdikten sonra havada süzülen rafınız hazır!

Halat İpten Neler Yapılır?

Halat İpten Vazo

Yine zahmetsiz ve sizi çok fazla uğraştırmayacak bir halat ip tasarımı da vazo süslemesi. Her formda ve boyda vazoyu dilediğiniz renkte halat ip ile kaplayarak ona anında farklı bir hava katmanız mümkün. Üstelik çeşitli ebatlarda temin edeceğiniz bu vazolar ile şık ve eşi benzeri bulunmayan bir dekoratif set de elde edebilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Elbette halat ipten elde edebileceğiniz dekoratif tasarımlar yalnızca bunlarla sınırlı değil. Halat ipten çanta, kese, sandalet, avize, yatak başlığı ve oda seperatörü bile yapmanız mümkün! İçinizi açacak diğer hobiler için Kendin Yap kategorimizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı