Yeni Başlayanlar İçin Sulu Boya Teknikleri

Suluboya Teknikleri

Sulu boya, suda çözünebilen veya suyla inceltilebilen bir tür transparan boya, sulu boya tablo veya resim de bu boyaların ve birtakım tekniklerin kullanıldığı başlı başına bir sanat dalıdır. Sulu boya teknikleri de her sanat gibi sık sık pratik yapmayı gerektirir ve sonuçlar çabanıza değer.

Sulu Boya Teknikleri Nelerdir?

Suluboya Teknikleri Kuru Kağıt

1. Kuru Kağıt ya da Nemli Kağıt

Sulu boya teknikleri arasında ilk akla gelen kağıdı kuru ya da nemli olarak kullanmak var. İkisinde de boyanın hareketi farklı olacak. Boya ıslak kağıtta daha rahat hareket eder ve geçişler daha yumuşak olur. Kuru kağıtta ise daha belirgin renkler elde edebilirsiniz.

Suluboya Teknikleri Açıktan Koyuya

2. Açıktan Koyuya Geçiş

Sulu boyada açık tonlardan başlayıp koyu tonlara yavaş yavaş ilerlersiniz. Rengi açmak için suyun yanı sıra beyaz da kullanılır. İstediğiniz renk geçişini başlarda elde edemeseniz bile zamanla alışırsınız. Boyamaya geçmeden önce müsvedde bir kağıt üzerinde deneme yapın.

Suluboya Teknikleri Sıçratma

3. Sulu Boya Sıçratma Tekniği

Fırçanızı başparmağınızla orta parmağınız arasında tutun. İşaret parmağınızı kullanarak fırçanın kıllarını geriye çekip bırakın. Aynı hareketi başka renklerle tekrarlayın. Bu teknik esnasında etrafa naylon serip üstünüze önlük geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Suluboya Teknikleri Damlatma

4. Sulu Boya Damlatma Tekniği

En keyifli sulu boya tekniklerinden biri boyayı kağıda damlatmak. Bir büyük damladan sonra onun içine başka bir renkten daha küçük bir damla, sonra daha küçük bir damla… Sonrasında size kalan, çiçek gibi açan rastgele desenlerin tadını çıkarmak.

Suluboya Teknikleri Kağıt Dokusu

5. Kağıttaki Dokuyu Kullanmak

Kalın bir sulu boya kağıdı size dokuları etkili biçimde kullanma imkanı sunar. Özellikle dokuları olan nesneleri resmetmeyi seçtiyseniz daha gerçekçi sonuçlar almak elinizde. Bu tekniği ıslak kağıt tekniği veya açıktan koyuya geçiş tekniğiyle birlikte uygulamanız da mümkün.

Suluboya Teknikleri Tuz

6. Tuzla Doku Yaratmak

Sulu boyada doku ve geçiş yaratmak önemli. Standart sofra tuzu ummadığınız bir etki yaratabilir. Tuz kristalleri suyu emer ve renk pigmentinde benzersiz bir doku bırakır. Tuzu boya ıslakken dökün. Kurumasını bekleyin. Tuzu süpürüp atabilir veya sabitleyici sıkarak kağıtta tutabilirsiniz.

Suluboya Teknikleri Sünger

7. Sünger İle Resim Yapmak

Hep sulu boya fırçasından bahsettik ama sünger de keyifli bir boyama aracı. Bulaşık süngeri de kullanabilirsiniz ama daha şaşırtıcı dokular için doğal süngerleri tavsiye ederiz. Kuru görünüm bitkiler için, ıslak görünüm sulak alanlar veya bulutlar için ideal.

Suluboya Teknikleri Keskin Hatlar

8. Keskin Kenarlar İçin Kağıt Bant

Resim kağıdına yapışmayan kağıt bantları istediğiniz alanlara yapıştırıp boyama yapabilir, sonrasında onları sökerek keskin kenarlar elde edebilirsiniz. Keskin hatlar ve keskin kenarlar istediğinizde bu yöntemi tercih edebilir ve ortaya şahane sonuçlar çıkarabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Suluboya Teknikleri Gerekli Malzemeler

Öncelikle tek bir sulu boya fırçası ile yetinmeyin. Farklı teknikleri denemek için bir suluboya fırça seti ideal. Benzer şekilde, iyi sonuçlar alabilmek sadece beceri işi değil, boyanızın kaliteli olması da şart. Kısa bir liste yapmamız gerekirse:

  • Sulu boya fırçası veya fırça seti
  • İyi markalara ait sulu boyalar
  • Kaliteli sulu boya kağıdı veya sulu boya defteri
  • Kağıt üstünde çalışmayacaksanız farklı ölçülerde tuvaller
  • Tuvali koyabileceğiniz bir şövale
  • Renkleri karıştırmak için bir palet
  • Su koyacağınız bir kap
  • Fırçaları kurulamak için kağıt havlu ve diğer yardımcı malzemeler

Tekniklere geçmeden önce bütün bu malzemeleri bulabileceğiniz Sanatsal Malzemeler kategorimizde bir gezintiye çıkmanızı öneririz.

Sehpa boyama tekniklerine bir göz atmadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı