Puzzle Nasıl Yapılır?

Puzzle Nasıl Yapılır?

Puzzle nasıl yapılır?” sorusu birçok kişinin aklına gelen bir soru çünkü puzzle hem eğlenceli bir oyuncak hem de kişiselleştirilebilir bir eşya olmaya aday. O yüzden, önce klasik bir puzzle’ın nasıl yapılacağını anlatıp ardından birkaç ilginç tarza parmak basacağız.

Klasik Puzzle Nasıl Yapılır?

Klasik Puzzle Nasıl Yapılır?

Klasik bir puzzle, başka deyişle yapboz için gerekenler şöyle:

  • Sevdiğiniz bir resmin tercihen renkli çıktısı
  • O resim boyutlarında bir karton
  • Tercihen sprey veya sıvı yapıştırıcı (tutkal vb. tabaka oluşturan yapıştırıcılar kalınlık yaparak sonucu kötü etkileyecektir)
  • Mat vernik (parlak yüzey de tercih edebilirsiniz ama mat daha iyi duracaktır)
  • Yapboz deseni çıktısı veya (kendi tasarımızı yapmak isterseniz) beyaz bir kağıt, cetvel ve kurşun kalem
  • Maket bıçağı (sadece yetişkinler için!)

Yapmanız gereken çok basit. Resmi kartona hava kabarcığı kalmayacak şekilde yapıştırın. Kuruduktan sonra verniği sürün ve bekleyin. Sonra karton tarafını çevirin (resim tarafından yaparsanız ufak tefek hataları gizlemeniz zor olabilir). Yapboz çıktısını veya kağıda kendi çizdiğiniz deseni yerleştirip maket bıçağıyla çizgileri takip ederek kesin. Yapbozunuz hazır.

Puzzle Oyunu Nasıl Yapılır?

Puzzle Oyunu Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ve tablet çağında çocuklarınızı fiziksel bir oyuna ikna etmek zor olabilir. Ama puzzle oyunu ile bu hiç zor değil. Yukarıdaki malzemelerin aynılarını edinmeniz yeterli.

Bu sefer resmi kartonun tamamına yapıştırmak yok. Kenarlarda pay bırakarak bir kare çizin ve karenin içine de 16 küçük kare çizip işaretleyin. Karelerin üstüne sayıları yazın.

1          2          3          4

5          6         7         8

9          10        11        12

13        14       15        16

5’in soluna ile 8’in sağına birer boş kare daha çizin. Sayıların olduğu kareyi bütün olarak kesin. Yandaki iki kareyi ayrıca kesin. Aynı kartondan bir tane daha hazırlayıp ikisini üst üste yapıştırın. Arkaya da düz bir karton yapıştırın.

Kestiğiniz kartonda sayıların olmadığı tarafa uygun boyutta bir resmi yapıştırabilirsiniz. Puzzle oyununu çocuklar için hazırlıyorsanız ünlü çizgi filmlerden sahneler ideal.

Yapıştırıcı kuruduktan sonra kartonu çevirip numaralandırdığınız kareleri maket bıçağıyla kesin. Bu küçük kareleri biraz önce hazırladığınız kartonun üstüne dizin. Bundan sonra kareleri fazladan iki kareyi kullanarak kaydırabilir ve resmi tamamlayabilirsiniz.

3D Puzzle Nasıl Yapılır?

3D Puzzle Nasıl Yapılır*

3D puzzle konusu biraz daha karmaşık. Origamiden yapılanları da var, tahtadan yapılanları da. Bazılarında teknolojinin veya çeşitli kalıpların yardımını almanız da gerekebilir. Fakat üç boyuttan kastınız küre biçimli yapbozlarsa (garantili olmamakla birlikte) yine yukarıdaki malzemeleri kullanarak deneme yapmanız ihtimal dahilinde.

Yuvarlak veya yumurta şekilli bir strafor köpüğe bir parça kartonu nemlendirerek sarın. Çok ıslatırsanız ufalanacaktır. Karton iyice kurusun. Sprey yapıştırıcı veya duvar kağıdı tutkalıyla istediğiniz bir resmi kartonun etrafına yapıştırın. Biraz kırışıklık kaçınılmaz olacaktır. Yine mat vernikle resmi sabitledikten sonra yapboz parçalarını kesin. Tekrar birleştirme işlemini straforun üstünde yapabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

Origami meraklıları kimler? Origami yapımı yazımıza buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı