Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri

Evcil hayvanlar aleminin en sadık, en sevimli ve en gözde türlerinden olan köpeklerimiz can dostlarımızdandır. Özellikle küçük ırk köpekler evlerimizin vazgeçilmez birer bireyi, ailemizin bir parçası oluyorlar. Ebatları sayesinde evde bakmaya ve beslemeye uygun, ev ortamında zorluk çekmeyecek olan küçük köpek cinsleri hangileridir, köpek cinslerinin adları nelerdir ve özellikleri nasıldır, gelin hep birlikte yakından bakalım.
Binlerce yıl süren evcilleşmeden sonra köpekler, vahşi doğadan günümüz yaşam şartlarına uyum sağlayabilmiş, uysallaşarak insanlarla beraber yaşamaya ayak uydurabilmiş, çok özel ve zeki hayvanlardır. Küçük köpek cinsleri de dahil tüm köpekler; eğitilmeye, çocuklarınızın gelişimine katkı sağlamaya, onlarla oyun oynamaya, evinizi korumaya, size dost olmaya meyillidir. Küçük köpek cinslerini sahiplenmeyi düşünenler için minik köpeklerin özellikleri, karakterleri, fiziksel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Boston Terrier Irkına Mensup Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri Boston Terrier

Bu köpekler dik kulakları, sevimli yanakları ile en tatlı küçük köpek cinsleri arasındalar. Kıs tüylü olmaları nedeniyle sürekli tımarlamaya (taramaya) gerek görülmeyeceği ve az tüy dökecekleri için koltuk ve halılarınızı sürekli temizlemek zorunda da kalmazsınız.

Ortalama yaşam süresi: 13–15 yıl
Kiloları: 4,5 – 11 kg
Boyları: 38 – 43 cm (Omuz başından)
Karakteristik özellikleri: Hayat Dolu, Zeki, Dost Canlısı, Çocuklarla iyi anlaşabilen
Renkleri: Siyah Beyaz, Brindle & White, Seal & White

2. Maltese (Malta Köpeği) Irkına Mensup Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri Maltese

Bu köpekler peluş görünümlü beyaz uzun tüyleri ile çok sevimlidirler. Çok hareketli ve enerjik olmaları ile bilinirler. Tüy dökmedikleri için, özellikle alerjik problemleri olup fakat yine de köpek sahiplenmek isteyen kişilerce tercih edilebilirler. Onların güzel tüylerini bolca taramak için bakımlarına biraz vakit ayırmanız gerekecektir.

Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
Renkleri: Beyaz
Karakteristik özellikleri: Oyuncu, Uysal, Korkusuz, Sevecen, Hayat Dolu, İyi Huylu, Zeki, Aktif, Nazik, Kedilerle iyi anlaşabilen.
Boyları: Erkek: 21–25 cm, Dişi: 20–23 cm
Kiloları: Erkek: 3–4 kg, Dişi: 3–4 kg

3. Pug Irkına Mensup Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri Pug

Kısa bacakları, kırışık suratı ile küçük köpek ırkları içinde en favorilerden bir tanesidir pug’lar. Yüz şekilleri itibari ile hırlamaya ve horlamaya meyillidirler. Yüz ifadeleri normalken, siz onu size kendini acındırmaya yemek ya da oyun için gözünüze üzgün üzgün bakmaya çalışıyor sanırsınız. :)

Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
Karakteristik özellikleri: Uysal, Akıllı, Alımlı, İnatçı, Sosyal, Sessiz, Oyuncu, Dikkatli
Renkleri: Siyah, Fawn, Silver Fawn, Kayısı Rengi
Boyları: Erkek: 30 cm (Omuz başından), Dişi: 25 cm (Omuz başından)

4. Pekinez Pekinezleri Irkına Mensup Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri Pekinez

Kucak delisi kolunuzun altında bu dizilerde filmlerde gördüğümüz gibi kolunuzun altında cep boy gibi taşıyacağınız sevimli minik köpeklerdir. Uzun tüylü küçük köpek cinsleri arasında yer aldıklarından tüy bakımlarına özen gösterilmelidir. Bol yürüyüş ve bol kucak severler. Evde beslemek için çok ideal köpeklerdir. Özellikleri genel olarak şu şekilde:

Ortalama yaşam süresi: 13–15 yıl
Karakteristik özellikleri: Hareketli, Sosyal, Oyuncu, Dikkatli
Renkleri: Beyaz, Kayısı Rengi, Kahverengi, İki renkli
Boyları: 15-25 cm
Kiloları: 6-8 kg

5. Chihuahua Irkına Mensup Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri Chihuahua

Türkçe okunuşları ile Şivava, küçük köpek cinsleri arasında yine en çok tercih edilenlerden birisidir. Biraz kibirli, ilgi delisi, sizin onu çok sevdiğinizi anladığında ise size aşırı bir sevgi ile bağlanacak minik köpeklerdir. Dünyanın en küçük köpeği unvanını taşırlar. Küçük ırk tüm köpekler gibi, yani süs köpeği olarak genel bir isim verdiğimiz tüm türler gibi o da büyümeyen köpeklerdendir. Bazıları insanın avucunun içine sığabilecek kadar küçüktürler.

Ortalama yaşam süresi: 13–15 yıl
Karakteristik özellikleri: Hareketli, Sosyal, Oyuncu, Dikkatli
Renkleri: Beyaz, renkli karışımlı, açık kahverengi-beyaz
Boyları: En fazla 13 cm
Kiloları: 0,5-2,7 kg

6. Pomeranian Boo Irkına Mensup Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri Pomeranian Boo

Görünüşü nedeniyle ilgi çeken sevimli köpeklerden biridir. Ülkemizde pek fazla yaygın değildir. Fakat bu küçük cins köpekler orta düzeyde enerjileri ile sizi çok fazla yormazlar, hayat doludur ve sosyalleşmeyi çok severler.

Ortalama yaşam süresi: 13–16 yıl
Karakteristik özellikleri: enerjik, eğitime açık, sevecen, sosyal
Renkleri: Beyaz, renkli karışımlı, açık kahverengi-beyaz
Boyları: 18-30 cm
Kiloları: 1-3 kg

Hangi küçük köpek cinsi ile evinizi paylaşmak isterseniz isteyin unutmayın: Barınaklarda, sokaklarda, bakım pansiyonlarında yuvalanmayı bekleyen yüzlerce küçük köpek cinsleri ve normal köpek cinsleri var. Sosyal medya üzerinden ya da gidip o yerleri ziyaret ettiğinizde beslemeyi istediğiniz en güzel köpeği oralarda bulabileceğinize eminim. Bu köpeklerin satışlarını yapan yer ve insanların damızlık olarak kullandıkları onca dişi köpeğe, doğum ve bakım koşullarına hiç güvenmeyin. Satın almak yerine sahiplenmek hem onlar için hem sizler için en büyük iyilik olacaktır.

Küçük can dostlarınız için ihtiyacınız olan tüm ürünler Köpek kategorimizde sizleri bekliyor.

Önceki YazıSonraki Yazı