Dünyanın En Büyük Köpekleri

Büyük Köpekler

Köpekler insanlar tarafından evcilleştirildikleri ilk zamanlardan bu yana bizlerin en yakın dostları olarak bilinirler. Hem geçmişte hem günümüzde, farklı coğrafyalarda yetiştirilen farklı köpek ırkları avcılıktan bekçiliğe, çobanlıktan refakatçiliğe dek birçok farklı rol üstlendiler, hayatımızı kolaylaştırdılar ve güzelleştirdiler. Büyük köpek cinsleri çoğu zaman insanların favorileri oldu çünkü heybetli yapıları ile etkileyici, yumuşak huyları ile iyi birer arkadaş oldular. Peki dünyanın en büyük köpekleri hangileridir? Bu sorunun yanıtını mutlaka merak etmişsinizdir. Cevaplar dünyanın en büyük köpek ırkları yazımızda.

1. Dünyanın En Büyük Köpekleri: Danua

Dauna

Dünyanın en büyük köpeği olarak ünlenen Danua cinsi köpekler, on altıncı yüzyılda görece daha küçük olan atalarının İngiliz mastif cinsi köpeklerle melezleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. O dönemde yaşayan insanların daha güçlü av köpeklerine duydukları ihtiyaç sebebiyle böyle bir melezleşme gerçekleşmiştir.

Boy: 86 cm, kilo: 72 Kg

2. İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği

Dünyanın en büyük köpek ırklarından biri olan İrlanda kurt köpeğinin görevi bir zamanlar kurt avına çıkmakmış. On dokuzuncu yüzyılda sadece asiller tarafından beslenen bu köpeklerin boyu 1 metreye ulaşmaktadır. 1860’lerde soyları tükenmeye yüz tutmuşsa da, çok geçmeden yeniden çoğaltılmaya başlanmıştır ve şimdilerde aktif olarak beslenmektedir.

Boy: 81 cm, kilo: 54 Kg

3. İngiliz Mastifi

İngiliz Mastif

Dünyanın en büyük köpeği olmasa da, İngiliz mastifin ünü yapılı gövdesinden ileri geliyor. İngiltere kökenli olan mastif, uzun yıllar boyunca bekçi köpeği olarak kullanılmış. Ağırlık olarak en ağır köpek olarka bilinir. Kediler için Üstelik gücü ve sadakatiyle Julius Sezar’ı bile etkileyebilmiş; en sevdiği köpeklerinden biriymiş.

Boy: 76 cm, kilo: 91 Kg

4. St. Bernard

st bernard

Biz onu çizgi film Heidi’deki miskin ya da Beethoven filmindeki yaramaz köpek olarak tanıdık. St. Bernard cinsi köpekler de dünyanın en büyük köpek ırkları arasında yer alıyor ve evlerimizde bizimle birlikte yaşamaya başlamadan önce sıklıkla arama kurtarma köpeği olarak görev yapmış.

Boy: 71 cm, kilo: 90 Kg

5. Leonberger

leonberger

Dış görünüşü itibariyle aslana benzetilen ve en az bir aslan kadar cüsseli olan Leonberger cinsi köpekler, cankurtaran köpekleri olarak yetiştirilmiş ve günümüzde de hâlâ aynı görevine devam ediyor.

Boy: 80 cm, kilo: 75 Kg

 6. Newfoundland

new foundland

Newfoundland cinsi köpekler çoğu zaman çok büyük boyutlara ulaşmasalar da istisnaları bulunuyor. Bazıları 90 kiloya kadar çıkabiliyor ve iri vücut yapıları sebebiyle dünyanın en büyük köpek ırkları arasında kabul ediliyorlar. İsimlerini ise Kanada’nın bir kıyısı olan Newfoundland & Labrador bölgesinden alıyor.

Boy: 74 cm, kilo: 70 Kg

 7. Kangal

Kangal

Bayrakları asalım! Biricik Kangalımız da dünyanın en büyük köpekleri listesinde. Koruma içgüdüsü ve sadakatiyle ünlü olan Kangal, Anadolu’da büyük hayvan sürülerini korumak ve yönlendirmek için çobanların en büyük yardımcısı.

Boy: 90 cm, kilo: 75 Kg

 8. Pyrenees Çoban Köpeği

Çoban Köpeği

Böylesi güzel bir yürüyüş arkadaşına sahip olmayı kim istemez? Pyrenees çoban köpekleri tıpkı Kangal gibi çok yoğun koruma içgüdülerine sahiptir. Bu nedenle, bebekler ve diğer küçük savunmasız hayvanlara bakıcılık yapmakta çok yetkindirler.

Boy: 82 cm, kilo: 54 Kg

9. İskoç Geyik Tazısı

İskoç Geyik Tazısı

İşkoç geyik tazıları, adı üstünde, İskoçya dağlarındaki geyikleri avlamak için üretilmiştir. 1800’lü yıllardan önce kont rütbesinden daha aşağı rütbesi olan kişilerin sahip olmasının yasaklandığı bu asil köpek de dünyanın en büyük köpekleri arasında sayılıyor.

Boy: 81 cm, kilo: 50 Kg

 10. Fransız Mastifi

Fransız Mastif

Fransa’nın en eski köpek ırklarından biri olan Fransız mastifi, diğer mastif ırkları kadar büyümese de onu tüm diğer köpeklerden ayıran önemli bir özelliğe sahip: beden ölçülerine oranla başının boyutu tüm diğer köpeklerden daha büyük. Dışarıda aktif ve enerjik, evin içindeyse sessiz olan Fransız mastifi kızak çekebilecek kadar kuvvetli, sarılıp uyuyabileceğiniz kadar da uysal.

Boy: 65 cm, kilo: 65 Kg

 11. Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban

Dünyanın en büyük köpek ırklarından biri de Kafkas çoban köpeği. Kocaman, pofuduk bir köpek kendisi. Kuzey Kafkasya bölgesinde çok sık rastlanan bu ırk, cüssesi ve huyları açısından en çok Kangal cinsi köpeklerle benzerlik gösteriyor.

Boy: 70 cm, kilo: 90 Kg

Önceki YazıSonraki Yazı