Ho Chi Minh Kenti: Vietnam’da Fransa Esintileri

Ho Chi Minh Kenti

Ho Chi Minh City, kısa adıyla HCMC, eski adıyla Saigon benim için Asya’nın en şaşırtıcı şehirlerinden biri. Tayland, Malezya çok gelişmiş ülkeler ama Vietnam savaştan sadece 40 yıl önce çıkmış bir ülke olarak neredeyse bu ülkeleri sollama aşamasına gelmiş. Daha ülkeye girdiğiniz anda temiz ve düzgün yolları ile dikkat çekiyor. Ho Chi Minh kenti, kendinizi zaman zaman Fransa’da hissedebileceğiniz, oldukça güzel, eğlenceli ve bir o kadar da ucuz bir şehir. Tarihi ile de son derece etkileyici.

Ho Chi Minh kentinde Vietnam Savaşı hakkında bilgi almak için mutlaka gidilmesi gereken bir müze var, Savaş Kalıntıları Müzesi (War Remnants Museum). Bu müze için bir kaç saatinizi ayırmalısınız. Müze görevlileri de bunun farkına varmış olmalılar ki son bir saatte alınan biletlerle ertesi gün sabah da müzeye girişe izin veriyorlar. Müzede savaşla ilgili belgeler ve fotoğraflar sergileniyor. Fotoğrafların hepsine İngilizce açıklama yazılmış. En etkileyici kısım ile “agent orange” adlı kimyasal silaha ayrılan bölüm. Savaşın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen kalıtsal hastalıklarla, vücutta deformitelerle kendini gösteren, nesilleri etkileyen bir silah. Müzenin dışında ise savaşta kullanılan tank ve ambarların örneklerini görebilirsiniz.

Ho Chi Minh Kenti

Vietnam Savaşı ile ilgili olarak gitmenizi önereceğim bir başka yer de şehrin dışındaki Chu Chi Tünelleri. Filmlerden bildiğimiz, Vietnamlıların Amerika karşısında savaşı kazanmasını sağlayan meşhur tünellerin bir kısmı gezilebiliyor. Bu tünellere turla gidebileceğiniz gibi belediye otobüsü kullanarak kendiniz de gidebilirsiniz. Birbirine yakın iki ayrı yerde tüneller var, Ben Dinh ve Ben Duoc.

Ho Chi Minh genelinde Ben Duoc turlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Turistlerin rahatça geçebilmesi için bazı yerleri de genişletilmiş. Ben Dinh ise tünel girişleri hariç orijinal hali korunmuş, özellikle yerliler tarafından tercih edilen bir yer. Önerim eğer kilolu birisi değilseniz veya klostrofobi sorununuz yoksa Ben Dinh’i tercih etmeniz.

Ho Chi Minh Kenti

Tüneller sadece içerideki görevli kişilerle gezilebiliyor. Önce savaşla ilgili kısa bir film izletiyorlar sonrasında ise tünelleri, yer altı hastanelerini, toplantı odalarını, mutfakları geziyor, Amerikan askerlerine karşı hazırlanan tuzakları görebiliyorsunuz. Tur sonunda ise savaş dönemlerinin yemeği olan tapiocadan ikram ediyorlar.

Savaş konusunda yeterince bilgilendikten sonra gelelim şehrin eğlenceli kısımlarına. Vietnam ucuz bir yer ama bu ucuzluğun doruğa ulaştığı yerlerden biri Ben Thanh Market. Aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik eşyayı bulabileceğiniz bu kapalı pazar yerinde daha önce hiç görmediğiniz türlü türlü deniz ürününü tatma fırsatınız da var. Unutmayın, dükkanların hepsinde “fixed price” yazsa da tüm dükkanlarda pazarlık işe yarıyor.

Bu pazarın arkasında bir Street Food Market var. Değişik Vietnam yemeklerini tadabileceğiniz pek çok stand bir araya toplanmış. Oldukça keyifli bir yer.

Ho Chi Minh Kenti

HCMC’de sokak pazarları da çok renkli ve her yerdeler. Üçgen şapkalarını takmış, rengarenk giyinmiş kadınlar kimi yerde deniz ürünü, kimi yerde pho adlı ünlü Vietnam çorbasını kimi yerde de enteresan Çin tıbbı ürünlerini satıyorlar.

Ho Chi Minh Kenti

Şehirde Fransız etkisinin yoğun olarak hissedildiği bazı yerler var. Notre Dame Katedrali ve tarihi postane binasının olduğu meydan mutlaka gezilmeli. Postane binası günümüzde hala postane olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda içeride çok sayıda turistik eşya dükkanı da var.

Ho Chi Minh Kenti

Sizi asıl şaşırtacak yer ise lüks Avrupa markalarının dükkanları, Avrupa mimarisi ile inşa edilmiş tarihi binaları ile Walking Street. Enteresan bir şekilde bu caddenin en kalabalık, en cıvıl cıvıl olduğu zaman Pazar geceleri. Vietnamlılar Pazartesi stresi yaşamamak için Pazar gecelerini eğlenerek geçirirlermiş.

HCMC’de gece hayatı için de bir kaç önerim var. Walking Street’e yakın bir lokasyonda Bitexco Financial Tower’ın 51. katındaki Heli Bar şehri yukarıdan görüp bir yandan da caz eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz oldukça hoş bir mekan.

Ho Chi Minh Kenti

Canlı müzik için güzel mekanlardan biri de Acoustic Bar. Ama bence buraları boşverin, Bui Vien’deki Bar Street’e gidin. Plastik sandalyelere oturup fıstık yiyerek biranızı içerken yan masalarla kaynaşın, sokaktan gelen geçene bakın. Ortam biraz daha yerli, biraz daha doğal. Fiyatlar ise bedavaya yakın.

Vietnam’da yerlilerle kaynaşmanın bir yolu da karaoke yapılan bir yere gitmek. Karaoke adeta bir yaşam şekli.

Vietnam’ın başkenti Hanoi‘de de yapılacak pek çok şey var!

Önceki YazıSonraki Yazı