Vietnam’ın Başkenti Hanoi’de Yapılacak 11 Şey

Hanoi, başkent soğukluğundan ve ciddiyetinden oldukça uzak bir şehir. Yaşam dolu. Gezginler arasında rakibi Ho Chi Minh City ile karşılaştırıldığında hep bir adım öne çıkıyor. Sadece sokaklarında dolaşmanın bile çok eğlenceli ve enteresan olduğu bu şehirde aslında yapacak çok şey var.

1. Ho Chi Minh Mozolesi

Ho Chi Minh Mozolesi

Başkente gelip de Vietnam’ın efsane devlet başkanı Ho Chi Minh’in Mozolesi’ni görmeden gitmek olmaz. Sadece turistler değil, yerli halkın da sıklıkla ziyaret ettiği bu mozole sadece sabahları 08:00-10:15 arasında açık. Mozolenin dışında nizami bir şekilde ikili sıra olup mozoleden içeri giriliyor. İçeride Ho Chi Minh’in bedeni mumyalanmış bir şekilde sergileniyor. Bu alandan geçerken duraklamak, konuşmak, fotoğraf çekmek yasak.

2. Ho Chi Mİnh Müzesi

Ho Chi Minh Müzesi

Ho Chi Mİnh Mozolesi’ni gezdikten sonra hemen bitişiğinde bulunan Ho Chi Mİnh Müzesi’ne gidip hem Ho Chi Mİnh’in hayatı hem de Vietnam Savaşı hakkında bilgi alabilirsiniz. Sadece bir kişinin adına yapılmış bir müzenin ne kadar başarılı olabileceğini görmek için bile gidilir. Müzenin çeşitli alanlarında Ho Chi Minh’in hayatını anlatan tasarımlar yapmışlar. Modern sanatla tarihin muhteşem bir birleşimi adeta.

3. Old Town sokakları

Old Town

Hanoi’nin en canlı yeri Old Town kısmı. Daracık sokaklar ve sayısız dükkandan oluşuyor bu alan. Eskiden de burası ticaretin merkeziymiş. Sokaklar isimlerini o yıllarda o sokakta satılan ürünlerden almışlar. Tüm sokak isimleri “hang” ile başlıyor ve dükkan anlamına geliyor. Şimdilerde sokaklar lokantalar, hediyelik eşya satıcıları ve “Made in Vietnam” adındaki sahte veya defolu ürünler satan dükkanlarla dolu. Haftasonları old town’da kurulan gece pazarını da gezebilirsiniz.

4. Hai Ba Trung semti

Hai Ba Trung

Vietnam’da hala yansımalarını görebileceğiniz ciddi bir Fransız etkisi var. Hai Ba Trung semti de geniş ve yüksek ağaçlarla dolu bulvarları ve eski, Fransız usulü binalarıyla bu etkiyi en iyi hissedebileceğiniz yer.

5. Hoan Kiem Gölü

Hoam Kiem Gölü

Ortasında bir tane tapınağa ev sahipliği yapan bu göl Hanoi’nin cıvıl cıvıl merkezinde yer alıyor. Gölün etrafında her yürüyüşünüzde tango gecesi, defile, sokak tiyatrosu gibi aktivitelerle karşılaşabilirsiniz. Gezmekten yorulduğunuzda elinize bir ice tea alıp etrafınızı seyre dalabilirsiniz burada.

6. Temple of Literature

Temple of Literature

Hanoi’nin bana göre en özel yeri. Hem tapınak hem de Vietnam’ın ilk üniversitesi. Burada Konfiçyüs öğretileri üzerine eğitim veriliyormuş. Şimdilerde ise tapınak-müze olarak gezmek mümkün. Oldukça etkileyici bir bahçesi var.

7. Halong Bay Turu

Halong Bay

Halong Bay aslında Halong Bay City adlı şehrin bir parçası ama genelde turlar Hanoi’den ayarlanıyor. Vietnam’ın incisi kireçtaşı kayalıklarını görmeden, Vietnam’ı görmüş sayılmazsınız. Kayalıkların denizden adeta fışkırdığını görebilirsiniz. Turların kapsamında kano yapmak, yüzmek gibi aktiviteler de olabiliyor. İsteğinize göre günübirlik turlar da var, 2-3 gece süren turlar da. Önemli olan tur şirketini seçerken ince eleyip sık dokumanız. Çok iyi turlar olduğu gibi çok vasat hizmet veren firmalar da mevcut.

8. Cat Ba Adası

Cat BaHanoi’den kısa bir sürede ulaşabileceğiniz diğer bir yer de Cat Ba Adası. Yemyeşilliği ile dikkat çeken bu adada denize girebilir, trekking yapabilirsiniz. Adada pek çok tanımlı trekking rotası var. Halong Bay turuna Hanoi’den katılmak yerine buradan da tur alabilirsiniz. Turlar tam olarak Halong Bay’e uğramasa da –aslında Lan Ha Bay’e gidiyor- göreceğiniz manzarayı Halong Bay’den ayırmak mümkün değil. Üstelik su Halong Bay’e göre daha temiz olduğu için yüzme imkanınız oluyor.

9. Bahn Mi yemek

Bahn mi

Vietnam’da her köşe başında bir bahn mi’ci bulmak mümkün. Banh mi aslında bir çeşit sandviç. Çıtır çıtır ekmek arasına sebze ve et doldurularak yapılıyor. Çeşit çeşit seçenek sunan yerler olduğu gibi sadece kendine has bir bahn mi yaratıp bir tek onu satan yerler de olabiliyor. Hanoi’de iyi bahn mi yemek için Bahn Mi 25’I deneyebilirsiniz. Genelde fiyatlar 1-2 USD arasında değişecektir.

10. Yemek kursuna katılmak

Mietnamese Pancake

Vietnam yemeklerini sevenler için iyi bir aktivite de yemek kurslarına katılmak. Hem bir kaç çeşit Vietnam yemeği öğrenir hem de yaptığınız yemeklerin tadına doyabilirsiniz.

11. Vietnam kahvesi içmek

Old Town Sokak Levhası

Yemeğin üstüne en iyi gidecek şey kahve. Vietnam kahvesiyle ünlü bir ülke. Mutlaka denemelisiniz. Bizdeki gibi kahve demlenerek yapılmıyor. Bardağın üzerine konan bir apartla kahve süzülerek yapılıyor. Oldukça lezzetli ama sert bir kahveleri var.

Sizin de Hanoi ile ilgili önerileriniz ya da fikirleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

 

Farklı şehirler hakkında yazılanları okumayı seviyorsanız, Türkler İçin Ayrı Önemi Olan Başkent: Santiago yazımıza göz atmanızı öneririz!

Önceki YazıSonraki Yazı