Kuala Lumpur’da Mutlaka Görülmesi Gereken 11 Yer

kuala lumpur

Malezya üç ayrı ırktan insanın keyifli bir şekilde bir arada yaşadığı enteresan bir ülke. Nüfus Hintliler, Çinliler ve Malaylar’dan oluşuyor. Bu durum özellikle yemekler ve dini merkezler (tapınak ve camiler) konusunda inanılmaz bir çeşitlilik yaratıyor. Peki Kuala Lumpur’da geçirilecek bir kaç günde neler yapmalı?

1. Petronas İkiz Kuleleri

petronas towers

Kuala Lumpur’a giden bütün turistlerin ilk durak noktası dünyaca ünlü Petronas kuleleri. Kuleleri dışarıdan gezip hatıra fotoğrafınızı çektikten sonra yukarıya çıkıp şehir manzarasını izleyebilir, alt katlarındaki alışveriş merkezini gezebilirsiniz. Akşam saatlerinde orada olursanız 19:00’da kulelerin arkasındaki havuzda müzikli lazer şovunu izleyebilirsiniz.

2. City Gallery

city gallery

Kuala Lumpur’a geldiğinizde hem şehrin hem de ülkenin tarihini öğrenmek için City Gallery’ye gidebilirsiniz. Alt katında fotoğraflarla tarihini anlatmışlar. Üst kata çıktığınızda ise şehrin 2030 yılında alması planlanan halini gösteren bir maket var. Bu maketin üzerinden ışık şovuyla 2030 yılı planlarını, altyapı çalışmalarını anlatıyorlar.

3. KL Bird Park (Kuala Lumpur Kuş Parkı)

kl bird park

Şehrin göbeğinde dev bir alan düşünün, bu alan bir ağla kapalı olsun ve içeride kuşlar özgür bir şekilde gezinsin. KL Bird Park böyle bir yer. Kuşların kafeslerde tutulduğu kısım da var ama genel olarak özgürce dolaşabiliyorlar. Kuşlarla fotoğraf çektirip onları besleme imkanı da var üstelik. Parkın girişinde bir sürü maymun olduğunu da söylemem lazım.

4. Batu Caves (Batu Mağaraları)

batu caves

Batu Caves şehrin dışında, kısa bir banliyö treni yolculuğu uzaklıkta bir tapınak. Gittiğinizde size görkemli bir Hindu figürü karşılayacak. Üzerinde maymunların dolaştığı 272 basamağı başarıyla çıkarsanız mağaraların içine yapılmış tapınağı da görebilirsiniz.

5. Hint ve Çin Tapınakları

hint tapınağı

Şehir genelinde çok güçlü bir Hindu ve Budist kültürü olduğu için gezilebilecek bir sürü tapınak var. Kıpkırmızı dekore edilmiş Çin tapınaklarını veya rengarenk figürlerle dolu Hint tapınaklarını mutlaka gezmelisiniz.

6. Masjid Jamek ve Masjid Negara

masjid negara

Malay nüfusun tamamı Müslüman olduğu için şehirde pek çok sayıda cami de var. Tarihi bir cami görmek isterseniz Masjid Jamek’e gidebilirsiniz. Modern ve görkemli bir cami görmek isterseniz de Masjid Negara’yı öneririm. Özellikle caminin mimarisi çok etkileyici.

7. Little India

little india

Hindistan’ın renkli hayatının kısa bir provasını yaşamak isterseniz Little India sizin için biçilmiş kaftan. Rengarenk dükkanları ile oldukça eğlenceli bir yer. Bolca Hint restoranı bulmak da mümkün.

8. Jalan Petaling Çin Pazarı ve Central Market

central market

Bu kadar Çinlinin yaşadığı bir şehirde Çin malı ürünlerin satılmaması mümkün değil. Çin malı ürünler almak istiyorsanız ya da çılgın bir sokak pazarı gezmek istiyorsanız adresiniz Jalan Petaling olmalı. Oraya kadar gitmişken bizim Kapalı Çarşı benzeri bir yer olan Central Market’e de uğrayabilirsiniz. Central Market bütün hediyelik eşya ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Gittiğinizde tanıdık ürünler satan bir dükkana da rastlayabilirsiniz.

9. Jalan Alor Caddesi

jalan alor

Kuala Lumpur’da çok kuvvetli bir yemek kültürü var. Hintliler’in işlettiği Mamak restoranları ve Çin restoranları her yeri kaplıyor. Özellikle Çin restoranlarının hakim olduğu Jalan Alor Caddesi Kuala Lumpur’un yemek merkezi durumunda. Hazır burada yemek yemişken sokakta satılan durian meyvesini de tatmadan dönmeyin. Aşırı yoğun ve çirkin kokulu bu meyvenin otellere ve toplu taşıma araçlarına sokulması yasak. Tadını ise hiç beğenmeyen de çok beğenen de var. Kralların meyvesi olarak bilinen duriana bir şans verin mutlaka.

10. Yağmur Ormanlarında Trekking

yağmur ormanı

Gökdelenlerle dolu dev bir şehir olmasına rağmen Kuala Lumpur’da belli bölgelerde yağmur ormanları korunmuş. Bu ormanların içindeki ufak trekking rotalarında bütün stresinizi atıp doğaya karışabilirsiniz.

11. Putrajaya Bisiklet Turu

putrajaya

Yukarıdaki yerleri gezdiyseniz ve hala çok enerjik hissediyorsanız Kuala Lumpur’un hemen yanındaki Putrajaya şehrine gidip bisiklet turu yapabilirsiniz. Dev bulvarları, tertemiz caddeleri, modern binaları ve suyun kenarındaki pespembe camisi ile görülmeye değer bir yer. Bisikletle yorulurum derseniz tekne turu ile de şehri gezmek mümkün.

Şehir hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Farklı şehirler hakkında değişik bilgiler öğrenmeyi seviyorsanız, Türkler İçin Ayrı Önemi Olan Başkent: Santiago yazımıza da göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı