Taipei Gezilecek Yerler

Taipei

Tayvan’ın başkenti Taipei dev gökdelenleri ile soğuk iş merkezleri ile dolu, sıkıcı bir imaj çizse de Uzakdoğu Asya’nın tüm eğlencesini, komikliğini, enteresanlığını ve otantikliğini içinde barındırılıyor. İnsanları şeker gibi, yemekleri birbirinden güzel, teknoloji son derece gelişmiş. Tam yaşamalık bir yer.

Taipei merkezde gezilecek en önemli müze National Palace Museum. Yüzbinlerce tarihi parçaya ev sahipliği yapan müzede Çin’den daha fazla Çin tarihi eserinin olduğu söyleniyor. Çin Sivil Savaşı sırasında Çin’deki önemli tarihi eserlerin büyük kısmı korunması için Tayvan’a gönderilmiş. Müzedeki eserler periyodik olarak değiştiriliyor. Zira müzenin arkasındaki tepenin altında müzenin deposunun bulunduğu, burada sergilenenden kat kat daha fazla eserin yer aldığı söyleniyor. Önerim müzeyi İngilizce rehber eşliğinde veya en kötü ihtimalle audio guide alarak gezmeniz.

Taipei

National Palace Museum’un içinde yer aldığı Yangmingshan Ulusal Parkı’nda da dilerseniz keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Tayvan tarihi hakkında bilgi almak için Chiang Kai-Shek Memorial’a gidebilirsiniz. Tayvan’ın eski devlet başkanı Chiang Kai-Shek’in öldüğü zamanki yaşını temsil eden 89 basamakla ulaşılıyor anıtın girişine. Ulaştığınızda da askerlerin nöbet tuttuğu dev bir heykeli ile karşılaşıyorsunuz. Anıtın alt katında da Tayvan tarihi ile ilgili bilgi alabileceğiniz bir sergi bulunuyor. Bu anıtı ziyaretinizi her saat başı yapılan askerlerin nöbet değişimine denk getirebilirseniz bitmek bilmeyen, enteresan bir tören izleyebilirsiniz.

Bu anıt dev bir alanın içinde yer alıyor. Bu alanda aynı zamanda Ulusal Tiyatro ve Ulusal Konser Salonu da bulunuyor. Her biri birbirinden dev, inanılmaz binalar.

Tayvan’da Taoizm, Budizm ve Şintoizm dinlerine ait pek çok tapınak var. Bunlardan en önemlisi ise Taipei sınırları içerisinde bulunan Longshan Tapınağı. 1738 yılında yapılan bu tapınak Budizm ve Taoizm etkilerini taşıyor. İçerisi her daim kalabalık. Özellikle adak adayanlar ve fal baktırmak isteyenlerle dolup taşıyor. Görmenizi önereceğim diğer iki tapınak ise Confucius Temple ve Xingtian Temple.

Taipei

Longshan Tapınağı’nın hemen bir kaç sokak ilerisinde Tayvan’ın en büyük gece pazarlarından biri kuruluyor. Huashi Night Market. Burada istediğiniz hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Bence en enteresan kısmı yiyecekler. Türlü deniz ürünlerine ek olarak domuz kulağı, domuz burnu gibi enteresan yiyeceklerle de karşılaşabilirsiniz. En enteresan yemek ise “kokan tofu” diye de çevirebileceğimiz “stinky tofu”. Bu yemeğin tezgahını metreler önce farkedebilirsiniz çünkü tüm bir sokağı kokutacak kadar korkunç bir kokusu var. Tadı neyse ki kokusu kadar korkunç değil. İsterseniz kızarmışını isterseniz de çorba gibi bir versiyonunu yiyebilirsiniz. Hatta iyice cesaretliyseniz tabağınızı yarım stinky tofu yarım kan jölesi şeklinde karışık isteyebilirsiniz.

Taipei

Bu gece pazarının ilginç diğer bir kısmı da “snake alley” adı verilen pasaj. Buradaki restoranlarda yılanla yapılan yemekler servis ediliyor. Tabi artık Tayvanlılar yılan yemeyi bırakmışlar, bu restoranlar turistlere hitap ediyor.

Bir diğer ünlü gece pazarı ise Shilin Night Market. Bu gece pazarının en ünlü yeri alt katındaki yemek salonu. Özellikle dev bir sac tezgahın yanındaki sandalyelere oturup seçtiğiniz yiyecekleri bu tezgahta pişirttiğiniz mekanlar son derece keyifli.

Taipei

Taipei’de gençlerin toplandığı alan ise Ximending Youth Street. Bu alanda sinemalar, kitapçılar, türlü türlü dükkanlar, cafeler, restoranlar, barlar, gece klüpleri var. Hangi sokağından neyin çıkacağı belli değil. Capcanlı bir yer.

Taipei’yi diğer metropollerden ayıran yanı bence kitapçıları. O kadar çok kitapçı var ki. Hepsi birbirinden güzel. İki tanesi ise çok özel. Bunlardan bir tanesi 2012 yılında dünyanın en güzel 20 kitapçısından biri seçilen VVG Something. Bir diğeri de seyahate dair pek çok şey bulabileceğiniz Zeelandia Bookshop. Bir de Eslite zinciri var. İçeride onlarca insanın basamaklarına oturup saatlerce kitap okuyabildiği Eslite’ın Dunhua Road’daki şubesi ise 24 saat açık!

Taipei

Son olarak…. Gelelim meşhur Taipei 101 binasına. Binayı gezmek için para vermek istemiyorsanız 35. katındaki Starbucks’a gidip kahvenizi yudumlarken şehri izleyebilirsiniz. Starbucks sadece rezervasyonla müşteri kabul ediyor. Bir gün önceden aramakta fayda var, unutmayın….

Birbirinden keyifli diğer yurt dışı seyahat rehberlerimiz burada!

Önceki YazıSonraki Yazı