Safari Nedir, Nasıl Yapılır?

Safari Nedir?

 Safari, kökeni Arapça safar (sefer, yolculuk) kelimesinden gelen, Swahili dilinde de aynı anlamı taşıyan bir sözcük. Bu dillerde safari herhangi bir yolculuk anlamına geliyor ama bizim anladığımız safari elbette daha özel bir yolculuk türü. Peki birçok kişinin rüyalarını süsleyen safari nedir, nasıl yapılır? Gelin Bu soruların cevabını hep birlikte öğrenelim.

Safarinin Ortaya Çıkışı

Safari Nedir Safari Hakkında

Yukarıda da bahsettiğimiz genel anlamın belgesellere ve turlara konu olan dönüşümü bir anda olmamış. Safari kelimesinin Batı dillerine geçmesi 1850’lerde kaşif Richard Francis Burton’ın notları sayesindedir.1836’da ise William Cornwalls Harris bir keşif heyetiyle birlikte sadece vahşi yaşamı ve manzaraları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkar. Burada yaşanan anılar epey ses getirir. Jules Verne’nin 1863 yılında yayınlanan Balonla Beş Hafta ve H. Rider Haggard’ın 1885’te yayınlanan Kral Süleyman’ın Hazineleri romanları da safari kavramının iyice yerleşmesini sağlar.

Safari Nedir?

Safari Nedir Safari

“Safari nedir?” sorusu sorulduğunda aklımıza safari turu, doğal ortamında yaşayan vahşi hayvanlar, cipler, safari kıyafetleri giymiş meraklı turistler, sayısız fotoğraflar ve bazen de hayvanlarla insanlar arasındaki riskli yakınlaşmalar gelir.

En popüler safari rotalarının birçoğu Kenya’da (Masai Mara, Kenya Dağı, vb.) ve Tanzanya’da (Kilimanjaro Dağı, Zanzibar Adası, vb.), genellikle Afrika’da bulunur. Ama Dubai’de hiç hayvan görmeyeceğiniz çöl safarisi de alternatif bir seçenek. Safari hayvanları sıklıkla Afrika aslanı, fil, çita, zürafa, zebra, hipopotam, gergedan, Afrika leoparı, Afrika antilobu, Thomson ceylanı, devekuşu, goril, Nil timsahı, Afrika bufalosu ve benekli sırtlandır.

Safari Nasıl Yapılır?

Safari Nedir Nasıl Yapılır

Deneyimli bir kaşif değilseniz veya gereken izinleri almadıysanız safari rotalarında elinizi kolunuzu sallayarak dolaşamazsınız. Zaten kendinize veya doğal yaşama zarar vermek istemiyorsanız böyle bir şeye girişmenize gerek yok. Öncelikle kıyafetleriniz sıcağa ve aynı zamanda rahat hareket etmeye uygun olmalı; mesela ketenden veya penyeden safari gömleği ve safari şortu giymelisiniz. Güneşten korunmak için bir safari şapkası ile sağlam trekking botları da şart.

Safari turunuzu satın aldıktan sonra belirtilen yerde ve zamanda rehberinizle ve diğer turistlerle buluşarak ciplerinize yerleşirsiniz. Safari cipleri sizi zorlu yollarda götürmek ve hayvanlardan korumak dışında fotoğraf çekebileceğiniz şekilde de tasarlanmıştır. Tur sırasında rehberiniz uygun yerlerde ve zamanlarda mola verecek ve dışarı çıkıp çıkamayacağınızı söyleyecektir.

Safari Yaparken Dikkat Edilecekler

Safari Nedir Dikkat Edilecekler

Doğal yaşam gibi safari turları da sürprizlerle dolu. Şunu unutmayın: Rotanız boyunca yukarıdaki hayvanların tamamını görmeniz imkansız. Bazılarını da belki çok uzaktan göreceksiniz. Bazen de koca bir sürü cipinizin etrafını saracak.

Safari turları konusunda dikkat edeceğiniz şeyler aslında çok basit:

Birincisi, rehberinizin dediklerini uyguladığınız ve kendi kendinize macera aramadığınız sürece keyifli zaman geçirmeme ihtimaliniz pek yok.

İkincisi, elbette safari turlarının avcılıkla bir alakası olmadığını aklınızda bulundurun. Yakalayacağınız tek şey güzel fotoğraflar olmalı ve hiçbir hayvan zarar görmemeli.

Üçüncüsü, kaliteli bir safari turu bulmak ve hayal kırıklığına uğramamak için katılımcıların yorumlarını veya gezginlerin blog yazılarını gözden geçirebilirsiniz.

Hayallerinizin yolcuğunda bol keyifli anlar dileriz!

Önceki YazıSonraki Yazı