Gelin Makyajı

Gelin Makyajı

Hayatınızın aşkı ile evlenmeye “Evet!” demeye hazırlandığınız o büyük gün öncesinde, gelin olarak yapmanız gereken en önemli hazırlıklardan birisi de gelin makyajı nasıl olmalı sorusunun cevabını öğrenmek. Gelin makyajı, bir gelinin gelinliğinden sonra en dikkat çeken ve en konuşulan özelliği olmakla kalmıyor, aynı zamanda gelinin güzelliğini ve şıklığını ön plana çıkartan en önemli detaylardan biri haline geliyor. Gelin makyajınızı elbette güvendiğiniz bir makyöz ile anlaşıp ona yaptırabileceğiniz gibi kendiniz de evde yapabilirsiniz. Her iki alternatifte de önemli olan, gelin makyajı yapmanın püf noktalarını biliyor olmak.

Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Gelin Makyajı

Bir gelinin makyajı, bir yandan sade ve doğal görünümlü olmalı, diğer yandan da fotoğraf çekimlerinde ve benzeri özel anlarda gelinin yüz hatlarının en çarpıcı özelliklerini öne çıkaracak yapıda olmalı. Elbette arasından seçim yapacağınız gelin makyajı modelleri, evlenmeyi tercih ettiğiniz mevsime ve yapacağınız düğün temasına göre farklılık gösterebilir. Örneğin, akşam düğünleri için yapılan gelin makyajları, daha dramatik ve vurucu dokunuşlar içerebilir; öte yandan gündüz vaktinde yapılan nikah törenlerinde gelin makyajı sade, yalın ve daha minimalist olmalı. Her iki durumda da zamansız bir gelin güzelliği için dudaklar ve yanaklar, olabildiğince organik bir şekilde ön plana çıkartılmalı. Şimdi sıra, gelin makyajı yapımının adımlarına geldi.

Gelin Makyajı

Adım 1: Cilt Hazırlığı

Düğün gününün sabahı, yüzünüzü kaliteli bir temizleyici ile temizleyin ve ağır olmayan bir nemlendirici kullanın. Cildinizi temizlerken sert dokulu scrub ve alkol bazlı toniklerden uzak durun; zira bunlar cildinizde istenmeyen kızarıklıklara ve ekstradan hassasiyete yol açabilir.

Gelin Makyajı

Adım 2: Makyaj Bazı

Günlük hayatta fondöten öncesi primer uygulamasına ihtiyaç duymayabilirsiniz; ancak bu günün özel ve “uzun” olacağını göz önünde bulundurursanız, makyajınızın kalıcılığını koruyacak her bir silaha ihtiyacınız olacağını fark edeceksiniz. Fondöteninizin olabildiğince uzun süre dayanması için nemlendirici kremin hemen ardından primer uygulayın.

Gelin Makyajı

Adım 3: Fondöten Uygulaması

Fondöteni uygulamadan önce primerin tamamen kuruduğuna ve cildinize nüfuz ettiğine emin olun. Seçtiğiniz fondöten, cilt tonunuz ile birebir uyumlu ve kaliteli bir fondöten olmalı. Uygularken makyaj süngerinden yardım alın, böylece suratınızda istenmeyen iz ve lekelerin kalmasını önlemiş olursunuz.

Gelin Makyajı

Adım 4: Kapatıcı

Her makyajda olduğu gibi gelin makyajında da altın kural, kapatıcının fondötenden sonra uygulanması kuralıdır. Gelin makyajınızı uygularken kullanabileceğiniz en ideal kapatıcı türü, likit kapatıcıdır. Kırmızı noktalar, göz altı torbaları ve koyu halkalar için birebir olan bu kapatıcılar, istediğiniz pürüzsüz ve bebeksi görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.

Gelin Makyajı

Adım 5: Aydınlatıcı Kullanımı

Gelin makyajınızın doğal bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız aydınlatıcı kullanımını abartmamanız gerekmektedir; aksi takdirde bir gelinden ziyade disko topu gibi görünme ihtimaliniz çok yüksek. Elmacık kemiklerinin hattını takip ederek yukarıya doğru sürdüğünüz aydınlatıcıyı yumurta şekilli bir makyaj süngeri ile sabitleyin. Burun ucunuza da bir miktar aydınlatıcı dokundurun.

Gelin Makyajı

Adım 6: Pudra Uygulaması

Cildinizin parlamasını önlemek ve sürmüş olduğunuz primer, fondöten, kapatıcı ve aydınlatıcının birbiri ile harmanlanmasını sağlamak için transparan bir toz pudra kullanmanız önerilir. Orta boy bir pudra fırçası kullanarak öncelikli olarak T bölgesinden başlayın, ardından boyun bölgeniz de dahil olmak üzere pudrayı yüzünüzün tamamına iyice yedirin.

Gelin Makyajı

Adım 7: Allık

Gelin makyajı için ideal olan allık türü, sağladığı yüksek kalıcılıktan ötürü tercihen krem allıktır. Krem allık kullanmaya karar verdiyseniz bunu Adım 5’teki pudra uygulamasından hemen önce yapmanız gerekiyor. Öte yandan daha doğal bir görünüm veren toz allıkları pudradan sonra, oval hareketler ile uygulamanız mümkün.

Gelin Makyajı

Adım 8: Göz Makyajı

Gözlerinize far sürerken şık ve zarif bir görünüm elde etmek için parlak renkler kullanmaktan kaçının. Onun yerine simli ve parıltılı toprak tonları ya da pastel tonlar, çok daha narin bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Göz farını uygularken gözün dış köşesine en koyu, iç köşesine ise en açık tonu uygulayın. Eyelinerı ise olabildiğince ince çekmeye gayret edin. Daha vurucu bir görüntü için göz altınıza siyah kalem çekin.

Gelin Makyajı

Adım 9: Rimel Uygulaması

Far ve eyeliner ile işiniz bittikten sonra gelin göz makyajınızı tamamlamak için rimelinizi uygulayın. Bunu yaparken kirpiklerin kökünden başlayın ve dışarıya doğru ilerleyin. Simli ya da renkli rimeller kullanmaktan kaçının. Mutlaka ama mutlaka suya dayanıklı maskara kullanın.

Gelin Makyajı

Adım 10: Ruj

Tıpkı yüzünüz gibi, dudaklarınız da ruj uygulamasından önce nemlendirilmeye ve bir ön hazırlıktan geçmeye ihtiyaç duyar. Öncelikli olarak dudaklarınıza bir nemlendirici uygulayın, ardından da allık seçiminiz ile uyumlu bir ruj rengi seçerek 2 kat uygulama yapın. Parlatıcı kullanmaktan kaçının; fotoğraflarda yansımaya yol açabilir.

Gelin Makyajı Uygularken Bunlara Dikkat!

Gelin Makyajı

  • Gelin makyajı yapmadan önce gelinlerin en sık düştüğü hata, aşırı derecede abartılı ve dikkat çekici bir makyaj yaptırmak oluyor. “Hayatımın en önemli günü” ya da “Bir kez düğün yapıyorum” gibi sebepler ile kendi kendini ikna eden gelinler, makyajları tamamlandığında düğünden çok kız arkadaşlarıyla gece gezmesine gidiyormuş gibi görünmekten kaçamıyor. Bu yüzden gelin makyajınızı yaptırırken olabildiğince zevkli ve kaliteli bir görüntü elde etmeyi amaçlamanız gerekiyor.
  • Düğün gününüzde bir başkası gibi değil, kendinizin en güzel versiyonu olarak görünmeyi hedeflemelisiniz; gelin makyajınız da tam olarak buna hizmet etmeli.
  • Eğer göz farı renkleri konusunda kararsız kalırsanız, gelin çiçeğinizin tonlarında bir far rengi seçerek ufak bir uyum yakalayabilirsiniz. Pembeden mora dönen pastel bir ton, hem makyajınızı canlandıracak, hem de çektireceğiniz fotoğraflarda çiçeğiniz ile ince bir detay oluşturmanızı sağlayacaktır.

Gelin Makyajı

  • Eğer gelin makyajınızı bir kuaförde yaptırmayı planlıyorsanız, gitmeden önce en beğendiğiniz gelin makyajı görsellerini yanınıza almalı ve makyöze nasıl bir görüntüye ulaşmak istediğinize dair ipuçları vermelisiniz. Gelin makyajı yaptırmanın en ideal yolu ise elbette düğün günü öncesinde saç ve makyaj provasına gitmek.
  • Kuaförlerden aldığınız gelin makyajı fiyatları sizi korkuttuysa makyajınızı kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz; ancak bu durumda da yine kendi başınıza önceden bir prova yapmakta fayda var.
  • Düğün gününüz, hayatınızda ekonomik kısıtlamalar yapmak istemeyeceğiniz, nadir günlerden bir tanesi, bu nedenle de gelin makyajı malzemeleri arasında seçim yaparken en kaliteli, en güvenilir ve önerilen marka ve ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Makyözünüz ile işe girişmeden önce nasıl bir gelin makyajı seti kullandığını da kontrol etmeniz yararlı olabilir.
  • Daha önce kullanmadığınız ve alışık olmadığınız takma kirpikler, düğün gününüzde ilk defa kullanmak için doğru bir tercih olmayabilir; bu yüzden onun yerine kirpik uzatan kaliteli bir rimel ile yetinmekte fayda var.

Gelin Makyajı

Daha fazla doğal makyaj tüyoları için sizi buraya alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı