Balayı Önerileri

Balayı Önerileri

Ailelerin tanışmasının getirdiği tatlı gerginlik ve heyecanlar, kusursuz söz ve nişan planlamaları, aylarca süren düğün hazırlıkları, o mükemmel köşe takımını bulmak için mobilyacı reyonlarında atılan yüzbinlerce adım ve elbette tüm bu hazırlıkların meyvesini verdiği o büyük gün; düğün günü… Hayatınızın en kıymetli o imzasını attıktan sonra sıra neye gelecek, farkında mısınız? Tabii ki balayına! Düğün hazırlıkları söz konusu olduğu zaman her şeyde olduğu gibi balayı hazırlıklarında da olabildiğince erken davranmakta fayda var. Balayı tatil rotalarından en popüler balayı oteli önerilerine, balayı bavulunda yanınıza almanız gereken elzem malzemelerden tatilinizi daha da keyifli hale getirecek balayı aktivitelerine, unutulmaz bir düğün sonrası tatil için balayı önerileri yazımız başlıyor!

Balayına Gitmeden Önce…

Zamanlama önemli: Balayı önerileri listemize başlamadan önce balayı planlaması ile ilgili bir kaç ipucunu paylaşmamızda fayda var. Balayı planlamanızı elbette düğün öncesinde yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, pekiyi tam olarak ne kadar “öncesinden” bahsediyoruz sizce? Araştırmalar, en kusursuz balayı tatillerinin en az 8 ay – 1 yıl önceden planlanan tatiller olduğunu gösteriyor. Bu yüzden de nikah tarihinizi belirler belirlemez balayı rotalarınızı da aşağı yukarı tespit etmeniz yararınıza olacaktır.

Balayı Önerileri

Erken rezervasyon şart: Balayı için erken rezervasyon da olmazsa olmaz detaylardan. Eğer özellikle balayı konusunda uzmanlaşmış bir otel ya da tesis arıyorsanız, rezervasyon yaptırmadan önce tesis ile iletişime geçmeli, balayı paketine nelerin dahil olduğunu öğrenmeli ve elbette mümkünse özel bir indirim kopartmaya çalışmalısınız. Otel rezervasyonu söz konusu olduğunda sıradan bir tatil için geçerli olan kurallar, balayı için de geçerli: Ne kadar erken rezervasyon, o kadar uygun fiyat.

Birlikte çalışmanın dayanılmaz hafifliği: Nasıl ki gelin adayları “Otel ayarlamak erkek işidir,” diyerek işin içinden sıyrılamazsa aynı şekilde çiçeği burnunda damatlarımız da düğüne ve evliliğe dair tüm kararların bayanlar tarafından verileceği yanılgısına kapılmamalı. İşin aslına bakarsanız balayı planlamak, yeni evli bir çiftin hayatı boyunca alacakları ortak kararların bir önizlemesi niteliğindedir. Bununla birlikte tek bir kişi tarafından planlandığında balayı tatili, ister istemez planlayan kişinin istek ve tercihlerine yönelik tasarlanmış olacaktır. Bu yüzdendir ki balayı önerileri arasından seçim yaparken koordine bir biçimde hareket edilmeli, her iki tarafın da ihtiyaç ve tercihleri göz önünde bulundurulmalı ve hem lokasyon, hem otel, hem aktivite konusunda ortak bir paydada buluşulmadan karar verilmemelidir.

Başkasının balayı programından kopya çekmek mi? Unutun gitsin: Düğün ve evliliğe dair her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamak bazen aşırı derecede yorucu ve zahmetli hale gelebiliyor; bu yüzden de internetten ufak bir araştırma yapıp başkasının düğün davetiye örneklerinden ilham almak ya da yemek menü listesinden birkaç tarif çalmak, cezbedici hale gelebiliyor. Bunu balayı önerileri konusunda da yapmaya meyilli olabilirsiniz; ancak unutmayın ki balayınız, bu yorucu düğün planlama sürecinizin adeta zirvesi ve son noktası olacak, bu yüzden de başkasının kendi tercih ve zevklerine göre hazırladığı bir balayı programından ne kadar keyif alacağınızı sorgulamanızda yarar var.

Ne istediğinizi bilin: “Egzotik bir lokasyon” dediğinizde doğası ve doğal güzellikleri ile cezbeden lüks bir ada tesisinden mi yoksa dilini bile bilmediğiniz, bambaşka bir kültür ile yaşayan bir yurtdışı destinasyonundan mı bahsediyorsunuz? Herkesin “rahatlatıcı tatil” ve “sıkıcı tatil” anlayışları birbirinden farklı olabilir, bu yüzden de tam olarak nasıl bir tatil istediğinizi eşiniz ile birlikte kararlaştırmanız gerekir. Eğer her ikiniz de kararsız gibi görünüyorsanız, balayı tatili planlaması konusunda tecrübeli bir seyahat acentesi ile çalışmak da faydalı olabilir.

Balayı Önerileri

Bütçe önemli: Elbette tüm planlamanızını, balayı için ayırdığınız bütçeye göre yapacağınızı hatırlatmamıza gerek yok. Tıpkı düğün, ev eşyası, gelinlik-damatlık ya da fotoğraf çekimi için ayırdığınız bütçeler gibi, balayınız için de öncesinde belirli bir bütçe ayırmanız şart. Ortalama bir düğün yaklaşık 6 saat sürerken balayı 6 günden az sürmüyor, değil mi? Bu yüzden de balayına da hatrı sayılır bir bütçe ayırmaya ve eşiniz ile birlikte ilk tatilinizin unutulmaz olmasına özen göstermelisiniz.

Lokasyon Bazlı Balayı Önerileri

Gelelim işin en keyifli kısımlarından bir tanesine; balayı için lokasyon seçimine. Elbette dünya haritası sizin oyun alanınız ve balayı için dünyanın dilediğiniz köşesine uçmakta serbestsiniz; ancak özellikle yeni evli çiftler için kusursuz nitelikte olan balayı rotaları önerilerimize de kulak vermenizden zarar gelmez, değil mi?

Balayı Önerileri

Bir Balayı Klasiği: Maldivler

Tropikal bir ada devleti olarak karşımıza çıkan, Hint Okyanusu’nun göbeğinde toplamda 1200 adadan oluşan Maldivler, yurtdışı balayı önerileri dendiğinde akla gelen ilk isimlerden. Lüks oteller ile birlikte bungalov tarzı daha mütevazi evlerin de bulunduğu konaklama seçenekleri ve yürümeye doyamayacağınız bembeyaz kumları ile Maldivler, egzotif balayı tatili konusunda bir numara.

Balayı Önerileri

İkinci Bir Balayı Klasiği Daha: Hawaii

Tıpkı Maldivler gibi Hawaii de egzotik balayı destinasyonlarının arasında oldukça başarılı bir alternatif olarak biliniyor. Gökdelen tarzı otellerin ve yöresel kültürün ön plana çıktığı Hawaii, özellikle kış düğünü yapanların sıcak bir balayı rotası için tercih ettiği lokasyonların başında geliyor.

Balayı Önerileri

Ada Cenneti Bahamalar

2000’e yakın adadan oluşan Bahamalar, mercan kayalıklar üzerine kurulmuş bir ada ülkesi olarak biliniyor. 4 mevsim sıcak havası, elmas parlaklığında denizi ve tropikal açıdan zengin bir doğası ile adeta bir balayı cenneti olan Bahama Adaları, renkli deniz kaplumbağaları ve el değmemiş sahilleri ile en beğenilen balayı tatili önerileri arasında yer alıyor.

Balayı Önerileri

Komşuda Balayı: Santorini

Elbette Hawaii, Bahamalar ve Maldivler, balayı önerileri için harika alternatifler, ancak hepsinin bir adet ortak dezavantajı var: Uzaklık! Eğer balayı için yurttan çok da uzağa ayrılmak istemiyorsanız Yunanistan’nın en güzel adalarından biri olan Santorini sizin için harika bir alternatif. Ege Denizi’nin gözde adalarının başında gelen Santorini, mavi kubbeli beyaz evleri ile adeta cennetten çıkma bir parça!

Balayı Önerileri

Güncel Trend: Phuket

Phuket, Tayland’ın en büyük adası olarak özellikle son dönemde balayı çiftleri tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Berrak ve parlak okyanus sularının yanı sıra sıradışı ada yapıları, görkemli kayalıkları, hiçbir yerde bulamayacağınız eğlence hayatı ve eşsiz kültürel öğeleri ile size asla aklınızdan çıkmayacak bir balayı yaşatma garantisi vaat ediyor.

Balayı Önerileri

Hepsi Olur: Avrupa Şehirleri

Romantizmin bir numaralı adresi Paris, tarihi kanalları ve lezzetli pizzaları ile Venedik, sizi içinde kaybolmaya davet eden sokak mimarisi ile Barcelona… Her bir Avrupa şehrinin kendine has bir özelliği ve elbette balayı çiftlerine özel erken rezervasyon fırsatları var.

Balayı Önerileri

Bir Diğer Komşu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Düğün-dernek sırasında yeterince evrak işi ile uğraştım diyenler için pasaportsuz, vizesiz bir alternatif de var: Kuzey Kıbrıs. Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan komşumuz, tarihi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar unutulmaz plajları ile de harika bir balayı rotası alternatifi oluşturuyor. Türkçe konuşanların bolluğu ve Kıbrıslılar’ın misafirperverliği de cabası!

Balayına Ne Zaman Gitmeli?

Balayı Önerileri

Elbette balayı önerileri listemiz sadece lokasyon bazlı önerilerimiz ile sınırlı kalmıyor; balayı planlamasına dair bilmeniz gereken diğer önemli ipuçları ile devam ediyoruz. Söz konusu “Balayına ne zaman gidilir?” sorusunun cevabı olduğu zaman elbette geleneksel olanın, düğün biter bitmez apar topar yola çıkmak olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan günümüz yeni evli çiftleri, pek çok şeyi yoluna oturttuktan ve elbette düğün gününün yorgunluğunu en az bir gecelik sakin bir uyku ile attıktan sonra balayına çıkmayı tercih ediyor. Örneğin eğer bir Cumartesi günü düğün organize ettiyseniz, dinlenmek ve valizinizi toplamak için Pazar gününü kendinize ayırmayı, biletlerinizi de Pazartesi gününe kaydırmayı tercih edebilirsiniz. Bazı çiftler, düğün sonrası büyük ziyaretlerini, son ev düzme işlerini ve düğüne dair tüm detayları tamamen törpüledikten sonra, yani düğünden birkaç hafta sonra da balayına gitmeyi tercih edebiliyorlar. Elbette bunun planlaması tamamen sizin ve eşinizin tercihlerine kalmış bir durum. Bu arada valiz demişken…

Balayı Valizinde Neler Olmalı?

Balayı Önerileri

Sıra balayı için valiz toplamaya geldiğinde de en az rota ve otel planlama kadar dikkatli ve özenli davranmanız şart. Gereğinden fazla eşya alırsanız balayında sizi hantallaştıracak ağırlıkta bir çanta ile karşı karşıya kalabileceğiniz gibi yeterince eşya almadığınız durumlarda da kendinizi tatil boyunca ihtiyacınız olan bir şeyin eksikliğini hissederken bulabilirsiniz. Her iki ihtimali de ortadan kaldırmak için sıcak bir lokasyona yol aldığınızı varsayarak, balayı için valizinizde bulunması gerekenler önerilerimiz şu şekilde:

El Çantanızın Olmazsa Olmazları:

 • Biletlerinizin çıktısı
 • Pasaport, vize ve kimlik
 • Sadece ihtiyacınız olan ve kullanmayı planladığını kredi kartları ile bir miktar nakit para
 • Otel rezervasyonlarınızın çıktısı
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Telefonlarınızın şart aletleri

Balayı Valizinin Olmazsa Olmazları:

 • Soğuk havaalanları ya da serin uçak yolculuklarına karşı bir çift uzun pantolon, tayt ya da eşofman
 • Havanın yağışlı ya da akşamların serin olmasına karşı bir adet ince ceket ya da pamuklu bir kapüşonlu sweatshirt
 • Şort
 • Tişört
 • Mayo ve bikini (Değiştirme ve kurutma ihtiyacını göz önünde bulundurarak birkaç adet almanızda fayda var.)
 • Birkaç günlük elbise
 • Bir adet şık, siyah elbise
 • Rahat, sandalet tarzı ayakkabılar
 • Bir çift topuklu ayakkabı
 • Bir çift rahat spor ayakkabı
 • İç çamaşırı, çorap & pijamalar
 • Diş fırçası & macunu
 • Deodorant, krem, saç spreyi, tarak ve makyaj malzemesi gibi temel kozmetik malzemeleri

Orada Almak Yerine Yanınızda Götürmeniz Gerekenler:

 • Yara bandı
 • Güneş kremleri, bronzlaştırıcılar ve koruyucular
 • Güneş gözlüğü
 • Şapka
 • Plaj havlusu
 • Plaj çantası
 • Şehir rehberi (İnternetten çıktı da almanız mümkün.)
 • Elektrikli adaptör çevirici

Balayı Önerileri

Balayı Aktivite Önerileri

Elbette balayı sadece lokasyon seçme, denize girme ve güneşlenmeden ibaret değil. Balayının en temel amacı, henüz hayatlarını birleştirmiş bir çiftin birbirini daha iyi tanıyabilmesini, başbaşa vakit geçirmesini ve her şeyden önce eğlenerek düğün stresini atmasını sağlamak. Elbette gittiğiniz lokasyona göre farklı aktivite ve eğlence fırsatları ile karşılaşacağınız kesin; ancak balayınızı daha da romantik ve keyifli hale getirecek balayı önerileri için buraya kulak vermenizi tavsiye ederiz:

 • Bir gün erken kalkıp güneşin doğuşunu izleyin.
 • Araba kiralayın ve yolun sizi dilediği yere götürmesine izin verin.
 • Eğer kaldığınız tesiste scuba diving, parasailing, jet-ski ya da bungee jumping gibi maceracı aktiviteler varsa en azından bir tanesine katılmayı deneyin.
 • Bir akşam otelin ya da tesisin restoranında yemek yemeyi seçin ve yemekten sonra müzik eşliğinde romantik bir dans gerçekleştirin.
 • Balayınızı geçirdiğiniz lokasyonun doğal güzellikleri ile etkileşime geçin.
 • Varsa otelinizin casinosuna uğrayıp ufak bir miktar ile şanısınız deneyin.
 • Gecenin karanlığında, yıldızların ve ayışığının altında sahilde romantik bir yürüyüş yapın.
 • Otelin masaj, spa ve hamam imkanlarından faydalanarak düğün sonrası kendinizi şımartın.
 • Bolca fotoğraf çekin ve geçirdiğiniz her anı ölümsüzleştirin.

Balayı Önerileri

Artık kusursuz bir balayı için hazırsınız; tek yapmanız gereken işinize yarayan balayı önerilerimize kulak vermek ve eşiniz ile asla unutamayacağınız bir balayı tatiline merhaba demek!

Baldan tatlı diğer balayı destinasyonları önerilerimiz burada sizlerle!

Önceki YazıSonraki Yazı