Tesla Araba

Tesla Araba

Gelişen teknolojiyle beraber araba dünyasında da ses getiren yenilikler duyuluyor. Bunlardan biri de sadece elektrikli araba üreten Tesla Motors’un araba modelleri. Hibrit arabalardan da öte olan bu Tesla araba hakkında her şey yazımızda sizleri bekliyor.

Hibrit Araba Nedir?

Hibrit, yani melez otomobiller, elektrik ve benzin motorunu bir arada bulunduran ve benzin sarfiyatini azaltmayı amaçlayan otomobillerdir. Sıkışık trafikte ve 50 km’den düşük hızlarda elektrik motorunu, 50 km’den yüksek hızlarda benzin motorunu kullanırlar. Böylece, emisyon salınımını neredeyse 0’a kadar indirirler. Elektrik motoru benzin motoru çalıştırdığında veya frenleme sırasında şarj olduğu için bir elektrik kaynağına takılıp şarj edilmesine gerek yoktur.

Tesla Araba Nedir?

Hibrit arabanın temelleri aslında 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından atıldı. Günümüzde birçok marka hibrit araba modeli üretiyor. Ama Tesla’nın kurucusu Elon Musk çıtayı biraz daha yukarıya taşıyarak direkt elektrikli araba, hatta daha net olmak gerekirse elektrikli lüks araba üretimine üretimine geçti. Tesla araba modelleri birçok kişi tarafından geleceğin teknolojisinin öncüleri olarak görülüyor.

tesla-araba

Tesla Araba Modelleri Nedir?

Tesla Roadster, Tesla Motors’un 2008-2012 yıllarında ürettiği iki kişilik, elektrikli bir spor arabadır. Bu araç 0-100 km/s hıza 3,9 saniyede çıkabiliyor ve 201 km/s hıza ulaşabiliyor.

Tesla Model S, 2012 yılında üretilmeye başlanan, iki kişilik, elektrikli bir lüks arabadır. 6 farklı donanım seçeneğiyle, ABD dışında Çin, Almanya, Kanada, İsviçre ve Hollanda gibi ülkelere pazarlanmaktadır.

Tesla Model X, yeni bir model ve yine tamamen elektrikli bir sedan araba. İkinci ve üçüncü koltuklarına “doğan kanatlı” kapıları sayesinde geçiliyor. Menzili 402-414 km olarak belirlenmiş.

Tesla Model 3, tamamen elektrikle çalışan, dört kapılı bir araba. Bu seferki diğer modeller kadar lüks değil. Menzilinin en az 346 km olması bekleniyor. Bu araç çıkmadan önce 1000 dolar ile rezervasyon alındı. 2016’nın mayıs itibarıyla rezervasyon sayısı yaklaşık 373.000.

Tesla Araba Özellikleri Nedir?

tesla-yazilim

1. Tamamen elektrikli olması

Tesla araba modellerini piyasadaki başka araba modellerinden ayıran en büyük özellik hibrit değil tamamen elektrikli olması.

tesla-amblem

2. Lüks segmentte yer alması

Model X’i bir yana koyarsak bu elektrikli arabaların halk arabası olmak gibi bir hedefi yok. Üstün teknolojiyi gayet lüks donanımlarla ve fiyatlarla sunuyorlar.

tesla-sarj

3. Şarj tedarik zinciri

Tesla Motors satış sonrasında da müşterilerine mükemmel hizmet vermeye devam ediyor. Stratejik olarak yerleştirilen istasyonlarda arabaları şarj etmek ücretsiz.

tesla-sarj-tedarik

4. Üstün kalitedeki yazılımı

Tesla arabalarda kullanılan yazılım da başka arabalara kıyasla oldukça üst düzey. Arabadaki ekranlardan şarjınızın durumunu ve motoru kontrol edebiliyorsunuz. Tesla Motorsun mobil uygulaması da mevcut.

tesla-yazilim

5. İnsanların ağzını açık bırakan bir sürüş deneyimi

Tesla araba modellerini deneyen herkes hayranlığını dile getirmekten geri durmuyor. Arabaların sürekli ödül alması da bunu kanıtlar nitelikte.

tesla-deneyim

6. Doğru ve dürüst müşteri hizmetleri

Tesla araba satışından sonra etik davranmayı elden bırakmıyor ve müşterilerinden daha fazla para almak yerine onların memnuniyetini ön plana koyuyor.

tesla-musteri

Tesla Araba Türkiye Şartları İçin Uygun mudur?

Tesla arabalar hakkındaki en büyük tartışmalar arabayı aldıktan sonra ne olacağı etrafında dönüyor. Tesla şirketi, arabasını satın alan müşterilerine ücretsiz elektrik sunuyor. Arabanın Türkiye’ye ithali sırasında fiyatının ne olacağının yanı sıra elektrik istasyonlarının nereye kurulacağı, tamir ve bakım servislerinin nasıl hizmet vereceği de önemli. Yollar açısından bakarsanız, başka arabalar gibi Tesla araba ile de rahatlıkla yol alabilirsiniz. Hatta, büyük şehirlerin trafiğinde fazladan yakıt harcamaya son vermiş olursunuz. Eğer sizin de neden Tesla araba almalıyım sorusuna farklı cevaplarınız varsa “yorumlar” kısmına cevaplarınızı bekliyoruz :)

Tesla Araba Fiyatları Ne Kadar?

Tesla arabaların lüks araçlar olduğundan bahsetmiştik. Model S ve Model X yurt dışında 100.000 doların üstünde fiyatlarla satışa sunuluyor. Türkiye için fiyatlar Euro bazında yine bu civarda seyrediyor ama ithal etmeniz durumunda gümrük dosya masrafları, ÖTV, gümrük vergisi, KDV, tescil ve kayıt masrafları ile çok daha yüksek bir fiyat ödemeniz olası. Ayrıca, şu an için Türkiye’de servisi olmadığı için bir kaza durumunda en yakın Avrupa servis noktasına göndermeniz gerekecektir.

Tesla arabalar hakkındaki fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Tesla arabaları gibi elektrikli otomobilleri seviyorsanız En iyi 11 Elektrikli Otomobil adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı