Yılbaşı Ağacı Süsleme

Yılbaşı Ağacı Süsleme

Yılbaşı sezonu ile birlikte yılbaşı hazırlıklarının belki de en keyifli, en huzur verici ve en estetik bölümüne geldik. Hangisi mi? Tabii ki yılbaşı ağacı süsleme! Yılbaşına şunun şurasında 2-3 hafta kalmışken henüz ağaç süsleme seremonisini başlatma fırsatı bulamadıysanız, doğru yerdesiniz: Size özel hazırladığımız yılbaşı ağacı süsleme rehberimiz sayesinde ışıltısı, masumiyeti ve güzelliği ile göreni imrendiren bir yılbaşı ağacı evin baş köşesini süsleyecek. En yaratıcı, en zevkli ve en parıltılı ağaç süsleme fikirleri eşliğinde yılbaşı ağacı süsleme rehberimiz başlıyor.

Yılbaşı Ağacı Süsleme

Adım 1: Yılbaşı ağacı için doğru lokasyonu seçin.

Ağacı nereye koyacağınız, yılbaşı ağacı süsleme esnasında aldığınız en önemli kararlardan biridir. Şatafatlı bir yılbaşı süslemesini yapmış olabilirsiniz; ancak ağaç yanlış yerde duruyorsa maalesef bu şatafatın kendini göstermez. Yılbaşı ağacını konumlandırırken şu üç kritere dikkat etmeniz gerekiyor: Işıkların yakılabilmesi için prize yakınlığı, görünürlüğü ve fazla yer kaplamaması için köşeli alanlara yerleştirilmesi.

Adım 2: Ağacın dallarını kabartın.

Evet, yanlış duymadınız. Yılbaşı ağacı süsleme sürecinde bu gerçekten de dikkate alınması gereken bir adım. Özellikle yıldan yıla kullanılan yapay yılbaşı ağaçları, aylarca sıkıştırılmış halde durduğu için dallar ister istemez eziliyor, büzülüyor ve birbirine giriyor. Yılbaşı ağacınızın muntazam bir görüntüde olması için ağacı kurduktan sonra tüm dalları tek tek düzeltmeniz, iğneleri kabartmanız ve hizalamanız gerekiyor.

Yılbaşı Ağacı Süsleme
Yılbaşı Ağacı Süsleme

Adım 3: Işığı yerleştirin.

Yılbaşı ağacı ışığı, ağaç süslemesinin en zorlayıcı kısımlarından biridir. Söz konusu yılbaşı ağacı süsleme olduğunda ışıkları yerleştirme adımı genelde en sona bırakılır, ancak bu büyük bir hatadır. Yılbaşı ağacınızı kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey ağaç süsleme ışıklarını yerleştirmektir. Böylece ışığın kablolarını ağacın gövdesine gömer ve saklamış olursunuz. Kablolar yüzünden ağaca süs takarken onları düşürme ihtimaliniz de en aza iner.

Adım 4: Bir renk teması seçin.

Zevkli ve anlamlı bir yılbaşı ağacı süsleme, rastgele renk, ebat ve materyalden oluşan yılbaşı süsleri seçip gelişigüzel yerleştirmekle olmuyor. Mükemmel bir ağaç için önce bir renk teması seçmeniz gerek. Geleneksel yılbaşı ağacı teması kırmızı, yeşil ve altındır. Bu temaya gümüş tonları dahil etmek doğru olmaz. Eğer pembe, mavi ve mor gibi soğuk tonlarda süsleri tercih edecekseniz gümüş renkli kurdeleler ve beyaz renkli ağaç ışıkları idealdir. Bir temaya sadık kalmanız, yılbaşı ağacınızın ağaçtan çok sirke benzemesini önler.

Yılbaşı Ağacı Süsleme
Yılbaşı Ağacı Süsleme

Adım 5: Yılbaşı süslerini kategorize edin.

Süsleri asmaya başlamadan önce onları ebat ve renklerine göre kategorize etmekte fayda var. Süs yerleştirmeyi bu özellikleri göz önünde bulundurarak yapacağınız için kolaylık sağlar. Yılbaşı süslerinizi sınıflandırdıktan sonra ve asmaya başlamadan hemen önce yapmanız gereken son şey ise renk temanıza uygun olan püsküllü boyun simlerini yılbaşı ışığı kabloları ile çapraz olacak şekilde yılbaşı ağacına dolamak.

Adım 6: Süsleri yerleştirin.

Geldik yılbaşı ağacı süsleme sürecinin en keyifli kısmına: Süsleri dizmek. Tıpkı sürecin her adımında olduğu gibi süs dizme adımında da uymanız gereken bir sistematik var. Ağacın süslerle birlikte doğal görünmesi için süsleri dizerken en küçük süsleri en üste, en büyükleri de en alta asın. Bu şekilde süslerin adeta ağacın bir parçasıymış gibi görünmesini sağlarsınız. Ebat olarak ise önce büyüklerden başlamalı, ardından da daha küçük olanları yerleştirmelisiniz.

Yılbaşı Ağacı Süsleme
Yılbaşı Ağacı Süsleme

Adım 7: Son dokunuşlarınızı yapın.

Şık ve renk temanıza uygun tepe süsünü astıktan sonra kırmızı blok mumlar, Noel Baba bibloları, yılbaşı ağacı örtüsü, yılbaşı çorapları ve suni kar spreyi gibi farklı yılbaşı süsleri aksesuarlarından faydalanmanız mümkün. Tabii gaza gelip, hepsini birden kullanıp işi abartmamakta fayda var!

Sıra ziyafet edasında bir yılbaşı masası hazırlamakta!

Önceki YazıSonraki Yazı