Yılbaşı Masası Hazırlama Rehberi

Yılbaşı Masası

Yeni bir yıla adım adım yaklaşırken yılbaşı hazırlıkları da tüm hızıyla devam ediyor. Yılbaşını evde sevdiklerinizle geçirmeyi düşünüyorsanız onlara unutamayacakları bir yılbaşı masası hazırlamaya ne dersiniz? Peki ama yılbaşı masası nasıl hazırlanır? Hem size hem de misafirlerinize keyif verecek bir yılbaşı masası için ihtiyacınız olan tüm tüyoları birazdan sizlerle paylaşacağız. Bundan önce altını çizerek belirtmeliyiz ki iyi bir yılbaşı masasının ana teması sevgi, umut ve canlılık olmalı. Bu yüzden sizlerle abartıya kaçmadan çok da masraf yapmadan hazırlayabileceğiniz yılbaşı masası örneklerini paylaşacağız.

Yılbaşı Masası Örtüsü

1. İlk Adım: Yılbaşı Masa Örtüsü

Yılbaşı masa örtüsü seçerken nasıl bir konsept hazırlamak istediğinizi önceden belirleyin ve masa örtünüzü buna göre seçin. Eğer yemek takımlarının renkli ise beyaz, siyah gibi düz tonlarda bir masa örtüsü tercih edin. Ancak sade bir yemek takımınız varsa yılbaşının trend renkleri olan kırmızı, dore, yeşil gibi renklere yönelebilirsiniz.

Yılbaşı Masası Sofra

2. Yılbaşı Masası Sofra Düzeni

Yılbaşı masasında kullanacağınız yemek takımı, çatal kaşıklar ve bardaklar birbirleriyle ne kadar uyumlu olursa ortaya o kadar şık bir görüntü çıkacaktır. Ayrıca yılbaşı masası özel bir masa olacağından normal su bardağından ziyade varsa kadeh su bardakları kullanmanızı öneririz. Bu, masanızın çok daha zengin ve ihtişamlı görünmesi için küçük bir dokunuş olacak.

Yılbaşı Masası Çiçek

3. Güzel Bir Yılbaşı Çiçeği

Kalabalık yemeklerin olmazsa olmazlarından olan masa çiçeğini yılbaşı konseptine uygun olarak hazırlamanız yılbaşı masasına yakışır nitelikte olacaktır. Küçük bir yılbaşı çiçeği masanızı normal yemek masası havasını kırıp geçecektir. Ayrıca eğer masanız büyükse ve kalabalık bir misafir grubu ağırlayacaksanız masayı mum ve şamdanlarla daha da zenginleştirebilirsiniz. Bu özel günde kırmızı mumlar ve yılbaşı süsleri de tercih edebilirsiniz.

Yılbaşı Masası Aksesuarlar

4. Yılbaşı Ruhunu Yansıtan Aksesuarlar

Yılbaşı masası için aksesuar seçimi yalnızca çiçek ve şamdanlardan ibaret değil elbette. Yılbaşı masasında kullanacağınız aksesuarlar tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış. Eğer masanızı biraz daha farklılaştırmak istiyorsanız masanızın uygun yerlerine şık yılbaşı masa süsleri yerleştirebilirsiniz. Bu geyikli bir biblo, kozalaklarla doldurduğunuz cam bir fanus, ya da minyatür yılbaşı ağacı olabilir.

Yılbaşı Masası Peçeteler

5. Olmazsa Olmaz: Yılbaşı Peçeteleri

Yılbaşı masası hazırlıklarına yemek masasının olmazsa olmazlarından yani peçetelerden devam edelim. Yılbaşı masası normal bir akşam yemeği masasından farklı olmalıdır. Bu yüzden yılbaşı sezonunda kolayca bulabileceğiniz yılbaşı temalı peçetelerden tercih edebilirsiniz. Desensiz peçete kullanmak isterseniz de masa örtünüzün rengine uyumlu olarak dore, yeşil veya kırmızı renkteki peçetelerden kullanabilirsiniz.

Yılbaşı Masası Yemekler

6. Sıra Lezzetlerde: Hindi ve Diğerleri

Gelelim lezzetlere… Yılbaşı masası uzun soluklu bir masadır ve gece 01.00 sularından önce kolay kolay dağılmaz. Bu yüzden çok sayıda soğuk ve sıcak lezzetlerle misafirlerinizin masadan memnun ve tok kalkmalarını sağlamalısınız. Meze ve zeytinyağlılar kurtarıcı lezzetlerdir. Hem ısıtma sorunu olmaz hem de çok fazla çeşitlilikte hazırlanabilir. Ee bir de büyükçe bir hindi varsa masada daha ne olsun!

Yılbaşı Masası İçecekler

7. Doğru İçecekleri Seçtiğinizden Emin Olun

Yılbaşı gecesi misafirlerinize sunacağınız içeceğin hazırladığınız lezzetlerle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; beyaz etle beyaz şarap, kırmızı etle de kırmızı şarap en bilinen ve kusursuz eşleşmedir. Bu nedenle menünüzü o gece tüketmek istediğiniz içecek türüne göre şekillendirmeniz gerekebilir. Ayrıca içecekler için buz stoklamanız da rahat etmenizi sağlayacaktır.

Yılbaşı Masası Tatlı

8. Tatlı Yiyip Tatlı Konuşmak İçin…

Ve tatlı! Yılbaşı yemekleri tatlısız düşünülemez. “Tatlı yiyip tatlı konuşmanızı” sağlayacak olan yılbaşını tatlılarını hazırlarken hafif tariflere yönelmenizi öneririz. Yılbaşı yemeği uzun soluklu olacağından tatlının hangi saatte yenileceği de belli olmaz. Bu yüzden şerbetli tatlılar yerine sütlü ya da meyveli tatlılar tercih edebilirsiniz.

Yılbaşı Masası Hazırlama

9. Dar ve Küçük Servis Tabaklarıyla Alan Yaratın

Yiyeceklerin masadaki sunumu da en yılbaşı menüsü lezzetleri kadar önemli. Yılbaşı masası sohbetin, kahkahanın, eğlencenin dolu olduğu bir masadır. Bu yüzden masada çok fazla sıkışıklık yaratmadan misafirlerinizin rahat etmesini sağlamalısınız. Bunun için masada sunacağınız yemekleri küçük ya da dar servis tabaklarında sunup bittikçe ilave etmenizi öneririz.

Yılbaşı Masası Hediye

10. Ve Sürpriz Zamanı!

Yeni bir yılı karşılarken sevdiklerinize minik birer hediye sunmaya ne dersiniz? Masada tabaklarının yanına iliştireceğiniz küçük yılbaşı hediyeleri hem sevdiklerinizi mutlu edecek hem de bu günden onlara anı olarak kalacaktır. Bu küçük hediye minik kar küresi, aksesuar ya da bir kitap olabilir.

Yılbaşı tatlıları hazırlamak için ihtiyacınız olan tarifler bizden!

Önceki YazıSonraki Yazı