Mutfak Dolabı Düzeni

mutfak dolabı düzeni

Büyük kentlerde evler giderek küçülürken modern yaşamın gerektirdiği eşyaların sayısı da giderek artıyor. Hal böyle olunca herkes kısıtlı depolama alanlarından maksimum verim elde etmenin yollarını arıyor. Özellikle mutfaklarda küçük fakat sayısı belli olmayan araç gereçleri depolamak için yaratıcı saklama çözümleri kaçınılmaz hale geliyor. Peki kullanışlı bir mutfak dolabı düzeni nasıl olmalı?

dolap düzenleme fikirleri

Mutfak Dolabı Düzenleme Fikirleri 

Dağınık bir ortamın mutsuzluğa neden olduğunu inkar etmek pek mümkün değil. Bu yüzden dolap düzenleme ipuçları için geliştirilen sistematik teknikler bile var. Bu metotları mutfak dolaplarına uyarlamak istiyorsanız, aşağıdaki fikirlerden yararlanabilirsiniz.

 1. Sürgülü mutfak dolabı rafları kullanın.

Derin mutfak dolapları depolama anlamında epey avantaj sunuyor fakat sıra aradığınız şeyi bulmaya geldiğinde işler zorlaşıyor. Bunun için sabit raflar yerine sürgülü mutfak dolabı raflarını tercih edebilirsiniz. Mutfak dolabı düzeni için mükemmel olan sürgülü raflar arkada kalan malzemelere zahmetsiz bir erişim sağlıyor. 

 1. Cam kapaklı mutfak dolaplarını estetik bir biçimde düzenleyin.

Mutfak dolap içi düzenleme fikirleri söz konusu olunca cam kapaklı dolaplar için diğerlerinden farklı bir yol izlemek gerekiyor. Bu tip tasarımlarda dolabın içi dışarıdan görülebildiği için estetik kaygılar da devreye giriyor. Dolabın içini daha işlevsel hale getirmek için önce yemek takımı koleksiyonunuzdaki tabak ve kaseleri üst üste koyarak başlayın. Ardından bardak, kupa ve şarap kadehi gibi küçük parçaları göze hitap edecek şekilde yan yana dizebilirsiniz. 

 1. Mutfak dolabınızdaki yiyecekleri sınıflandırın.

Mutfak dolabı düzenlemesi yaparken yiyecekleri kendi içinde kategorize edebilirsiniz. Örneğin, en sevdiğiniz atıştırmalıkları tüm aile üyelerinin kolayca erişebileceği bir dolap rafında saklamanızda fayda var. Tahıl gevrekleri ve diğer kahvaltı ürünlerini ise başka bir alana yerleştirin. Ayrıca yiyecekleri ambalajlarından çıkarıp kavanoz ve sepet gibi saklama kapları ile depolamayı da düşünebilirsiniz. Özellikle bakliyatları saklamak için hava geçirmeyen kapları kullanabilir ve üzerlerine ne olduğuna dair etiketler yapıştırabilirsiniz. Bu sayede göze hitap eden derli toplu bir mutfak dolabı düzeni yaratabilirsiniz.

 1. Mutfak dolabı çekmece düzeni için organizer kullanın.  

Küçük mutfak dolapları düzenleme sırasında türlü türlü zorluklar çıkarabiliyor. Özellikle sınırlı saklama alanına sahip şekilsiz çekmeceler yaratıcı depolama fikirlerini kaçınılmaz kılıyor. Neyse ki çatal, kaşık, bıçak, maşa ve aklınıza gelebilecek birçok mutfak eşyasını düzenli bir şekilde saklama olanağı tanıyan organizerlar var. Kullanışlı bir mutfak dolabı çekmece düzeni oluşturmak için ölçüleriyle uyumlu dolap içi düzenleyici ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bölmeli düzenleyiciler küçük ve büyük nesnelerin birbiriyle karışmasını engelleyerek dağınıklığın önüne geçiyor.

 1. Mutfak lavabo ve eviyesi altında kalan bölümü kullanışlı hale getirin.

Mutfak eviyesinin altında açık bir şekilde duran sıhhi tesisat boruları, lavabo tabanı ve gider hortumları göz zevkini bozan görüntüler oluşturuyor. Çoğu zaman atıl bırakılan bu alanda temizlik malzemeleriniz için plastik veya tel raf birimleri kullanarak işlevsel hale getirebilirsiniz. Yeterli alana kalırsa çöp kovası koymayı da düşünebilirsiniz. Bazı çöp kovaları dolap kapağının iç tarafına monte edilebilirken bağımsız durabilen tasarımlar da bulunuyor. Eğer lavabo altında kalan dolabınızın iki kapağı varsa, diğer kapağın iç kısmına poşetlik yerleştirebilirsiniz.

 1. Tencere, tava ve tabaklar için akıllı saklama ünitelerini kullanın.

Dolap düzenlerken belki de en zorlu deneyimi tencere, tava ve tabakların yerleştirilmesi oluşturuyor. Buna bir de hiçbir yere uyum sağlamayan kulplu kapaklar eklenince mutfak dolap içi düzeni tam bir bulmacaya dönüşüyor. Üst üste yığılan tabak ve tavalara elveda demek için aşağıdaki fikirleri uygulayabilirsiniz.

 • Küçük mutfak dolabı düzeni planlıyorsanız, tava ve tencerelerle başa çıkmanın yolu duvarları kullanmaktan geçiyor. Mutfağınızda dolap veya raf olmayan bir duvar varsa tavalarınızı kancalı duvar askılarına asabilirsiniz.
 • Yassı tabakları, tavaları ve kapakları üst üste dizmek yerine, yan yana depolayabileceğiniz dolap içi düzenleyicileri kullanabilirsiniz.
 • Kapaklar için duvara veya dolapların iç kısmına monte edebileceğiniz tencere kapak tutucularını kullanabilirsiniz.
 • İç içe geçmeyen, geçtiğinde ise kullanışlı olmayan tencereler için dikey depolama yöntemini uygulayabilirsiniz. Bunun için hem dolap içinde hem de bağımsız bir birim olarak zeminde kullanılabilen tencere düzenleyici raflar bulunuyor.
 • Eğer tencere, tava ve kapakların yanı sıra bıçak, rende, tirbuşon gibi diğer gerekli eşyaları bir arada düzenli bir şekilde saklamak istiyorsanız, boş bir duvarda galvanizden yapılmış bir askı panosu kullanabilirsiniz. Genellikle el aletlerini dizmek için kullanılan bu çok amaçlı panolar küçük mutfaklarda fonksiyonel bir alan kullanımı sunuyor.
 1. Mutfak dolabı bardak düzeni için organizer kullanın.

Bardak düzenlemenin pratik yolları olmasına rağmen boyut ve şekil özelliklerindeki çeşitlilik işleri zorlaştırıyor. Su bardakları, kahve fincanları, şarap kadehleri ve kupalar derken bu zengin koleksiyonları düzenlemek epey alan ve zahmet gerektiriyor. Peki, mutfak dolabı bardak düzeni nasıl olmalı?

 • Kullanışlılığı ve genel görünümü iyileştirmek adına bardakları türüne göre sınıflandırın. Sık kullanılan bardakları ulaşılabilir noktalara yerleştirmenizde yarar var. Örneğin, en sevdiğiniz kahve kupaları arada bir kullandığınız süslü fincanların önünde durmalı.
 • Bardakları raflara yerleştirirken dikey alandan faydalanabilirsiniz. Bunun için uzun rafları ikiye veya üçe bölen bağımsız raf sistemleri bulunuyor. 
 • Küçük fincanlar veya kupalar için dolap içi bardak askılığı ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kulplu bardaklar için tasarlanan bu portatif askılar uzun dolaplarda tava ve cezve için de kullanılabiliyor.
 1. Mutfak tekstili eşyalarını düzenlemeyi unutmayın.

Her şeyin yerli yerinde olduğu bir mutfak düzeni tasarlarken masa örtüsü, mutfak havlusu, kurulama bezi ve Amerikan servisi gibi mutfak tekstili ürünlerini gözden kaçırabilirsiniz. Bir araya gelince oldukça yer kaplayan bu malzemelerin hijyen ve ulaşılabilirlik amacıyla kendilerine ait bir alanda depolanması gerekiyor. 

 • Sepet ve kutu benzeri saklama üniteleri ile mutfakta kullandığınız kumaş ürünleri tozlanmayacak şekilde depolayabilirsiniz.
 • Mutfağınızda bunun için özel çekmeceler varsa akordeon tasarımlı dolap içi düzenleyiciler de iyi fikir olabilir.  
dolap düzenleme ipuçları

Mutfak Dolabı Temizliği ve Düzeni Hakkında İpuçları

Düzenlemeye geçmeden önce mutlaka yapılması gereken temel bir adım var: Mutfak dolabı temizliği. Yağa, kire ve neme maruz kalan mutfak dolapları rutin temizlik gerektirirken, genellikle ahşap malzemelerle üretildiğinden temizlik sırasında bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.  

 • Ev temizliğinde yaygın olarak kullanılan sirke ve su karışımı asidik özellik taşıdığı için ahşap dolaplara zarar verebilir. Mutfak dolaplarınız için ahşap temizleyiciler kullanmanızda yarar var.
 • Yağ ve kir birikintilerini evde hazırladığınız aşındırıcı solüsyonlarla temizlemek yerine, bulaşık sabununa biraz ılık su eklemeyi düşünebilirsiniz. Fayanslara nüfuz etmiş inatçı lekeler için yağ çözücü özelliğe sahip yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz.
 • Sağlığınız açısından dolap içi temizliğine ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Dökülen baharatları ve biriken tozları temizlik bezleri ile düzenli olarak silmelisiniz. Temizlik sonrası ferahlığı kalıcı hale getirmek için mutfak dolaplarında koku giderici ürünler kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Mutfak dolabı temizliğini tamamladıktan sonra kurulamayı unutmayın. Fazla nem zamanla küflenmeye neden olduğu için dolap kapaklarını bir süre açık bırakabilirsiniz.

Yeni bir değişim rüzgarıyla mutfağınızı baştan yaratmak istiyorsanız, hayalinizdeki etkiyi düzenleme fikirleriyle elde edebilirsiniz. Üstelik aradığınızı kolayca bulduğunuz derli toplu bir mutfak sayesinde temizlik sırasında harcadığınız zamanı da en aza indirebilirsiniz. İhtiyacınız olan dolap içi düzenleyiciler, saklama üniteleri ve akıllı depolama ürünleri sizi bekliyor.

Sizin için derlediğimiz Dolap Düzenleme İpuçları ve KonMari Metodu içeriğimiz için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı