Origami Yapımı

Origami Yapımı

Origami boş vakitlerinizi değerlendirmek hatta manevi değeri çok kıymetli hediyeler yapmak için çok güzel bir uğraştır. Üstelik görüldüğü kadar zor da değildir… Bu hafta sizin için, “Origami nedir”, “Origami nasıl ortaya çıkmıştır”, “Origami yapımı kolay mıdır?”, “Origamiyle neler yapabilirim” gibi soruları cevaplamaya çalışacağım…

Origami Nedir?

Origami Yapımı Origami Nedir

Origami yapımı Japon kültüründe oldukça köklü, önemli bir yere sahiptir. Origami ori (katlamak) ve gami (kâğıt) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Origamiyi her ne kadar Japonlarla özdeşleştirsek de Çin kökenli olduğuna dair dedikodular da yok değildir.

Biz şimdi biraz Origami’nin kullanım alanlarından bahsedelim. Origami sadece dekoratif amaçlı değil, çocuklar için çeşitli oyuncaklar (Origami uçak, Origami kalp, Origami kayık, Origami kaplumbağa, Origami kuğu vb.) ve kese kâğıdı, yemek servisi gibi birçok faydalı iş için kullanılabilir.

Origami Çeşitleri

Origami Yapımı Origami Çeşitleri

Origami temel olarak Klasik Origami ve Parçalı Origami diye iki çeşide ayrılır. Klasik Origami yazının devamında da sizlerine örneklerini göstereceğim tek parça kâğıdın katlanmasıyla yapılan origamidir. Parçalı origami ise hayvan, eşya gibi somutluğu aşarak üç boyutlu geometrik figürlerinin oluşturduğu Origami çeşididir. Parçalı origaminin çok farklı örnekleri vardır. Parçalı origamide tek kâğıt sınırlaması yoktur, daha çok tak çıkar mantığı işler. Ama Klasik Origamiye biraz daha zahmet emek dikkat istediği de aşikârdır.

Origami Örnekleri

Origami Yapımı Kalp

Origami yapımı için resimli anlatımlardan ve ya videolardan yardım alabilirsiniz. Kolaydan zora doğru tahmin edemeyeceğiniz kadar çok modellerden birini yapmaya başlayabilirsiniz. Ben de aşağıda birkaç ilginiz çekeceğini düşündüğüm birkaç Origami yapımı tarifi vereceğim. Origami yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler ise rengârenk istediğiniz desende Origami kâğıtlarıdır. Sizler için kullanabileceğiniz alanlara göre çeşitli origami örneklerini göstermeye çalışacağım.

Origami Çiçek

Origami ile yaptığınız çiçekleri çiçekleri farklı yerlere monte edebilir, Masanızı, bilgisayarınızı hareketlendirebilirsiniz.

Origami Yılbaşı Ağacı

Origami Yapımı Ağaç

Çiçekler de olduğu gibi, yılbaşı zamanı iş arkadaşlarınıza yakınlarınıza verilebilecek tatlı bir hediye olabilir. Yılbaşı masaları için de hoş bir dekor olabilir.

Origami Kalp

Origami Yapımı Kalp Yapımı

Küçük bir romantiklik için belki de çok şeye ihtiyacınız yoktur. Eminim hediye edilen kişi kendini özel hissedecektir.

Oyuncaklar

Plastiğe boğulmuş bir nesil için kağıttan oyuncak yapmak oldukça iyi bir alternatif değil mi? Hem çok sevimli hem çok özgün. Çocukların bayılacağı çok güzel oyuncaklar yapabilirsiniz. Ayrıca oyuncakları beraber yaparak çocuklara hem çok sevimli bir oyuncak hem çok keyifli bir deneyim verebilirsiniz. O zaman hem origamiden yapabileceğiniz oyuncakları tarifni verelim.

Origami Kurbağa

Origami Yapımı KurbağaSevimli gördüğü kadar bir o kadar da eğlenceli bir oyuncak. Talimatlara doğru uyar nazikçe kağıdı katlamayı öğrenirseniz, zıplayan tatlı bir kurbağanız oldu demektir. Çocukların gönlünü fethetmek oldukça güzel bir yöntem.

Origami Turna

Origami Yapımı TurnaOrigamide turnanın yeri özeldir. Japonyada uzun ve sağlıklı yaşamı simgeler. Japonyada insanlar sadece güzel görüntüleri içn değil bu inançları sebebiyle de çok severler turnayı. Hatta Hiroşima yüzünden lösemi hastası olan  bir kız çocuğunun iyileşmesi ve sağlıklı bir ömrü olsun diye 1000 tane origamiden turna yapılmıştır. Her sene Hiroşimanın yıl dönümü olan 6 Ağustosta origamiden turna yapılır, anıta gönderilir.

Origami Köpek

Origami Yapımı KöpekBu sevimli köpeği konuşturarak çok güzel oyunlar oynanabilir.

Origami Yengeç

Origami Yapımı Yengeç

Hem eğlenmek hem çocuklara hayvanları tanıtmak için harika bir oyuncak. Ne dersiniz?

Evinizi güzelleştirmek, daha hoş bir hava katmak için yapabileceğiniz birçok origami var. Bunlar kâğıttan çiçekler, duvar süsleri ve yılbaşı ağaçları olabilir. Bebek ve çocuk odaları içinde renkli ve sevimli birçok süs yapmak da artık çok kolay. Aşağıda nasıl yapacağınızı adım adım anlatan resimlerle işe koyulabilirsiniz.

Halat ipten neler yapabileceğiniz görmek istiyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı