Sehpa Boyama Teknikleri

Sehpa Boyama

Rengarenk dekoratif boyalar, çeşit çeşit süsleme malzemeleri ve uygulama objeleri ile hayatımıza giren boyamalar hepimizi bir şeyler boyamaya, evimizin bir yerlerine dekoratif dokunuşlar yapmaya teşvik ediyor.  Bazen eski bir eşyamızı atmaktan kurtarıyor, bazen de odalarımızın havasını tek bir yenilikle değiştirecek imkan sağlıyor. Yaşam alanlarında her rengin bir ömrü var, evimizi en sevdiğimiz renklerle dizayn etmiş olsak bile o uyumun göz alışması nedeniyle bir ömrü oluyor. Ahşap boyama bize, çok basit birkaç boyama ve yeni renkler ile odamıza yeni bir soluk katma, göz aşınalığımızı değiştirme şansı veriyor. Şimdi size, hiç kursa gitmemiş yani konu hakkında hiçbir eğitim almamış, uyguladıkça öğrenmiş, öğrendikçe geliştirmiş ve boyadığı 100’den fazla ahşabı sokak hayvanları yararına satabilmiş biri olarak sehpa boyama tekniklerini anlatacağım. 

Sehpa Boyama Teknikleri

Hepimizin evinde bir çok çeşidiyle yer alan sehpalarımıza yeni bir görünüm kazandırmak ya da yeni bir sehpayı istediğimiz şekilde boyamak aslında oldukça basit ve keyifli. Bu keyifli deneyimi yaşamak için; eskimiş ya da rengini değiştirmek istediğiniz, ilk denemeniz için riske edilebileceğiniz bir sehpa seçin. Ya da ham ahşap bir sehpa satın alın. Kendi ahşap boyama serüvenimin ilk günlerinden hatırlamalar ile ilk tavsiyem şu olacak, elinizi korkak alıştırmayın. :)

Yeni başlayanlar için sehpa boyama teknikleri püf noktamız şu:  “Ya yüzey rengi kapanmazsa, fırça izlerim kalırsa, kötü boyarsam” gibi korkularınızı bir yana bırakın, elleriniz fırçanız ile bütünleşsin ve rahat davranın. En beceremediğiniz haliyle bile, sevdiğiniz renklerle bürünmüş bir sehpayı birlikte, adım adım güzel bir hale dönüştüreceğiz. Eski sehpasını yenileyecekler için en önemli püf nokta ise şu: Yüzeyi boyamaya hazır hale getirme aşaması ve zemin rengine göre boya seçimi.

Sehpa Boyama Malzemeleri

  • Eski bir sehpa ya da ham ahşap sehpa
  • Su bazlı ahşap boya veya akrilik boya

Ahşap boyamada daha çok su bazlı ahşap boyaları kullanılır. Bu boyalar kokusuz, zararsız, çabuk kuruyan ve bulaştığı yerden çabuk temizlenen boyalardır. Bu boyalara buradan ulaşabilirsiniz. Önerim şu olacak: Yapmayı planladığınız sehpa boyaması için, iki üç adet farklı renk boya ve bir tane beyaz boya almanız.

  • Fırçalar

Ahşap boyama fırçaları çok çeşit ve farklı numaralarda, yani inceliklerdedir. Hangisini alacağınız konusunda kafanız karışmasın. Sehpa gibi büyük bir parça boyaması için küçük numaralı ince fırçalara ya da bir sürü fırça satın almanıza gerek yok. Yapacağınız şey, yumuşak uçlu sentetik fırçalardan orta kalınlıkta bir adet, üzerine yapacağınız eskitme için de belki bir tane yelpaze saf kıl fırça almak. Bu işi sevdikçe, yapmaya devam ettikçe daha farklı fırçalara gerek duyabilirsiniz ama ilk denemeniz için bunlar yeterli olacaktır. Fırçalara ise buradan göz atabilirsiniz.

  • Zımparalar

Ahşap zımparaların da fırçalar gibi yine numaraları vardır, eski sehpamızı yenileyeceksek en dişli zımparadan almamız gerekli. Eski sehpa ya da ham sehpamızı boyadıktan sonra eskiteceksek yine zımparalar bu işte de bize yardımcı olacaklar. Yani, ilk deneme için en dişli yüksek numaralı bir adet zımpara almak yeterli olacaktır.

Sehpa Boyama Zımpara

  • Süsleme Malzemeleri

Süslemeler için kurdele, ip, halat, deniz kabukları, dantel parçaları, hatta deniz kumu bile kullanabilirsiniz. Bunun için bir ahşap tutkalı almanız yeterli, devamı  sadece hayal gücünüze kalıyor. Sehpa ayaklarına, yanlarına, evinizin dekorasyonuyla uyum sağlayacak küçük objeler yapıştırabilirsiniz. (Örneğin; benim evimde dekorasyonu, deniz kabukları ve taşlar tamamlıyor.)

  • Dekupaj Baskılar ve Dekupaj Tutkalı

Boyama işleminizden sonra sehpanızı desen desen dekupaj baskılarından biri ile de süsleyebilirsiniz. O yüzden en azından bir adet beğendiğiniz desenlerde baskı almanızı tavsiye edebilirim. Bir diğer başlıkta buna tekrar değineceğim.

  • Ahşap vernik

Vernikler mat, yarı parlak ve parlak vernikler şeklinde satılıyor. Tercihinize göre bir tanesini seçebilirsiniz. Hepsi güzel bir görüntü ve en önemlisi boyama veya yapıştırmalarınıza sağlamlık katıyor.

Sehpa Boyama Nasıl Yapılır?

Sehpa Boyama Teknikleri

Eski sehpanızı yenileme ve ham ahşap sehpa boyama arasındaki fark yalnızca başlangıç aşamalarındaki işlemlerdedir. Yani ilk iki adım eski sehpa yenileme üzerinden gidecek. Daha sonraki adımda ise ham sehpa boyaması ile aynı doğrultuda ilerleyeceğiz.

Eski Bir Sehpayı Yeniden Değerlendirme

1. Adım

Yenilemek istediğiniz eski sehpanızın yüzey yapısı önemlidir. Parlak MDF’ler ile kaplı sehpalar, direkt ahşap boyamaya uygun değildir ama bunu boyamaya uygun hale getirmek de imkansız değildir.

Eski sehpanıza ilk yapmanız gereken şey onun üzerindeki işlenmişiliği yani boyasını, verniğini, gördüğü işlemi kaldırmak, yeni işlem görmeye uygun hale getirmek. Bunun içinde yapmanız gereken şey zımpara yapmak. Özellikle parlak yüzeyli eski bir sehpanın yüzeyini mat ama çok çizik bırakmadan boya tutar hale getirmemiz gerekiyor. Zımpara işlemi biraz tozlu olabilir bu yüzden ilk işiniz, uygulama yapacağınız alana bir örtü sermek olsun.

2. Adım

Bir sünger yardımıyla kalıntılarını temizliyoruz. Kalıntı ve toz kalmaması önemli.

Zımparayı ne kadar yapacağınızı nerede duracağınızı arada temizleyip baktıkça belirleyebilirsiniz. Aynı yönde zımparalanmış bi sehpa üzerine tersi yönde bir kez daha zımpara yapabilirsiniz. Çiziklerin aşırı derin olmaması gerekiyor. Yani çok bastırmadan naif hareketlerle, ham ahşap haline yakın bir görünüme kadar zımparalama işlemine devam etmeniz gerekiyor. Bu biraz da, sehpanızı nasıl görmek istediğinizle alakalı. Size tavsiyem özellikle eski sehpanızı yenilerken, tercihiniz eskitme bir sehpa yapmak olsun. Eski sehpanızı; yüzeyi pürüzsüz yeni görünümlü  bi sehpaya dönüştürmeyi ilk denemenizde başarma ihtimaliniz, eskitme/retro/antika görünümlü bir sehpa yapabilme ihtimalinizden daha düşük.

Sehpa Boyama Nasıl Yapılır

3. Adım

Plastik bir bardağa su alın ve bir de plastik bir tabağı paletiniz olarak kullanın. Tabağa ilk renginizi yeteceğini düşündüğünüz kadar dökün, eski bir sehpayı yenilemek için kullanacağınız renkler o sehpanın yüzey rengine zıt olmasın ki kapatmanız zor olmasın. Mesela koyu bir renk sehpayı yeniliyorsanız ilk boyanız açık bir renk olmasın. Ham ahşap yeni bir sehpa boyarken ise istediğiniz renk veya renklerle başlayabilirsiniz.

Fırçanızı suya batırmadan boyamaya başlamayın, tabi sulu boya kadar da sulandırılmış olmaması gerekiyor. Fırça ucunuzu suya batırma işlemini ara ara tekrar edin. Aynı yönde baştan sona ilk katınızı sürün. İlk katınızdaki fırça izleri cesaretinizi kırmasın tabi çok kalın tabaka bırakmamaya özen gösterin. Ahşap boyaların kuruması hızlı gerçekleşir, bekleyin ve ikinci kat için fırçanızı tekrar suya batırın, boyanız ile karıştırıp devam edin. Bu kez tersi yönde bir boyama yapın. Tekrar kurutun. Yüzey renginin kapanması ne durumda kontrolünü sağlayın ve gerekli ise 3. veya 4. katlar atılabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken şu: 2. katta kapanmayan bir bölge var ise o bölgeyi kurumasını beklemeden, ısrarla kapamaya çalışmayın, o bölgeyi kelleştirip yüzeye tekrar yaklaşmayın, sabredin kurusun. Ayrıca diğer kata ya da düzeltmelere bir önceki sürüşünüz kurumadan geçmeyin.

4. Adım

Yüzey rengini istediğimiz şekile getirdikten sonra uygulayacağımız teknik tamamen tercihimizle alakalı. İster yeni renginizle öylece bırakıp vernikleyin, ister eskitin, ister üzerine yapıştırmalar yapın, seçim sizin.

Sehpa Boyama Teknikleri 7

Eskitme yapmak isteyenler için bir sonraki adım en kolay ve herkesin uygulayabileceği, mum ile eskitme yöntemi. Sehpa yüzeyinizi, kenarları, köşeleri ya da eski görünmesini istediğiniz her bölgeyi küçük beyaz mumlarla mumlayın. Mum kalıntılarını elinizle ya da eski bir bez yardımıyla hafifçe silin. Yüzey rengi üzerinde olmasını istediğiniz, eskimiş, soyulmuş görünmesini istediğiniz rengi seçin ve mumlu yüzeylere bir kat sürün. Mumun bir bölgedeki kalınlığı oranın eskimişliğini arttıracaktır. Kalın tabaka mum kalmış bi bölge, telleme işlemi gördüğünde daha çok soyulacağı için daha çok eskitme yapılmış olacaktır.

İkinci boyanız iyice kuruduktan sonra bulaşık teli ile hafif ve düz hareketlerle yüzey üzerinde ilerleyin soyulmaları göreceksiniz. Aynı yerden birkaç kez geçmeniz orayı daha çok soyacağı için daha eski görünmesini istediğiniz yerlere teli sürerken bastırma şiddetini ya da sayısını siz ayarlayabilmelisiniz.

Gelelim süsleme işlemine… Üzerine yapıştırmak istediğiniz şey, dekupaj baskı kağıtları olabileceği gibi kendi beğendiğiniz bir fotoğrafın bilgisayar çıktısı da olabilir. Deseninizi uygun şekilde kestikten sonra, yüzeye ince bir tabaka halinde dekupaj tutkalı sürün baskıyı hafifçe yerleştirin ve spatula işlevi görecek bir şeyle üzerine bastırın. Parmaklarınıza naylon geçirip (yırtılmaması için) elinizle de düzeltebilirsiniz, hava kalmamasına dikkat edin, eğer kalırsa da bir toplu iğne yardımıyla havayı alıp o bölgeyi silin. İşlem bittiğinde baskının üzerine bir kat daha dekupaj tutkalı sürün beyaz kalması sizi korkutmasın su bazlı bir tutkal olduğu için kuruduğunda rengi kaybolacaktır. Yapıştırma işlemini bitirdikten sonra dilerseniz yelpaze kıl fırçanız ile baskının etrafına hafif dokunuşlarla eskitme görüntüsü verebilirsiniz.

Sehpa Boyama Eskitme

5. Adım

5. adım vernikleme işlemi. Verniği de yine tek yönde her bölgeye uygulamaya çalışın ve kurumaya bırakın.

Ham Sehpa Boyama Teknikleri

Ham ahşap boyama da eski bir sehpanızı boyama işleminiz gibidir. Tek fark ilk başlarkenki zımpara işlemini sadece ham ahşap üzerinde bir pürüz varsa yapmanızdır. Kesimden dolayı köşelerde ya da yüzey üzerinde pürüzlü bir alan varsa bunu zımpara ile düzeltir, yine sünger yardımıyla temizler ve tercihinize göre renklerinizle sehpanızı boyamaya başlarsınız.

Ahşap boyamada en zor yöntem, dekupaj baskı ya da eskitme değil çizim yoluyla sehpanızı süslemenizdir. Ben basit bir motif seçerek el yapımı bir ahşap sehpa örneği sunmak istedim sizlere. Artık aşamaları biliyorsunuz sıra çizimde. Malzemelerim; ham sehpa, orta kalınlıkta sentetik bir fırça, yelpaze fırça, zımpara ve istediğim renkte boyalar. Dekoratif obje olarak da iki adet meraklı kedi. :)

1. Adım

Sehpa Boyama Aşamaları

Yüzeyi bir cetvel ve kurşun kalem yardımıyla istediğiniz geometrik şekillerde çizin. Sonra istediğiniz  her renk ile istediğiniz kareden özgürce boyamaya başlayın.

2. Adım

Sehpa Boyama Teknikleri 1

Güzel bir sehpa için, renk çeşidinizin çok olması gerekmiyor, sevdiğiniz iki üç renkle de aynı çizimi ve boyamayı yapabilirsiniz. Bir de, “Eyvah boya taştı, yamuk oldu” gibi korkularınız olmasın. Çünkü, küçük hataları birazdan eskitme uygulayarak yok edeceğiz, keyfini çıkarın.

3. Adım

Tüm yüzeyi boyadık. Boyalarımızın tamamen kurumasını bekliyor ve sonra zımparalama işlemine başlıyoruz. Ben  görsel bir seçim olarak, yatay ve dikey iki yönde zımpara ile eskitmeyi tercih ettim. Daha sonra üzerine beyaz renk ahşap boyası ve yelpaze fırça ile yüzeyde oluşan çizgiler yönünde eskitmeler yaptım. Bunu yaparken yelpaze fırçanızı suya batırmayın tabağınızdaki beyaz boyaya sadece fırçanızın uçlarını batırın ve uçlarda çok az miktarda boya olsun, bittikçe yine uçlara alıp hafif hareketlerle uygulayın.

Sehpa Boyama Teknikleri 3

Zımparalamanın yüzeyde bıraktığı çiziklerin ve üzerine uygulanmış beyaz boyanın düz bir yüzey boyamasına nasıl eski ve hata örtücü bir özellik kattığına bakın. En üzerine beyaz uygulamasını, istediğiniz dozda yapabilirsiniz, tek yapmanız gereken fırçanın tamamını bastırarak sürmemek. Yoksa alt görüntü tamamen kaybolabilir, kazara gitmiş bir fazla sürme işleminde de panik olmayın hemen kurumadan üzerine boyasız uçlu bir fırça ile zigzaglar çizdiğinizde yine doğal bir eski görünüm elde edersiniz.

4. Adım

Sehpa Boyama Teknikleri 4

Sehpa ayakları için ise tavsiyem, kullandığınız renklerin içinde en sevdiğiniz olan rengi ayaklar için kullanmanız, ilk düz fırçanız ile normal bir yüzey boyaması, daha sonra düz yönde bir zımparalama ve yelpaze fırçanız ile hafif bir eskitme. Tek renk değil yine her rengi ve beyazı kullanarak da ayakları boyayabilirsiniz. Tercih sizin, ben gri ve beyaz kullandım.

5. Adım

Vernikleme işlemine yani son işleme geldik. Eskitme bir sehpa yaptığım için ben mat bir vernik kullandım.

Sehpa Boyama Teknikleri 5Ve bitirdik! :)

Gördüğünüz gibi yüzeyine desenleri kendi çizdiğimiz bir sehpayı yapmak da kolay, herhangi bir baskıyı yapıştırıp etrafını boyadığımız bir sehpa da. Tek yapmanız gereken değiştirmeyi düşündüğünüz obje ya da eşyayı gözünüze belirlemek, gerekli malzemeleri almak ve sehpa boyama işlemine başlamak.

Sehpadan sonra sıra geldi kavanoz süslemeye. Eski kavanozlarınızı değerlendirebileceğiniz birbirinden yaratıcı fikirler burada!

Önceki YazıSonraki Yazı