Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak Nasıl Yapılır

Kar kalınlıkları ve hava sıcaklıkları kayak için optimal düzeylere giderek yaklaşırken bir kayak tatili yapmak daha da cazip gelmeye başladı, değil mi? Pekiyi ya kayak yapmayı bilmiyorsanız ya da daha önce kayak tecrübeniz olmadıysa? Dert değil. İlk kez kayak yapmak üzere tatile gidenlerin çok büyük bir kısmı da zaten bu dertten muzdarip. Eğer ayağınızı kayak takımına ilk defa atacaksanız ve kayak nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Kayak tatilinizi keyifli, eğlenceli ve eğitici hale getirecek kayak tüyo ve taktikleri kayak nasıl yapılır yazımızda sizleri bekliyor.

Başlamadan Önce: Olmazsa Olmaz Kayak Malzemeleri

Kayak Nasıl Yapılır

Elbette kayak nasıl yapılır sorusunun cevabına derinlemesine inmeden önce kayağa başlamak için ihtiyacınız olan kayak malzemelerini öğrenmeniz ve temin etmeniz lazım. İlk etapta ihtiyacınız olan kayak ekipmanları aslında o kadar da yüklü bir listeden meydana gelmiyor. Başlangıç seviyesine uygun, profesyonel olmayan bir kayak takımı, sizi soğuktan ve rüzgardan koruyacak bir çift kayak pantolonunun dahil olduğu kayak kıyafetleri, kayak yapmak için güneşli bir güne denk geldiyseniz sağlam bir kayak gözlüğü ve tercihen bir kayak kaskı, işinizi görecektir.

Kayak Nasıl Yapılır

Elbette uzun süre kayak sporu ile uğraşmayı planlıyorsanız bu malzemeleri ilk kayak deneyiminizden önce satın almanızda fayda var; ancak henüz bu spora ne kadar ilgi duyduğunuzu ve ileride de yapmaya devam edeceğinizi henüz bilmiyorsanız, gideceğiniz kayak merkezlerinden de tüm bu ekipmanları kiralık olarak temin etmeniz mümkün. Bizden size naçizane bir tavsiye: Kiralık kayak takımları, binlerce farklı kişi tarafından kullanıldığı ve yıprandığı için güvenlik konusunda bazen soru işaretleri oluşturabiliyor, bu yüzden de kayak yapmaya giderken kendi takımlarınızı götürmek daha avantajlı olabiliyor.

Herkesin Aklındaki Soru: Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak malzemesi seçimi ve temini konusunu da hallettikten sonra sıra en can alıcı sorunun cevabına geldi: Kayak nasıl yapılır? Kayak nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı, aslında birden fazla ipucunda ve ufak taktiklerde saklı. Eğer siz de kayak tatiline gitmeden önce kayak nasıl yapılır hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu tüyoları dikkate almanızı tavsiye ederiz:

Ders alın.

Kayak Nasıl Yapılır

Elbette kayak nasıl yapılır sorusuna “Kayak dersi alın.” cevabını vermek en basit tavsiyeyi vermek gibi görünüyor, ancak kayak tatiliniz söz konusu olduğunda yapabileceğiniz belki de en mantıklı şeylerden bir tanesi bu. Bembeyaz tepelerden aşağı çabasız, eforsuz şekilde süzülen, adeta o kayak merkezinde doğmuşçasına kayan tecrübeli kayakçılara bakıp kolay olduğu hissine kapılmanız an meselesi. Ne kendinize zarar vermek ne de tatilinizi riske atmak istemiyorsanız, en iyi istisnasız her kayak merkezinde bulabileceğiniz özel hocalardan ders almak. “Özel ders” dediğimize bakmayın; bu dersler yalnızca 1-2 saat sürüyor ve bu süre zarfı içerisinde kayak sporu nasıl yapılır sorusuna dair bilmeniz gereken en önemli bilgileri kompakt bir biçimde edinmiş oluyorsunuz.

Ayaklarınıza bakmayın.

Kayak yaparken en çok zorlanacağınız kısım büyük bir ihtimalle bu olacak. Daha önce kayak sporu yapmadıysanız kayak takımını giydikten sonra yüksek olasılıkla ayaklarınızda devasa büyüklükte metal plakaların varlığını fazlasıyla hissedecek ve birbirlerine çarpmamaları için sürekli olarak onlara bakmak isteyeceksiniz. Ancak kayak esnasında ayaklarınıza ya da ayak uçlarınıza bakmak, denge kaybına uğramanıza sebep olan en temel faktör. Bununla birlikte aşağı baktığınız zaman önünüze bakamayacak ve kaza riskini iki katına çıkartmış olacaksınız.

Kayak Nasıl Yapılır

Denge noktanızı bulun.

Kayak yapmanın temelinde kollar, bacaklar ve kayak seti arasındaki kusursuz dengeyi bulabilmek yatar. Kayak takımınızı giydikten sonra kara çıktığınız ilk andan itibaren kayak ayakkabısı, kayakların kendisi, kollarınız ve vücudunuz arasındaki optimal dengeyi bulmak için kar üzerinde belirli bir süre geçirin. Gerekirse dengeyi sağlamak adına art arda tökezlemekten ya da düşmekten korkmayın.

Bol bol kayak videosu izleyin.

Kayak merkezine ulaştığınızda etrafınızda vızır vızır kayan deneyimli kayakçıları gördüğünüzde hevesiniz kırılabilir. Bununla birlikte birkaç tüyo kapmak adına onları izlemeye kalktığınızda hızlarına yetişemediğinizi de fark edebilirsiniz. Bu yüzden kayak nasıl yapılır sorusuna cevap olacak en iyi pratik, bol bol kayak videosu izlemektir. Videoları izlerken kayanların diz açılarına, ayak yönlerine ve batonları tutuşuna özellikle dikkat edin. Bir süre sonra kayak yapmak ile ilgili şu iki temel kuralı fark edeceksiniz: Hızlanmak için kayakları karşıya, yavaşlamak için ise yana doğru tutmak yeterli.

Kayarken kalabalık ve durağan insan gruplarından uzak durun.

Kayak Nasıl Yapılır

Kaydığınız esnada sizin için en büyük tehlikeyi oluşturan kitle aslında oradan oraya kayan ve sürekli hareket eden kayakçı kitlesi değil, aksine kayıyormuş gibi görünen ve olduğu yerde çakılı duran kitledir. Kara yerleşmiş, çakılı kayakları hareket ettirmek, hali hazırda hareketli olan kayaklar ile manevra yapmaktan çok daha zordur, bu yüzden de sabit ve durağan insan grupları çarpışma konusunda daha büyük bir risk oluşturur. Kendinizi tepeden aşağı bırakmadan önce yakın çevrenizde bu tür bir kitle olmamasına özen gösterin.

Kendinize güveniniz gelene kadar dik ve uzun tepelerden uzak durun.

Kayak Nasıl Yapılır

Kayma hissine alışmanın en iyi yollarından bir tanesi, “pizza” hareketini denemektir. Kayak uçlarını birbirine yaklaştırın, dizlerinizi bükün ve üst vücudunuzu öne doğru eğin. Denge konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bu pozisyon, hem kayak takımınıza alışmanıza hem kayarken hız ayarı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Daha az düşünün, daha çok hareket edin.

Kayak yapmanın fizikselden çok zihinsel bir aktivite olduğu gerçeği ile yüzleşin. Düşme, çarpma, denge kaybetme gibi riskleri ne kadar az düşünürseniz, önünüzdeki yola ve kayaklarınıza odaklanmanız o kadar kolaylaşır. Kayak nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmenin en iyi yolu, kendinizi o kayak pistine atıp bol bol pratik yapmaktır.

Kayak Nasıl Yapılır

Kayak tatiline çıkmadan önce vücudunuzu hazırlayın.

Binlerce lira harcadıktan, iş yerinden izin aldıktan ve onca yolu gittikten sonra kayak yapamayacak kadar hamlaşmış ve yorgun olmak istemezsiniz, değil mi? En azından kendinizde o kayak takımını giyip o tepeyi çıkacak kadar enerji bulabilmek için kayak tatili öncesi bir hafta kadar yediklerinize dikkat etmenizde ve kardiyo ağırlıklı, vücudunu forma sokacak miktarda egzersiz yapmanızda fayda var.

Kayak tatiline gitmeden önce ihtiyaç duyacağınız kayak kıyafetleri bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı