Kayak Kıyafetleri

Kayak Kıyafetleri

Kar ve soğuğun en keyifli aktivitelerinden biri elbette ki kayak yapmak. Kış tatil planları yavaş yavaş şekillenirken kayak yapmak için ihtiyacınız olan kayak kıyafetleri bavulunuzu da bu yazıdan sonra hazırlamaya başlayabilirsiniz. Kayak kıyafetleri arasında yer alan olmazsa olmazları ve olsa iyi olurları yazımızda sizlerle paylaştık. Keyifli okumalar!

Kayak Kıyafetleri Kayak Montu

Olmazsa Olmaz: Kayak Montu

Olmazsa olmaz diyoruz çünkü kayak montu, kıyafetinizin en dış ve dolayısıyla en koruyucu parçasıdır. Olumsuz hava şartlarından korunmanızı sağlayan kayak montunu alırken rüzgar ve kar geçirmemesine özen gösterin. Ayrıca çok şişkin montların hareket alanınızı kısıtlayacağını unutmayın!

Kayak Kıyafetleri Kayak Pantolonu

Paça Boyuna Dikkat: Kayak Pantolonu

Kayak montu kadar önemli bir diğer kayak kıyafeti de kayak pantolonu. Kayak pantolonunuzun rüzgar ve kar geçirmez özelliklere sahip olmasının yanı sıra paça boyunun vücudunuza uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde kayak yapmanız zorlaşabilir.

Kayak Kıyafetleri İç Giyim

İç Giyim: Termo

Kayak, zorlu hava şartlarında yapılan bir aktivite olduğundan yalnızda dış giyim, soğuktan korunmanız için yeterli olmayabilir. Bu yüzden termo iç giyim ürünleri kullanmanızı öneririz. Termo, terletmeyen, vücut ısısını koruyan ve su geçirmez bir malzemeledir. Bu yüzden kayak kıyafetinin içine termo giymek oldukça kolaylık sağlar.

Kayak Kıyafetleri Kask

Hem Sıcak Tutar Hem Korur: Başlık – Kask

Kayak başlığı ya da kayak kaskı korunma için kullanılan önemli kayak kıyafetlerinden. Kayak başlığınızın kafanıza tam uyması, rahat olması ve kayak için yeteri kadar koruma sağlaması son derece mühimdir. Kayak kaskı soğuktan korumanın yanı sıra düşme gibi durumlarda kafanızın korunmasını da sağlar.

Kayak Kıyafetleri Eldiven Atkı

Kayak Eldiveni ve Polar Atkı

Dedik ya kayak aynı zamanda soğukla mücadelerdir diye… Eldiven ve atkı da bu mücadelenin yardımcı ekipmanları. Elinizin kavrama gücünü engellemeyecek hafif ve rahat bir kayak eldiveni ile küçük, rahat bir polar atkı soğuktan korunmanızı sağlayacak önemli kayak kıyafetleri aksesuarlarındandır.

Kayak Kıyafetleri Dizlik

Diz ve Bilek Koruyucular

Kayak kıyafetleri yalnızca soğuk hava odaklı şekllenmiyor elbette. Diz koruyucuları kayak botlarının tam olarak üstünüze oturmadığı durumlarda oluşan diz aşınmalarından; bilek koruyucuları ise snowboardcuları bilek sakatlanması durumlarından korumak için kullanılır.

Diğer Kayak Kıyafetleri ve Aksesuarları Nelerdir?

Kayak Kıyafetleri Aksesuarları

Kayak Gözlükleri: Kayak yaparken kayak gözlükleri kullanmak önemlidir. Çünkü kayak gözlükleri, buhar engelleyici özelliktedir. Bu sayede zorlu hava koşullarında bile görüş alanınız açıktır. Kayak gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken husus ise gözlüğün UVA/UVB özelliğine sahip olması.

Kayak Çorabı: Kayak yaparken ayakları sıcak tutmak için kat kat çorap giymek doğru değildir. Bunun yerine kayak çorabı tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz kayak çorabı yumuşak bir yapıya sahip olmalı ki ayağınız tahriş olmasın.

Kayak Aksesuarları: Kayak kıyafetleri tamamsa sırada aksesuarlar var. Kayak aksesuarları; bere, saç bandı, kulakları soğuktan koruyan kulaklıklar ve kadınlar için tokalardır. Bunlar, olmazsa olmaz kayak kıyafetleri arasında yer almaz lakin “olsa iyi olur”. Ayrıca dilerseniz kayak takımı götürerek tam tedarikli de gidebilirsiniz.

Bel ya da Sırt Çantaları: Olsa iyi olur ürünlerden bir diğeri de çantalar. Yanınızda atıştırmalıklarınızı, aksesuarlarınızı ya da kremlerinizi taşımanızı ve acil durumlarda kullanmanızı sağlaması açısından kayak yaparken çanta taşımak önemlidir.

Kayak Tulumu: Kayak tulumu son derece konforlu kayak kıyafetleri arasında yer alsa da profesyonel kayakçılar için daha uygundur. Zira yılda birkaç kez kayak yapan biri için biraz yüksek fiyatlı bir ürün. Ancak eğer bir kayak tutkunuysanız kayak yapmayı daha konforlu hale getirecek bu tulumlardan edinmenizi öneririz.

Bakım Ürünleri: Kayak yaparken sert rüzgara maruz kalabilirsiniz. Bunun için ellerinizi, yüzünüzü ve dudaklarınızı koruma altına almanız gerekir. Bunun için güneş kremi, yüz, el ve dudak nemlendiriciler size yardımcı olacaktır.

Kayak Kıyafetleri Üç Katmandan Oluşmalı!

  1. Dış katman: Dış katman sizi dış etkenlerden koruyan kayak montu ve pantolonu gibi kıyafetlerdir.
  2. İç yalıtımlı katman: İç yalıtımlı katman hem vücudunuzda yalıtımı sağlar hem de ısı kaybının önüne geçer,
  3. Termal katman: Vücudu saran termal katman ise soğuk geçirmez ve vücut ısınızı koruyarak içerde tutar. Aynı zamanda terlemenizi de engeller. Peki sizce kayak mı snowboard mu?

Kayak kıyafetleri hazırsa sırada gidilecek kayak merkezini seçmek var. Kayak merkezi önerileri burada!

Önceki YazıSonraki Yazı