Kayak Merkezi Önerileri

Kayak Merkezleri

Kar tatili geliyor. Yüksek dağların doruklarında yılın ilk karları görülmeye başladı bile. Birkaç aya kalmaz, bembeyaz olurlar. Kış geldi ve kar dağları, tepeleri kapladı diye biz de evlerimize mi çekilelim yani? Elbette hayır. Kışın yapacağınız hafta sonu kaçamakları ya da birkaç haftalık kış tatili modunuzu yükseltir, moral depolatır, eğlendirir ve hareketsizliği üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Kış tatili denince akla önce elbette kayak merkezlerinde geçirebileceğiniz keyif dolu dakikalar gelir. Kayak merkezi kar kalınlıkları istenilen düzeye vardığında ise adrenalin devreye girer: Kayak yapmak. Bu sene kayak yapmayı öğrenmek istiyorsunuz, diyelim. Ya da kayak yapmayı çoktan biliyorsunuz ve kışın gelmesini dört gözle bekliyorsunuz ki eğlencenize kavuşun. Sizin için derlediğimiz en iyi Türkiye kayak merkezi listesi bu yazımızda!

1. Kartalkaya, Bolu

Kartalkaya

Kartalkaya kayak merkezi, Bolu ilimizde bulunan ve çok tercih edilen bir kayak merkezidir. Köroğlu dağlarının üzerinde yer alan Kartalkaya kayak merkezi, kayak ve snowboard sevenler için avantajlı bir coğrafi yapıya sahiptir. Kartalkaya’da Aralık ayından Mart sonuna dek kayak yapma imkânınız buluyor.

2. Uludağ, Bursa

Uludağ

Uludağ’ı bilmeyenimiz yoktur. Bursa’nın güneybatısındaki bu kayak merkezi kış sporları tutkunları için vazgeçilmez yerler arasında. İster uzun süreli tatil için isterse de günübirlik olarak gelebileceğiniz Uludağ kayak merkezi, kayağın tadına varacağınız en iyi kayak merkezlerinden biri.

3. Erciyes, Kayseri

Erciyes

Kayseri şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta konumlanan Erciyes kayak merkezi, Erciyes Dağı’nın üzerinde bulunur. Erciyes kayak merkezinde kayak macerasıyla dolu bir kış tatili istiyorsanız en güzel zaman Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Erciyes’te teleferik keyfi de bir başkadır.

4. Palandöken, Erzurum

Palandöken

Palandöken kayak merkezi Erzurum’a çok yakın bir konumda bulunur (yalnızca 10 dakika) ve ulaşımı da oldukça kolaydır. Olimpiyatlara ev sahipliği yapan ve bu nedenle de uluslararası önemi bulunan Erzurum kayak merkezi, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinin başında geliyor.

5. Kartepe, Kocaeli

Kartepe

Kartepe, Kocaeli’ne bağlıdır ve Samalı Dağları’nda yer alır. Pek çok şehirle kolay ulaşım ağları sayesinde bağlandığından Türkiye’nin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biridir. Amatör kayakçılar ve profesyoneller için özel olarak düzenlenmiş pistleri bulunan Kartepe kayak merkezi kesinlikle görülmeli.

6. Zigana, Gümüşhane

Zigana

Zigana kayak merkezi Doğu Karadeniz bölgesinin tek kayak merkezi olma özelliği taşıyor. Kayak, kızak, kar motoru gibi kış sporlarını yapabileceğiniz Zigana kayak merkezi son dönemde iyiden iyiye popülerleşiyor. Kayak için çok uygun olmadığı söylense de, diğer kış sporları için uygun bir yer.

7. Davraz, Isparta

Davraz

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Davraz Dağı, kayakçıların en favori kayak merkezlerinden biri. Isparta şehir merkezine yakın konumu ve eşsiz parkurlarıyla kayakçılara keyifli bir kış sporu deneyimi sunan Davraz’da 12 kayak pisti bulunuyor.

8. Sarıkamış, Kars

Sarıkamış

2800 metre yüksekliğe konumlanmış olan Sarıkamış kayak merkezi, sarıçam ağaçları arasında keyifle kayak yapmak için ideal. Alp Dağları’ndaki gibi bir kayak deneyimi isteyenler Sarıkamış kayak merkezine uğramalı.

9. Ilgaz, Kastamonu

Ilgaz

Ilgaz kayak merkezinde bulunan tesislerin çoğu Ilgaz Milli Parkı’nın içinde yer alır ve Kastamonu ilimize dahildir. İsterseniz günübirlik isterseniz konaklamalı olarak ziyaret edebileceğiniz Ilgaz kayak merkezi de en iyi kayak merkezlerinden biri.

10. Saklıkent, Antalya

Kayak Tatili için Tavsiyeler
Genelde yaz turizmi için düşünülen Antalya’nın mucizevi yanlarından biri de aynı zamanda kayak yapılabilecek coğrafyasıdır. Antalya’dan günübirlik turlarla ziyaret edebileceğiniz ve konaklamalı olarak uzun bir kış tatili için de düşünebileceğiniz Saklıkent kayak merkezi, pek çok kış sporunu yapmanıza olanak tanıyor.

Listemizdeki kayak merkezlerinden herhangi birine gittiniz mi? Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi “Yorumlar” bölümünden okurlarımızla paylaşmayı unutmayın! :)

Türkiye’deki ana akım tatil rotalarından sıkıldıysanız, alternatif tatil rotalarını merkeze aldığımız yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı