Hibrit Otomobiller

Hibrit Otomobil

Hibrit araçlar piyasaya sürüldüğünden beri kendilerinden gitgide daha fazla söz ettirir oldular. Peki, hibrit otomobiller özellikleri nedir ve gerçekten de pazarlandıkları gibi gelecekleri parlak mı? Yazımızda hibrit araçların özelliklerinden faydalarına ve geleceğine kadar aklınızdaki birçok soruyu bulabilirsiniz.

Hibrit Otomobil Nedir?

Hibrit araçlar ne değildir ile başlayalım. Hibrit araçlar, tamamen elektrikli araçlar değildir. “Hybrid” melez anlamına gelen bir kelimedir. Adından da anlaşılacağı üzere bu araçlar hem elektrikle hem de benzinle çalışır.

Hibrit otomobiller nasıl çalışır?” diye sorarsanız o da şöyle: İlk çalışma elektrik motoruyla gerçekleşir ve (arabalara göre değişmekle birlikte) 50 km kadar bir hıza ulaştığınızda benzinli motora geçer.

Bu araçları satın aldığınızda fellik fellik şarj arayacağınızı da düşünmeyin çünkü birçok hibrit aracın elektrik motoru benzin motoru çalıştırılınca (veya fren yapılınca) şarj olabiliyor. Anlaşılacağı üzere özellikle kalabalık büyük şehirler için oldukça kullanışlı.

Hibrit Otomobillerin Özellikleri Nelerdir?

Hibrit Otomobil

Motor

Yukarıda genel olarak bahsettik ama hibrit araçlar aslında iki tip motora sahip olabilir. Birincisi, aracın kendi kendini şarj edebildiği standart hibritler. İkincisi, fişli hibritler. Bunlar dışarıdan bir elektrik kaynağıyla şarj edilebilir.

Boyut: Piyasada iki koltuklu araçlardan sekiz koltuklu SUV’lara kadar farklı hibrit araçlar bulabilirsiniz ama birçoğu orta ölçekli bir sedan araba boyutundadır. Görünüm olarak normal otomobillere benzeyenlerin yanı sıra özel tasarımlıları da var.

Hibrit Otomobil Fiyatları Nasıl?

Hibrit araçlar standart, benzinli bir araca göre daha pahalı. (Yurt dışı fiyatları %20 oranında değişebiliyor). Sadece elektrikle çalışan araçlar daha da pahalı tabii.

Vergi

Yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de hibrit araçlar vergi indirimi kapsamına alındı.

Yakıt

Hibrit araçlar yüksek hızlar ve uzun yollar için çok avantajlı görünmese de dur kalkların çok yaşandığı, trafiğin sıkıştığı ve mecburen düşük hızla seyredilen büyük şehirlerde yakıt tasarrufu, kullanım kolaylığı ve sessizlik sağlayabilir.

Hibrit Otomobil

Güvenlik

Hibrit araçlarda kilitlenmeyen fren sistemi, ön koltuklarda yan hava yastıkları, tam boy perde hava yastıklarını neredeyse standart olarak modellerde bulabilirsiniz. Dikiz aynası kamerası ve yüksek teknolojili elektronik göstergeler de neredeyse standart. Daha lüks modellerde ekstra özellikler de var tabii.

Operasyon Maliyetleri

Bir aracı satın almakla iş bitmiyor, ondan sonrası da önemli. Henüz yaygınlaşmadıkları için bakım ve yenilemede biraz yüksek maliyetlerle karşılaşmanız mümkün ama hibrit araçları ünlü markaların ürettiğini düşünürseniz servis konusunda muhtemelen sıkıntı yaşamazsınız.

Türkiye’de Satılan Hibrit Otomobiller Hangileri?

Türkiye’deki en ünlü hibrit araçlar genelde Toyota’nın: Toyota Yaris Hybrid Cool, Toyota Yaris Hybrid Spirit, Toyota Prius Elegant. BMW i8 de lüks segmentten kullanıcıları karşılıyor. Başka araçlarıyla Türkiye’de epeyce tutulan Renault’nun hibrit modeli Fluence Z ise yeterli ilgi görmediği için artık satışta değil. Yurt dışında Ford Fusion Hybrid, Chevrolet Volt gibi araçlar da var. Volvo, vb diğer markalar da hibrit yarışında geri kalmıyor.

Hibrit Arabaların Faydaları Nelerdir?

Hibrit Otomobil

1. Kısa vadede pahalı görünse de hibrit otomobiller şehirde oldukça ekonomik bir kullanım sağlıyor. Vergi indirimini de hesaba katarsanız yakıtla birlikte uzun vadede karlı çıkabilirsiniz. Bu araçlar otobanda çalışmıyor gibi anlamayın, benzine geçerek gayet iyi yol alabilirsiniz.

2. Bu araçları kullanmak çok kolay. Birçoğunda karmaşık sistemler yok. Özellikle başlatması epey pratik. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey elektronik göstergeler. Onların size söylediklerini takip ederseniz standart benzinli bir arabadan daha rahat bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

3. Çevre için daha iyi. Benzinli araçların çevreye zararları düşünüldüğünde hibrit modellerin mucizeler yaratmasa bile biraz daha olumlu sonuçlar doğuracağı tahmin edilebilir. Yurt dışında birçok hibrit otomobil “yeşil araba”, yani doğa dostu araba olarak da pazarlanıyor.

Hibrit Otomobillerin Geleceği Var mı?

Hibrit Otomobil

Hibrit araçların geleceği var gibi görünüyor. Uzun vadede elektriğin ekonomik ve çevresel yararları yadsınamaz durumda. Tesla Motors çıtayı biraz daha yükseğe taşıyıp sadece elektrikle çalışan araçları piyasada yaygın hale getirmek için uğraşıyor. İleride belki de daha yüksek hızlara çıkmayı başaran hibrit araçlar sadece elektrikli hale gelecek.

Tesla Araba Almak İçin Nedenler” yazımız da ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı