Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saçlar hem erkeklerin hem de kadınların en doğal süsü. Saçların gürlüğü, ışıltısı ve sağlıklı görünümü dış görünüşünüzde belirgin farklar yaratır. Kendimize güvenimizin bir parçası da saçlarımızdan gelir. Peki ya saç dökülmesi ya da azalması gibi sorunlar başladıysa? Yaşınız ya da cinsiyetiniz ne olursa olsun, saç dökülmesi herkes için oldukça stresli ve travmatik bir süreci beraberinde getirir. Aslında herkesin saçları dökülür; duşta, saçınızı kuruturken ya da tararken. Bu durumun normal olduğunu hepimiz biliriz. Nedenini bilmediğiniz saç dökülmeleri ise endişe vericidir.

Erkeklerin kadınlara oranla daha yoğun bir saç dökülmesi yaşadığını bilinen bir olgu. Ancak çocuklarda ve kadınlarda saç dökülmesi de yaygın olarak görülen bir durum. Eğer rahatsız edici boyutlarda saç dökülmesi yaşıyorsanız, mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi hatırlatalım ve sizin için derlediğimiz bu yazıda saç dökülmesinin nedenlerine hep birlikte bakalım.

Saç Dökülmesi Nedenleri

1. Stres

Stres

Yakın zamanda bir ameliyat geçirmiş, ağır bir nezle ya da grip dönemini henüz arkanızda bırakmış olabilirsiniz. Dermatologlara göre, eğer bedensel bir stres durumu atlattıysanız, saç dipleriniz de bu stresten payını alır ve sonuç olarak saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat daha fazla üzülmeyin çünkü bedeniniz üzerindeki stres azalır azalmaz, saçlarınız normal yaşam döngüsüne devam edecek ve dökülen saçlarınızın yerini yenileri almaya başlayacaktır.

Duygusal stres de saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılıyor. Eğer duygusal bir şok yaşadıysanız, saçınızda azalma ya da saç dökülmesi meydana gelebilir. Dermatologlar bu durumun da geçici olduğunu hatırlatarak yüreklere su serpiyor.

2. Hamilelik

Hamilelikte saç dökülmesi de çok sık rastlanan bir durumdur. Bunun nedeni hem hormonlarınız hem de bedeninizde oluşan değişikliklerin karşısında duygusal bir şok yaşıyor olmanız olabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi de aynı biçimde değerlendirilebilir. Normal olarak birkaç ay içinde, dökülen saçlarınızın yerine gelmeye başladığını göreceksiniz. Bununla birlikte hamilelikte saç dökülmesini azaltmak için alabileceğiniz önlemler arasında organik şampuanlar kullanmak, dengeli beslenmek ve saçınızı her gün yerine iki günde bir yıkamak var.

3. Genetik Faktörler

Sağlık

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de genetik özelliklerinizdir. Eğer annenizden ya da babanızdan miras aldığınız genleriniz hayatınızın belirli bir döneminde saçlarınıza dökülme emri veriyorsa, yapacak pek bir şey yok demektir. Genetik yatkınlığın önüne ne yazık ki çok az önlem geçebiliyor.

4. Beslenme

Kötü ya da yetersiz beslenme alışkanlıkları da saç dökülmesinin nedenleri arasında. Aynı zamanda eğer hızlı ve sağlıksız bir biçimde kilo verdiyseniz ya da hayvansal yağların yoğun olduğu bir beslenme alışkanlığınız varsa, saçlarınız güçsüzleşerek dökülmeye başlar. B grubu vitaminler, demir, çinko ve protein eksiklikleri saçlarınız için gerekli olan vitaminlerin emilimini zorlaştırarak saç dökülmesine neden olacaktır.

5. Sağlık Problemleri

Tiroit rahatsızlıkları saç dökülmesine neden olur. Tiroit hormonu doğru miktarlarda salgılanmadığında yalnızca saçlarda değil tırnaklarda kırılmaya ve deri dökülmelerine de neden olur. Sağlıksız bir saç derisi ya da saç derisi problemleri de saç dökülmesine neden olur.

6. Sıklıkla Saç Şekillendirmek

Saç Şekillendirme

Saçlarınızı sıklıkla ısıyla şekillendiriyorsanız veya çok kısa aralıklarla saçınızı boyuyorsanız, saç dökülmesi hızlanır. Isı ve kimyasallar saçınızı güçsüzleştirir, kırılarak dökülmelere neden olur. Saçınızı ısı ve kimyasallardan çok gerekli olmadıkça uzak tutarak, saç dökülmesinin bir nebze önüne geçebilirsiniz. Doğru fırça ve tarak seçimi de saç dökülmelerini engellemek konusunda önemli bir adımdır.

Özellikle yaz ayları saçlarınız için ekstra bakım ve dikkat demektir. Saçınıza doğal ve güçlendirici saç maskeleri uygulamak da destek kuvvet olarak imdadınıza yetişebilir.

Saç Dökülmesi Tipleri

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerin yanı sıra günümüzde pek çok kadın saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz nedenler bu saç dökülmelerinin bazı etkenlerindendir. 3 farklı kadın tipi saç dökülmesi bulunur. Bunlar; tepe bölgesinde, saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler, tepe bölgesindeki yoğun dökülmeler ve tüm kafa bölgesindeki dökülmelerdir. Normal standartlarda bir yetişkinin her gün 50 ila 100 tel arası saçı dökülür. Eğer sizdeki saç dökülmesinin bundan fazla olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi en yaygın saç dökülme şeklidir. Bu saç dökülmesi başın üst kısmında başlar ve bir süre sonra ön hat çizgisi kaybolur. Daha sonra saç güçsüzleşir ve incelmeye başlar. Zamanla da kelllik meydana gelir. Son yıllarda erkek saç dökülmelerinin yaşı 18’e kadar inmiştir. Erkeklerde saç dökülme oranı %80’dir.

Saç Dökülmesi Tipleri

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Eğer saçlarınızda dökülmeler, kırılmalar ve kopmalar yeni başlamışsa mutlaka bir doktara danışmanız gerekir. Doktor gerek gördüğü taktirde sizden kan tahlilleri isteyebilir. Ayrıca saç analizi yapan cihazlar yardımıyla saçlarınız ve saç deriniz de bir kontrolden geçer. Daha sonra uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bazıları uygulanır. Bu tedaviler; saç mezoterapisi, oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı, PRP kürleri gibi uygulamalardır. Eğer saç dökülmesinin önüne geçme konusunda geç kalmışsanız; -ki çoğu erkek için durum böyledir- saç ekimi yapılır. Saç ekimini mutlaka hastane ortamında yani hijyenik ve güvenilir bir ortamda yaptırmalısınız. Saç ekimi mevsimsel olarak her dönemde yapılabilir. Ancak ekim sonrasındaki bakım ve doktorın ikazlarını dikkate almak verim açısından son derece önemlidir.

Saç dökülmesini önlemeye yardımcı 11 ürünümüz ile tanıştınız mı?

Önceki YazıSonraki Yazı