Tırnak Bakımı Hakkında Her Şey

Tırnak Bakımı

Tırnaklarınızı uzatmak istiyorsunuz, ancak her seferinde kırılmalar ya dokusunda meydana gelen bozulmalar nedeniyle hayal kırıklığına mı uğruyorsunuz? El ve ayak tırnaklarınızda oluşan tırnak mantarı gibi sorunlarla mı mücadele ediyorsunuz? Kendi tırnak bakımı rutininizi kendiniz yapmak istiyor ancak uygulayacağınız adımlardan emin olamıyorsanız ya da tırnağa nasıl bakım yapılır diye merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıya göz atmanın tam vakti! Güçlü, sağlıklı ve uzun tırnaklar doğru tırnak bakımı ile mümkün.

1. Kütikülleri koparmayın.

Kütiküller tırnaklarınızı etinize bağlayan o şeffaf, ince deriye verilen isimdir. Evde tırnak bakımı yaparken önce kütiküllerden kurtulmak neredeyse bir adet olmuştur. Ancak kütiküllerin kesilmesi ya da koparılması tavsiye edilmiyor. Kütiküller tırnaklarınızı tırnak mantarı ve bakterilere karşı koruyan kısımlar. Dolayısıyla, kütikülleri rahat bırakmak gerekiyor.

2. Tırnak sertleştirici kullanımını seyreltin.

Zayıf, ince ve ojeden yıpranmış tırnaklar için kullanılan tırnak bakımı malzemelerinden biri olan tırnak sertleştiricileri kullanım sıklığınızı azaltmalısınız. Sağlıklı tırnaklar aynı zamanda esnek olan tırnaklardır. Çok sert tırnaklar kırılma oranını artıracaktır.

3. Tırnak nemlendirici krem kullanın.

Tırnak Bakımı Nemlendirme

Edindiğiniz tırnak bakım seti içinde iyi bir tırnak nemlendirici bulunmasına özen gösterin. Hem kütikülleri hem de tırnak yatağını nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Böylece kırılmaları engelleme konusunda bir adım öne geçeceksiniz.

4. Biotin desteği önemlidir.

B vitamini familyasından olan biotin tırnak kalınlığınızı artırarak kırılma ve ayrılmaların önüne geçmede önemli bir unsur. Tırnak bakımı konusunda jelatin, kalsiyum, maya ve flüorür içeren tırnak bakımı ürünlerinin yararı açısından kanıtlanmış bilgilere sahip değiliz. Oysa biotin desteği, uzmanlarca tavsiye ediliyor.

5. Tırnak bakım yağı kullanmaya başlayın.

Tırnak bakım yağı sahip olduğunuz tırnak bakımı malzemeleri ve tırnak bakım seti içinde mutlaka bulunması gereken ürünlerden biridir. Tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize bakım yapan tırnak bakım yağı günlük kullanımda oldukça işe yarıyor.

6. En mühim tırnak bakımı rutini: Tırnaklarınızı dinlendirin.

Harika eller ve tırnaklar için yapmanız gerekenler arasında onları dinlendirmek de var. Arada sırada ojesiz gezmeyi göze alın. Aksi takdirde, tırnaklarınız kurur, kararır ve zayıflar.

7. Nemlendiricili asetonları tercih edin.

Tırnak Bakımı Aseton

Ojelerinizi çıkarırken aynı zamanda tırnak bakımı rutininize de katkıda bulunmak ve tırnaklarınızı korumak istiyorsanız, nemlendirici içeriği olan aseton kullanmaya dikkat edin. Tırnak bakım setiniz içinde bu üründen de bulundurmalısınız.

8. Tırnak törpünüz yumuşak olsun.

Tırnak bakımı malzemeleri dikkatli bir biçimde seçilmeli; tırnak törpüsü de buna dâhil. Sert bir tırnak törpüsü yerine, daha yumuşak dokulu bir törpü tercih etmelisiniz. Tırnak törpüsü ile tırnak bakımı nasıl yapılır derseniz, tırnaklarınızı tek yöne doğru yumuşak hareketlerle törpülemelisiniz. Bu hareket kırılmayı önleyecektir.

9. Takma tırnak kullanıcılarına üzücü haber.

Tırnak Bakımı Takma Tırnak

Takma tırnak, uzmanlara göre, zaman içinde tırnaklarınıza kalıcı hasarlar verebilir. Ayrıca tırnaklarınızı tırnak mantarı ve diğer bakteriyel enfeksiyonlara açık hedef haline getirir. Bu nedenle takma tırnak takmak konusunda cimri olmalısınız. Gerekirse yalnızca çok önemli günlerde takma tırnak kullanıp günlük hayatınızda takma tırnaklardan uzak durmalısınız.

10. Ayak tırnaklarınızı unutmayın!

Tırnak bakımı denince genelde el tırnakları düşünülür, ancak ayak tırnakları aslında daha sık ihmal edilir. Ayak tırnakları sürekli nemli ve karanlık bir ortam olan ayakkabıların içinde olduğundan, ayak mantarı ve tırnak mantarı gibi sorunlara daha savunmasızdır. Düzenli ve doğru pedikür ve uygun tırnak bakımı malzemeleri kullanırken ayaklarınızı da şımartın.

11. Kimyasal ürünlerle temastan mümkün olduğunca kaçının.Tırnak Bakımı Kimyasal Ürünler

Deterjan, temizlik sabunu ya da diğer ev temizlik ürünlerini kullanacaksanız, muhakkak bir eldiven takın. Tırnaklarınız bu türden kimyasallara maruz kaldıkça zayıflar ve kırılır. Eğer ellerinizi çok sık yıkamanız gerekiyorsa, sürekli nemlendirici uygulaması da yapmalısınız. Soyulma ve kırılmaların önüne ancak bu şekilde geçebilirsiniz.

Tırnak bakımı için gerekli püf noktaları öğrendik. Peki tırnak bakımında hangi malzemeleri kullanmak gerekir? Sorunun cevabı burada!

Önceki YazıSonraki Yazı