Mango Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

mango meyvesi

Tatlı kokusu, lezzetli aroması ve besleyici içerikleriyle çağlar boyunca insanların duyularını tatmin eden mango meyvesi, sağlığa faydalı özellikleriyle de biliniyor. Batı dünyasındaki tarihi yüzyıllarla ifade edilecek kadar yeni olan bu aromatik meyve, ana vatanı Hindistan’da ise 4.000 yıldan fazla bir süredir tüketiliyor. Öyle ki Hindistan’da meyvelerin kralı olarak adlandırılan mango için her yıl 22 Haziran’da Ulusal Mango Günü bile kutlanıyor. Bu meyveyi bu kadar farklı kılan nedir diye merak ediyorsanız, tüm bilgileri sizin için derledik.

mango nasıl olgunlaştırılır

Mango Meyvesi Nedir, Nasıl Olgunlaştırılır?

Mango, sakız ağacıgiller familyasına ait, yaprak dökmeyen Mangifera indica ağacında yetişen aromatik ve sulu bir meyve. Mango meyvesi ağacı ise çeşitli tropikal bölgelerde yetişebilen ve 500’den fazla alt türü bulunan yaygın bir bitki. Mango meyvesi nerede yetişir diye merak ediyorsanız, esasen Hindistan, Myanmar ve Bangladeş’i de içine alan Güney Asya’da yetişiyor. Kalın gövdesi ve mızrak şeklindeki yapraklarıyla bilinen bu ağaç ilk meyvelerini altı yaşından sonra veriyor. Bu meyveler yetiştirilen bölgeye bağlı olarak yaz sonundan kış sonuna kadar olgunlaşıyor. 

Her meyve gibi bu meyve de olgunlaştığını belirten çeşitli ipuçları veriyor; ancak renk bunlardan biri değil. Kırmızılaşması mangonun olgunlaştığı anlamına gelmiyor. Net bir sonuca ulaşabilmek için meyveyi hafifçe sıkmak ve içindeki etli kısmın yumuşak hissini almak gerekiyor. Peki, olgunlaşmamış bir mango meyvesi nasıl olgunlaşır?

 • Henüz olgunlaşmamış meyveleri oda sıcaklığında bekletmelisiniz. Olgunlaşmadan önce soğutulmaması gerekiyor.
 • Oda sıcaklığında birkaç gün bekleyen mangolar daha tatlı ve daha yumuşak bir kıvama geliyor.
 • Süreci hızlandırmak için meyveleri kese kağıdına koyarak da bekletebilirsiniz.
 • Yenilebilir düzeye gelen meyvelerinizi buzdolabında muhafaza ederek uzun ömürlü kalmasını sağlayabilirsiniz.
hint kadın ve mango

Mango Meyvesi Hakkında İlginç Bilgiler

 • Mango tohumlarının milattan sonra 300 ila 400 yıllarından başlayarak insanlarla birlikte Asya’dan Orta Doğu, Doğu Afrika ve Güney Amerika’ya yayıldığı düşünülüyor.
 • Bir sepet mango Hindistan’da dostluk jesti olarak kabul ediliyor.
 • Hinduizm’de bu lezzetli meyvenin dilekleri yerine getirdiğine inanılıyor. Ayrıca Divali, Pongal ve diğer Hint festivallerinde bereket getirdiği için evlerin girişine mango yaprakları asılıyor.
 • Mangonun kabuğu, yaprakları, meyvesi ve çekirdeği halk hekimliğinde yüzyıllardır ilaç olarak kullanılıyor.
 • Mango meyvesinin rengi olgunluk göstergesi olarak kabul edilmiyor, dolayısıyla yemyeşil bir mango bile olgun olabilir.
 • Vitamin içeriği, meyvenin olgun veya olgunlaşmamış olmasına göre değişiyor. Olgunlaşmamış olanlar C vitamini açısından zenginken, olgunlaştıkça A vitamini içeriği artıyor.
 • Dünyanın en büyük mango üreticileri sırasıyla Hindistan, Çin, Endonezya ve Pakistan’dan oluşuyor.
mango faydaları

Mango Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Mangonun her tarife kolayca uyum sağlayan çok yönlü lezzeti bir yana dursun, bu meyveyi diğerlerinden ayıran çok sayıda sağlık faydası bulunuyor. En çok bilinen mango faydaları şu şekilde:

 1. Cilt ve saç dokularını besler.

Mango cilt ve saç dokularını besleyerek büyümelerini destekleyen mineral ve vitaminlerle dolu. Meyvenin A vitamini içeriği, kanseri önleyen ve cildi yaşlanmaktan koruyan sebum salgısının üretimini teşvik ediyor. Ayrıca saç dokularının nemlendirilmesine de yardımcı oluyor. Bu meyvedeki C vitamini ise cilt ve saç dokularının gelişimini destekleyen kolajen proteinin oluşumuna katkı sunuyor. Bu nedenle mangonun düzenli tüketimi pürüzsüz, parlak ve gözeneksiz bir cilt için çeşitli faydalar sağlıyor. 

 1. Kanserle savaşan antioksidanlar açısından zengin.

Mango meyvesi faydalı vitamin ve minerallerin yanı sıra güçlü antioksidanlar da içeriyor. Bunların başında kuersetin, izokuersetin, fisetin, astragalin, gallik asit ve metil galit gibi fenol ve flavonoidler geliyor. Bu antioksidan bileşenleri vücudu göğüs, prostat, kan ve kolon kanserlerine karşı korumaya yardımcı oluyor.

 1. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

B ve C vitaminleri başta olmak üzere mango meyvesindeki diğer vitaminler bağışıklık fonksiyonlarının geliştirilmesine katkı sunuyor. Bu meyvede bulunan alfa-karoten, beta-karoten ve likopen gibi karotenoidler mukoza zarının iyi çalışması ve dolayısıyla bağışıklığın düzenlenmesi için önemli rol oynuyor. Ayrıca mangodaki zeaksantin bileşeni çoğunlukla yaşlıları etkileyen ve retina tabakasında yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan makula dejenerasyonunun önlenmesine yardımcı oluyor.

 1. Kolesterol düzeyinin azalmasına ve kalp sağlığına olumlu etkileri vardır.

Mangodaki C vitamini, pektin sakkariti ve yüksek lif içeriği vücuttaki kolesterol seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak kalp sağlığına olumlu katkı sağlar. Kötü kolesterol seviyesini düşürücü etkisi olduğu için kilo alımını yavaşlatmaya yardımcı olmak da mango meyvesinin faydaları arasında yer alıyor. Bununla birlikte hem mangonun hem de diğer besleyici gıdaların maksimum fayda sunması için aşırı tüketimden kaçınarak bu meyveyi sağlıklı bir diyete dahil etmek gerekiyor.

 1. Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

Mangodaki enzim ve lifler tüketilen diğer gıdaların uygun ve kolay bir şekilde sindirilmesine yardımcı oluyor. Meyvede bulunan amilaz adlı sindirim enzimi bu görevini başarıyla yerine getirirken yüksek lif içeriği ise gastrointestinal problemler ve sindirimle ilgili diğer hastalıkların riskin azaltmaya fayda sağlar. Ayrıca yüksek oranda su içermesi kabızlık gibi rahatsızlıklarda sindirimi destekler.

 1. Kırmızı kan hücrelerini artırdığı için anemi tedavisine yardımcı olabilir.

Mango, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olan yüksek oranda demir minerali içeriyor. Bu da anemi hastalığına karşı çözüm olabileceğini gösteriyor; çünkü anemi genellikle her ikisi de mangoda bulunan demir veya folik asit eksikliğinden kaynaklanıyor. Mangonun anemi için faydaları bununla da sınırlı değil. Meyvede bulunan C vitamini demir emilimini kolaylaştırma ve dengeleme rolü üstleniyor. Ayrıca fetal gelişim için hayati önem taşıyan folatın varlığı ve ekstra demir ihtiyacını karşılaması mangoyu hamilelerde vazgeçilmez bir besin kaynağı yapıyor.

mango kabuğunun faydaları

Mango Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

“Vitamini kabuğunda” sözü neredeyse her meyve için kullanılır fakat bunu en çok hak edenlerin başında mango geliyor. Mango kabuğunun faydaları şu şekilde:

 • Mango kabuğu A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin; bu da vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.
 • Bu meyvenin kabuğundaki muazzam kaliteli lifler metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi teşvik ediyor.
 • Etli kısmında olduğu gibi mangonun kabuğunda da enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşan çeşitli antioksidanlar bulunuyor.
 • Mango kabuğunda bulunan triterpen ve triterpenoidler gibi belirli bileşenler kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur.
 • Kabukta bulunan flavonoidler erken yaşlanmaya karşı direnç oluşturarak cilde nemli bir parlaklık kazandırıyor.
 • Mango kabuğu, meyvesinin sunduğu hemen hemen tüm besin maddelerini içeriyor; ancak şeker, karbonhidrat ve aşırı kalori hariç. Bu da zayıflamak isteyenler için sağlıklı bir alternatif oluşturuyor.
mango smoothie

Mango Meyvesi Nasıl Yenir?

Mango meyvesi belirli bölgelerde yetişse de tatlı, lezzetli ve mükemmel bir atıştırmalık arayanlar tarafından dünyanın her yerinde tüketiliyor. Bu leziz meyveden faydalanmanın yollarını arıyorsanız, aşağıdaki şekillerde tüketebilirsiniz:

 • Mango Püresi: Özellikle çocuklar tarafından tercih edilen püreler için nispeten daha yumuşak olgun meyveleri tercih etmelisiniz. Meyveyi çekirdeğinden ayırıp etli kısmını küp küp kestikten sonra blender cihazına aktarın ve püre haline getirin.
 • Mango Çayı: Sıcak bir yaz gününde soğuk mango çayı tüketmek serinletici olduğu kadar çeşitli faydalar sunabilir. Mango çayının faydaları için 2 adet olgun mangoyu dilimleyerek 1 litre suda beş dakika kaynatın. Ardından 4-5 poşet çay atarak demlenmesine izin verin ve iyice soğutarak buzla birlikte tüketin.
 • Mangolu Ekmek: Evde ekmek yapımı için mango kullanmak kulağa biraz garip gelebilir fakat tarifinize hafif ve tatlı bir lezzet katmak için denemekte özgürsünüz. Bunun için ekmek tarifinizdeki bir adet yumurtaya eşdeğer olarak yarım mango ekleyebilirsiniz.

Mango Hindistan’ın milli meyvesi kabul edilse de onu afiyetle tüketmek için uzak diyarlara gitmeye gerek yok. Her yıl yaz mevsimi gelince olgunlaşan bu meyve sayesinde eğlenceli tariflere imza atabilir, sağlığınız için faydalı besinler edinebilirsiniz.   

Mangoyu soğuk soğuk tüketmek isterseniz “Smoothie Makinesi Kullanımı & Kolay Smoothie Tarifleri” yazımıza da göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı