Kolajen Serum Nedir, Neye Yarar?

kolajen serum nedir

Günlük hayatın temposu arttıkça, kişisel bakım rutinleri de genişliyor. Biz farkında olmadan yaşamımızdaki her türlü detaydan fazlaca etkilenen cildimiz de bu bakım rutinlerinde önemli bir yere sahip. Hele ki söz konusu yaşlılık karşıtı uygulamalar olduğunda… Bugün çok sayıda cilt bakım ürünü, kolajen seviyesini artırdığını, ciltteki ince çizgi ve kırışıklığa iyi geldiğini iddia ediyor. Yoğun formüllere sahip kolajen serumlar da bu noktada en sık tercih edilen ürünler arasında. 

Peki kolajen serum nedir, ciltte nasıl bir etki yaratır, kendiniz için en doğru kolajen serumu seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir? Kolajen serumla ilgili tüm sorularınız bu rehberde yanıt buluyor.

Kolajen Nedir? 

Günlük cilt bakımının önemli bir parçası haline gelen kolajen serumlara gelmeden önce, kolajenin ne olduğuna ve faydalarına değinmekte yarar var. 

Öncelikle kolajen, insan vücudunda en çok bulunan protein türü. Öyle ki vücudumuzdaki proteinin üçte biri kolajenden oluşuyor. Sert, çözünmeyen ve lifli bir yapıya sahip. Kemiklerin, cildin, kasların, tendonların ve bağların ana yapı taşlarından biri olarak görev alıyor. Tüm bunları tıpkı bir tutkal gibi bir arada  tutarak vücudu güçlendiriyor. Zaten kelime olarak da Yunancada yapıştırıcı anlamına gelen “kólla” kelimesinden türetilmiş. Ayrıca kan damarları, kornealar ve dişler dahil olmak üzere vücudun farklı bölümlerinde de görülüyor. 

Yaşlandıkça vücut daha az ve daha düşük kaliteli kolajen üretiyor. Bu nedenle özellikle 30’lu yaşlardan itibaren düzenli olarak kolajen içeren besinlerin tüketilmesi ve hatta kolajen takviyesi alınması önem arz ediyor.

kolajen neye yarar

Kolajen Neye Yarar?

Kolajen takviyesi kullanmanın cilt sağlığını iyileştirmekten kalp sağlığını desteklemeye çok sayıda faydası bulunuyor.

  1. Cilt sağlığını iyileştiriyor:

Cildin önemli bir bileşeni olan kolajen, onun güçlenip canlanmasında önemli rol oynuyor; elastikiyet kazanmasını sağlıyor. Böylece cilt kuruluğu ve kırışıklığa engel oluyor, yaşlanmayı yavaşlatıyor. Ayrıca elastin ve fibrillin de dahil olmak üzere cildin yapılandırılmasına yardımcı olan diğer proteinlerin üretimini de teşvik ediyor. 

  1. Saç ve tırnakları güçlendiriyor:

Kolajen takviyesi almak, tırnaklarınızın kırılganlığını azaltıyor. Bununla birlikte saçlarınızın ve tırnakların daha hızlı uzamasını sağlayabiliyor.

  1. Eklem ağrısını gidermeye yardımcı oluyor:

Kolajen, eklemlerinizi koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdağınızın bütünlüğünü korumanızı sağlıyor. Vücudunuzdaki kolajen miktarı azaldıkça, osteoartrit gibi dejeneratif eklem rahatsızlıkları geliştirme riskiniz artıyor. Akademisyen Elisangela Porfirio ve Gustavo Bernardes Fanaro’nun yaptığı araştırmaya göre, kolajen takviyesi almanın osteoartrit semptomlarını iyileştirmeye ve genel olarak eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  1. Kas kütlesini artırıyor:

Kas dokusunun %1-10’u kolajenden oluşuyor. Dolayısıyla kolajen, kaslarınızı güçlü tutmak ve onların düzgün çalışması için oldukça önemli bir rol oynuyor. 

  1. Kalp sağlığını destekliyor:

Kolajen, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan atardamarlarınız açısından da önemli bir göreve sahip. Yeterli kolajen olmadan atardamarlar zayıflayabiliyor. Atardamarların zayıflamasıyla kalp krizi gibi farklı kalp rahatsızlıklarının riski artıyor.

Kolajen Serum Nedir? 

Şimdi gelelim kolajen serumun ne olduğuna… Cildin sıkılığı ve elastikiyeti söz konusu olduğunda kolajenin oldukça kritik bir rol üstlendiğini artık biliyorsunuz. Çünkü kolajen üretiminin yavaşlamasıyla birlikte ciltte oluşan ince çizgiler ve kırışıklıklar da artıyor. Cilt daha gevşek bir hale bürünüyor. Bu gevşekliğe engel olmak isteyen pek çok kişinin tercihi ise cildin yenilenme sürecini canlandıran kolajen içerikli serumlardan yana oluyor. Nitekim yoğun formüllere sahip serumlar, cilt bakımında en etkili sonuçları veriyor.

kolajen serum faydaları

Kolajen Serum Faydaları Nelerdir?

Genellikle kolajen proteinleri ve peptitler, retinol ve C vitamini gibi ciltteki kolajen üretimini teşvik eden bileşenlerle formüle edilen kolajen serumlar, cildin yapısını onararak doğal esnekliğini ve dolgunluğunu geri kazandırmak için tasarlanıyor. 

Kolajen serum kullananlar zamanla ciltlerindeki ince çizgi ve kırışıklıklarda azalmanın yanı sıra yüz hatlarında belirginlik gözleyebiliyor. Çünkü bu serumlar, yalnızca nem, beslenme ve antioksidan koruma sağlamakla kalmayıp aynı zamanda cilt bariyerinin güçlendirilmesini sağlamak için hyaluronik asit, E vitamini gibi farklı yaşlanma karşıtı bileşenlerle zenginleştiriliyor.

Cilt Tipine Göre Kolajen Serum Seçimi

Kendinize en uygun kolajen serumu seçerken öncelikle cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. 

  • Yağlı ve karma bir cilt tipiniz varsa su bazlı bir serum seçmelisiniz. 
  • Akneye meyilli bir cildiniz varsa, olası lekeleri tedavi etmek için salisilik asit içeren bir serumdan yararlanabilirsiniz.
  • Kuru bir cilt tipi için hyaluronik asit gibi ilave nemlendirici bileşenlere sahip formülleri değerlendirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kolajen Serumlar 

En iyi kolajen serum kişinin cilt türüne, yaşına ve yaşam biçimine göre değişiklik gösterebiliyor. İşte cilt bakım rutininize dahil edebileceğiniz, cildinizi sıkılaştırarak canlı kalmasını sağlayacak kolajen serumlardan bazıları:

new essentials

New Essentials Exclusive Collagen Beauty Booster Serum 

Markanın “Skin Perfection” serisinde bulunan serum, fiyat-performans odaklı bakıldığında en sık tercih edilen ürünlerden biri oluyor. İçeriğindeki hidrolize kolajen ile cildin kolajen dengesini korumaya yönelik geliştirilmiş serum, formülündeki hyaluronik asit ve beta-glukan desteğiyle cildi güçlendirerek daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. 

murad

Murad Resurgence Rapid Collagen Infusion 

Cildinizdeki kolajen dengesini hızlı bir şekilde düzenleyerek hızlı sonuçlar almak isterseniz Murad Rapid Collagen Infusion’ı deneyebilirsiniz. Nitekim ürün, iki saat gibi kısa bir sürede dahi belirgin sonuçlar almanız için oluşturulmuş bir formüle sahip.  İçerdiği kolajen ile cildinizin onarılmasını sağlıyor. Nem seviyesini dengeliyor. İnce çizgi ve kırışıklıkları minimuma indiriyor.

bioterra-organik-collagen-kolajen-hyaluronic-acid-serumu-30ml__1285262786219718

Bioterra Organic Collagen Hyaluronic Acid Serum

Hyaluronik Asit ve kolajen bazlı özel formülüyle cildin yenilenmesini hızlandıran ürün, yaşlanma karşıtı serumlar arasında öne çıkan seçenekler arasında. Ciltteki kolajen dengesini ayarlayarak cildin elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü artırıyor, daha dayanıklı ve dış etmenlere karşı daha güçlü hale gelmesini sağlıyor.  İçeriğindeki  hyaluronik asit sayesinde cildin su tutma kapasitesini artırıyor. Böylece kırışıklıkların görünürlüğünü azaltıyor.

neostrata-skin-active-firming-collagen-booster-sikilastirici-gece__0476167829289703

NeoStrata Skin Active Firming Collagen Booster

Gece serumu olarak tasarlanmış ürün, sahip olduğu özel formülüyle, ciltteki kolajen seviyesini dengede tutmaya yardımcı oluyor. Cildin sıkılaşmasını, daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. 

klapp

Klapp Power Effect Bi-Faz Serum + Kolajen Ampul

Klapp Cosmetics’in geliştirdiği Power Effect ailesinin bir üyesi olan ürün kolajen serum ampul formülleri arasında oldukça popüler. Pantenol, hyaluronik asit ve kolajen bazlı içeriğiyle cildi onarıp iyileştiriyor; dış etmenlerden koruyor; sağlıklı, canlı ve taze kalmasını sağlıyor. Yaşlılık karşıtı bu formül, kolay emilen formülüyle de kullanıcılardan pozitif yorumlar alıyor. 

urban care

Urban Care Hyaluronic Acid & Collagen Saç Bakım Serumu

Kolajen desteği, yalnızca cilt bakımı için değil, saç bakımı için de önemli bir rutin. Bu noktada Urban Care’in hyaluronik asit ve kolajen bazlı saç bakım serumu, sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında. Cansız saçları nemlendirerek onlara ekstra dolgunluk vermek için geliştirilen özel formülüyle saçlarınızın elastikiyetini artırabilir, kuruluktan kaynaklanan kırılmaların önüne geçebilir, daha kolay uzamasını sağlayabilirsiniz.

Kolajen Serum Fiyatı Nasıl?

Farklı içeriklere sahip kolajen serumlar, oldukça geniş bir fiyat aralığına sahip. Dolayısıyla ürünün fiyatı, içeriğindeki bileşenlere ve elbette markasına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. 

Örneğin C vitamini kombinasyonlu kolajen serumlar hyaluronik asit kombinasyonlu serumlara göre daha uygun fiyatlı olabiliyor. Öte yandan cilt bakımı için bir ürün seçerken, fiyat-performans dengesi kadar ürünün içerik bakımından sizin ihtiyacınıza yanıt verip veremeyeceği, cilt tipinizi uygun olup olmadığını da değerlendirmek gerekiyor. 

Özetle dış etmenler, yoğun çalışma temposu ve ilerleyen yaşla beraber ciltteki kolajen üretimi yavaşlıyor. Bu yavaşlamanın ve beraberinde gelen ciltte elastikiyet kaybı, ince çizgi ve kırışıklık oluşumu gibi sorunların önüne geçmek için imdadınıza yoğun formüllü kolajen serumlar yetişiyor. Bu ürünler, cildi yoğun bir şekilde besleyerek onu onarıyor ve doğal esnekliğini, dolgunluğunu geri kazandırıyor. 

Kolajen serum ilginizi çektiyse, “Cilt Sağlığı Rehberi: Cilde Ne İyi Gelir?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı