Vitaminler & Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

Vitamin

Kendimizi daha iyi hissetmek ve sağlığımızda meydana gelebilecek sorunların önüne geçebilmek için vücudumuzun belli miktarda alması gereken vitamin çeşitleri bulunmaktadır. Peki bu vitaminler nelerdir? Vitaminlerim faydaları ve eksiklikleri durumunda görülebilecek etkileri nelerdir? B12, E, C ve D vitaminlerinin faydaları; hangi besinlerden bu vitaminleri alabileceğiniz ve eksikliğinde görülebilecek rahatsızlıklar yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Vitamin B12

1. B12 Vitamini ve Eksikliği

B12 vitaminin vücuda etkisi hayli fazladır. DNA’dan kırmızı kan hücrelerine kadar vücudumuza katkısı bulunan B12 vitamini, vücudumuzda kendiliğinden üretilmeyen bir vitamin çeşididir. B12 vitamini hayvansal gıdalardan ya da B12 takviyeleri ile vücuda kazandırılabilir. B12 eksikliğinde anemi ve kansızlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda ise; kalp çarpıntısı,  soluk cilt, nefes darlığı, kabızlık, ishal, iştahsızlık, gaz, uyuşma veya karıncalanma gibi sinir sorunları ile karşılaşılabilir. B12 eksikliğinden şüphelendiğiniz durumlarda muhakkak test yaptırmanızı öneririz.

B12 Eksikliği ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın!

Vitamin E

2. E Vitamini ve Eksikliği

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamıza yarayan E vitamininin de vücudumuza sayısız faydası bulunmaktadır. E vitamini belki gün içinde de sıklıkla tükettiğimiz pek çok besinde bulunur. E vitaminin bulunduğu besinleri tüketerek, vücudumuzdaki E vitamini eksikliğini doğal yolda giderebiliriz. Örneğin; 30 gram ayçekirdeği 7,4 mg E vitamini içerirken, iki yemek kaşığı fıstık ezmesi 2,9 mg E vitamini içerir. Ayrıca doğal yoldan E vitamini almanın bir diğer en güzel yolu da güneşten faydalanmaktır.

E vitamini ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın!

Vitamin C

3. C Vitamini ve Eksikliği

C vitamini de vücudun günlük olarak alması gereken besinlerin başında gelir. Çünkü C vitamini, pek çok vitaminin aksine vücutta uzun süreli kullanım için depolanmamaktadır. Ayrıca insan vücudunda üretilmeyen C vitaminini, günlük yaşantımızda besinlerden almak oldukça önemlidir. Pek çok hastalığa karşı vücudun direnç kazanmasında etkin rol oynayan C vitamini; aynı zamanda enerji üretiminde, eklemleri güçlendirmede de etkilidir.

C vitamini ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın!

Vitamin D

4. D Vitamini ve Eksikliği

Yine “her derde deva” olarak değerlendirilen vitamin çeşitlerinden biri de D vitamini. D vitamini eksikliği önemli birçok hastalığa zemin hazırladığından düzenli olarak test yaptırmak son derece mühimdir. Diğer vitaminler gibi vücuttan atılmayan yani vücutta depolanan bir vitamin çeşidi olan D vitamini, besinler yoluyla vücuda alınabileceği gibi çeşitli takviyelerle de alınabilir. Ayrıca güneşin geliş açısına bağlı olarak günde 20-30 dk güneşlenmek de D vitamini alımı açısından oldukça faydalıdır. D, E, C, B12 ve diğer tüm vitamin takviyeleri için n11.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

D vitamini ile ilgili detaylar için tıklayın!

Ödem nasıl atılır? Ödem atmayla ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda sizleri bekliyor.

Önceki YazıSonraki Yazı