İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

Hepimizin zaman zaman İstanbul’un karmaşasından, kaosundan ve kalabalığından uzaklaşmak, kafamızı dinlemek ve kısa bir süreliğine de olsa “tatil” moduna girmek istediği anlar oluyor. Hele ki söz konusu bu metropolün bizi içine aldığı yoğunluk olduğu zaman bazen kaçmak tek çare haline geliyor. Elbette herkesin güney sahillerine, Karadeniz turuna ya da yurt dışına çıkabilecek lüksü olmuyor. Kimimiz uzun ve uzak tatiller yapmaya zaman bulamazken kimimizi mali durum düşündürüyor. Pekiyi ne yapmalı? Elbette İstanbul’a yakın tatil yerleri araştırılmalı! Eğer siz de içinde yaşadığınız bu mega kenti birkaç günlüğüne de olsa gerinizde bırakmak, bunu yaparken de kendisinden çok da uzaklaşmamak istiyorsanız, İstanbul’a yakın tatil yerleri önerilerimiz tam size göre! Şile’den Ağva’ya, Sapanca’dan Şarköy’e İstanbul’a en yakın tatil yerleri tavsiyelerimiz sizlerle.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

1. Ağva

İstanbul’a sadece 100 kilometre olan uzaklığı ile Ağva, İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında her zaman ilk sıralarda yer aldı. Bir yandan orman ve doğa ile iç içe olması, diğer yandan Göksu Yeşilçay nehri kenarına kurulu olması onu cezbedici bir tatil lokasyonu haline getiriyor. Üstelik Ağva’da konaklayabileceğiniz onlarca şirin otel ve pansiyon var.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

2. Adalar

Yine İstanbul’a yakın tatil yerleri dendiğine akla gelen bir diğer seçenek de Adalar oluyor. Turistik kumsalları ile Büyükada, tarihi güzellikleri ile Heybeliada ve leziz balıkçıları ile Burgazada, İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenler için ideal lokasyonlar arasında. Üstelik Adalar’a gitmek için özel aracınızın olmasına da gerek yok.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

3. Kilyos

Özellikle yazın kısa hafta sonu tatilleri için tercih edilen Kilyos, modern ve temiz kumsalları ile meşhur. Yaz aylarında pek çok popüler plaj işletmesinin aktif olarak faaliyet gösterdiği Kilyos kumsalları, güneşlenmek, denize girmek ve yazın tadını çıkartmak için güneye gitmeye vakit bulamayanlar için harika bir alternatif.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

4. Karaburun

Çatalca’ya bağlı bir Karadeniz sahil lokasyonu olan Karaburun, İstanbul’a en yakın tatil yerlerinden biridir; zira Büyükçekmece’ye sadece 50 kilometre uzaklığındadır. Karaburun’da da temiz ve aile dostu plajlar, lezzetli balık lokantaları ve keyifle gezilecek yerler bulmak mümkün.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

5. Riva

İstanbul’a yakın tatil yerleri dendiğinde yine akla gelen ilk lokasyonlardan biri olan Riva, aslında İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlıdır. Aynı zamanda Çayağzı Köyü olarak da geçen Riva, hem denizi ile yaz tatilcilerini cezbediyor, hem Riva Kalesi ile gezilecek tarihi yerler de sunuyor. Yemyeşil doğası ve temiz havası da görmeye değer.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

6. Polonezköy

Polonezköy yalnızca imrenilesi bir tatil destinasyonu olmakla kalmıyor, aynı zamanda yolu ile de günübirlik tatilcileri mest ediyor. Yemyeşil bir ormanın içinden geçerek ulaşacağınız Polonezköy, İstanbul’a yalnızca 25 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen insanda bambaşka bir dünyaya ulaşmış gibi bir hissiyat yandırıyor.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

7. Maşukiye & Kartepe

İstanbul’a yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Kocaeli’ye bağlı Maşukiye ve Kartepe ilçelerine günübirlik bile seyahat etmek mümkün. İstanbul’un önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartepe’de doyasıya kayak yapabilir, etkileyici doğası ile Maşukiye’de sahlep içerek ve kartopu oynayarak keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

8. Kerpe

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı. Karadeniz sahilinden gitmeyi tercih ettiğiniz takdirde Şile ve Ağva’yı geçtikten sonra ulaşabileceğiniz bir lokasyon. Bir liman kasabası olan Kerpe’nin denizi mavi bayraklı; yani hem can güvenliği hem hijyen açısından yıldızlı pekiyi almış. Bölgede temiz ve donanımlı kamp alanları da mevcut.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

9. Sapanca

İstanbul’a yakın tatil yerleri listesi yapıp da Sapanca’yı listeye dahil etmemek olmazdı. Özellikle stresli şehir hayatından uzaklaşmak, kendini kısa bir süreliğine de olsa doğanın kollarına bırakmak isteyen kentliler için ideal bir lokasyon olan Sapanca, özellikle sonbaharda doğanın tüm renkleri ile muhteşem bir manzara ile sizi karşılıyor.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

10. Şarköy

Biraz da Karadeniz’den uzaklaşarak Tekirdağ tarafına yönelelim. Tekirdağ’ın en turistik ilçelerinden biri olan Şarköy, yazın popüler beach’leri, kışın ise muhteşem güzellikteki köyleri ile İstanbul turistini dört mevsim çekmeyi başarıyor. Şarköy’ün aynı zamanda Marmara’daki tek mavi bayraklı plaj olduğunu da belirtelim.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

11. Avşa Adası

Avşa Adası’ndaki plaj ve koylar, İstanbul’dan uzaklaşmak ve deniz havası almak isteyen tatilcilerin favori alternatiflerinden biri oluyor. Aynı zamanda pek çok tarihi yeri de bulunan Avşa Adası, modern kumsalları ile uzaktan küçük bir Miami görüntüsü veriyor. Adaya gitmişken meşhur yöresel şaraplardan da tatmadan dönmemek gerek.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

12. Şile

Özellikle saymış olduğumuz diğer İstanbul’a yakın tatil yerleri göz önünde bulundurulduğunda Şile’nin artık eskisi kadar rağbet görmediğini söylemek mümkün. İstanbul’un bir ilçesi haline gelmiş olması ile birlikte turistik albenisini kaybeden Şile, yazdan ziyade kışın daha sakin ve dingin bir tatil yeri profili çiziyor.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

13. İğneada

Trakya’nın incisi İğneada, doğanın tüm güzellikleri bünyesinde barındıran nadide yerlerden. Denizi, ormanı, gölü ve deresi ile doğanın her bir parçasını ziyaretçilerine sunan tatil yeri, benzersiz ağaç türleriyle bezenmiş Longoz Ormanları ile göz kamaştırıyor. Limanköy’de bulunan tarihi deniz fenerini de ziyaret etmek gerek.

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

14. Kıyıköy

Kıyıköy, İstanbul’dan 165 kilometre uzaklıkta. Kırklareli’nin şirin mi şirin balıkçı kasabası olan Kıyıköy, Pabuç ve Kazan ırmakları arasında konumlandığı için eşi benzeri bulunmayan bir manzara ile sizi karşılıyor. Temiz hava almak, doğanın sesini dinlemek ve kafanızı boşaltmak istiyorsanız Kıyıköy ideal bir hafta sonu kaçamağı alternatifi.

İstanbul’un en iyi ve en temiz plajları bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı