Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada Gezilecek Yerler

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar gerek hafta sonları gerekse de tatil olan ilk fırsatta yakınlarda kaçacak bir yerler arıyorlar. Büyükada, İstanbulluların uğrak yerlerinden… Büyükada’ya gidince bisiklete binmek, dondurma yemek ve kısa bir yürüyüş yapmak ilk akla gelen aktivitelerden. Peki Büyükada’nın henüz keşfetmediğiniz noktalarını keşfetmeye ne dersiniz? Büyükada gezilecek yerler yazımızda sizler için gizli kalmış ve en popüler rotaları araştırdık. Keyifli okumalar ve şimdiden iyi eğlenceler!

Büyükada Gezilecek Yerler Aya Yorgi

1. Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’da gezilecek yerler denilince ilk akla gelen yerlerden biri elbette ki Aya Yorgi Kilisesi oluyor. Eğer hala adanın tepesindeki bu güzel yapıyı ve doyumsuz manzarasını keşfetmediyseniz Büyükada’ya gittiğinizde rotanızı ilk olarak Aya Yorgi’ye çevirin, deriz. 1751’de inşa edilen kilise, Hıristiyan Ortodoksların da gözbebeği.

Büyükada Gezilecek Yerler Yücetepe

2. Yücetepe Kır Gazinosu

Aya Yorgi Tepesi’nde bulunan Yücetepe Kır Gazinosu, İstanbul’un eşsiz manzarasına karşı dinlenebileceğiniz ve ev yapımı sıcacık patates-köfte atıştırabileceğiniz bir mekan. Yücetepe Kır Gazinosu, 1978 yılından beri Aya Yorgi Kilisesi’nin hemen yanında hizmet vermektedir. Burası; tahta masa ve sandalyeli, salaş, samimi ve sıcacık bir mekan…

Büyükada Gezilecek Yerler Eskibağ

3. Eskibağ Teras Restoran

Büyükada’da ne yapılır?” sorusuna başka bir yanıt… Sakin, sessiz ve son derece sıcak bir yer olan Eskibağ Teras Restoran, akşam yemeği için ideal. Eğer adanın kalabalığından biraz uzaklaşmak ve huzurlu bir akşam yemeği yemek istiyorsanız burayı çok seveceğinize eminiz. Burası; adanın en uzak yerinde, arka cephede yer alıyor.

Büyükada Gezilecek Yerler Sahil

4. Sahil Boyu

Tüm gün gezdiniz, yoruldunuz ve bir dinlenme molasını hak ettiniz. Bunun için sahil boyunca uzanan mekanlardan birini tercih edebilirsiniz. Çay/kahve molası verebileceğiniz bu mekanlarda denizin huzurlu sesini dinleyebilirsiniz. Eğer kalabalık bir grupla gittiyseniz bu çay bahçelerinde tavla, okey gibi oyunlar da oynayabilirsiniz.

Büyükada Gezilecek Yerler Köşkler

5. Tarihi Köşkler

Büyükada gezilecek yerler deyip de adayı eşsiz kılan o tarihi köşklerden bahsetmeden olmaz, öyle değil mi? Ayrıca daha da nostalji yaşamak isterseniz Splendid Palace Otel gibi tarihi otellerde konaklayabilir ve kendinizi bir anda 1920’li yıllarda hissedebilirsiniz. Ayrıca buralarda eşsiz fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Büyükada Gezilecek Yerler Adakule

6. Adakule

Adakule, Büyükada gezilecek yerler denildiğinde her zaman duyabileceğiniz bir öneri değil. Çünkü burası gizli kalmış ve henüz turistler tarafından da keşfedilmemiş noktalardan biri. Buraya ulaşmak için Lunapark alanından yaklaşık 750 metre yürümeniz ve biraz yokuş tırmanmanız gerekiyor. Ancak bu zahmet manzarasına değer!

Büyükada Gezilecek Yerler Müze

7. Adalar Müzesi

Büyükada yapılacaklar arasında yer alan maddelerden biri de müze gezmek. Adalar Müzesi, Aya Nikola Hangarı’nda yer alıyor. Adaların oluşumundan başlayarak günümüzün ada hayatına kadar çok kapsamlı bilgiler bulabileceğiniz müze, gerçek bir tarihsever için eşsiz bir deneyim vadediyor. Müze, Pazartesi günü hariç her gün açık.

Büyükada Gezilecek Yerler Sedef Adası

8. Sedef Adası

Eğer Büyükada’da konaklamalı bir gezi düşünüyorsanız bir gününüzü Sedef Adası’nda geçirebilirsiniz. Bilindiği gibi Sedef Adası özel bir mülk. Burada, gündüz plajlarda denize girebilir ve Elio Sedef Restoran’da akşam yemeği yiyip dönebilirsiniz. Elio ve Club Ada Sedef’in müşterileri için hizmet veren teknelerle Büyükada veya Kartal İskelesi’nden buraya ulaşmak mümkün.

Büyükada Gezilecek Yerler Reşat Nuri

9. Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Büyükada’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri de Reşat Nuri Güntekin’in evi. Ada Müzesi’nden hemen sonra konumlanan evde Güntekin’in eşyaları sergilenmektedir. Eşsiz bir köşk mimarisini incelemek isteyenlere bu evi kesinlikle gezmelerini öneririz.

Büyükada Gezilecek Yerler Dilburnu

10. Dilburnu

Eğer kalabalık bir grupla adaya gidiyorsanız Dilburnu’nda piknik yapabilirsiniz. Adanın batısında yer alan Dilburnu, tamamı ormanlarla kapalı eşsiz doğası olan bir piknik alanıdır. İçinde Tabiat Parkı da yer almaktadır. Piknik ve doğa meraklıları muhakkak Dilburnu’nu görmeliler.

Büyükada Gezilecek Yerler Rum Yetimhanesi

11. Rum Yetimhanesi

Rum Yetimhanesi, dünyanın en büyük ahşap yapısı olarak bilinmektedir. 1964 yılından beri kullanılmayan yetimhane, ada ziyaretçilerinin görmek istediği yerlerin başındadır. Rum Yetimhanesi, çam ağaçlarıyla çevrili Hristos Tepesi’nde yer almaktadır.

İstanbul’un en iyi ve en temiz plajları bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı