Çılgın Hint Festivalleri

Hint Festivalleri

Hint kültürü kitaplardan, filmlerden bildiğimiz üzere oldukça enteresan öğeler barındırıyor. Kıyafetleri gibi kendileri de rengarenk insanlar. Dansları, müzikleri, inandıkları çok sayıdaki tanrıları, çiçeklere, renklere verdikleri önem festivallerini de oldukça etkileyici bir hale getiriyor. En önemli Hint festivalleri ise şöyle:

Diwali-Deepawali

Diwali veya Deepawali olarak geçen bu festival ‘Işık Festivali’ olarak kutlanıyor. Evler temizleniyor, rengarenk desenli kağıtlarla veya çiçeklerden yapılan mandalalarla süsleniyor.  Festival gecesi ise herkes bayramlıklarını giyip evlerinin içinde ve önünde ışık yakıyor. Festival, ışığın karanlığı, iyinin kötüyü, bilginin bilgisizliği, umudun karamsarlığı yenmesini tasvir ediyor. Bu gün aynı zamanda bizim bayramlarımız gibi, ailelerin bir araya geldiği, kocaman sofraların etrafından uzun sohbetlerin yapıldığı, isteyen herkesin sofraya buyur edildiği bir gün olarak kutlanıyor. 2017 yılında 19 Ocak’ta kutlanacak. Kim bilir o tarihte Hindistan’da olursanız belki kendinizi bir Hint ailesinin sofrasında misafir olarak bulabilirsiniz.

Holi

Holi, Hintlilerin en renkli festivali. Aslında bahar bayramı. Festivalden bir gece önce Holika ateşinin yakılması ve etrafında dua edilmesi ile kutlamalar başlıyor. Ertesi gün ise müzik ve renk savaşı ile devam ediyor. Renk savaşı ne derseniz, herkes birbirine renkli toz boyalar veya renkli sular atıyor. Gün sonunda herkes rengarenk bir hal alıyor. Tam bir bahar resmi. 2017’de 13 Mart’ta kutlanacak. Bu tarihte Hindistan’da olacaksanız bilin ki sizin de üstünüz başınız renklenecek, ona göre kıyafet seçmekte fayda var.

Dusshera

Hint Festivalleri

Dusshera festivali Vijayadashmi olarak da biliniyor. Yine iyilerin kötüleri yenmesinin bir sembolü olarak kutlanıyor. Hindistan’da bu festivali görmek için gidebileceğiniz en iyi yerler Mysore veya Himalayalar’daki Kullu. İnsanlar yine güzel kıyafetlerini giyip meydanlarda buluşuyor, geleneksel yemekler yiyorlar. Kullu’daki festivalin bir önemli yanı da dağdaki değişik kabilelerin yürüyerek bu festivale katılması oluyor. Festival tamamlanınca Himalayalar’a çıkan yollarda enteresan müzik aletlerini çalarak ilerleyen kabileler görmek mümkün oluyor. 2017’de 30 Eylül’de kutlanacak. Üstelik Eylül ayı Himalayalar için en keyifli aylardan biri. Güneş parlak, hava serin, etraf yemyeşil oluyor…

Ganesh Chaturthi

Fil tanrı Ganesh’in heykellerinin ve resimlerinin her yeri süslediği bir festival bu. Ganesh’e dua ediliyor ki her şey yolunda gitsin, yeni başlanan işlerde, yeni çıkılan yolculuklarda tüm engeller ortadan kalksın. Festival 11 gün boyunca kutlanıyor ve bitiminde tüm Ganesh heykelleri nehir, deniz gibi bir suyun içine bırakılıyor. 2017 yılında 25 Ağustos’ta başlayacak bu festivali en iyi deneyimleyebileceğiniz yerlerden biri Mumbai. 

Durga Puja

Durga Puja festivali dişil enerjiyi temsil ediyor. Durga Tanrıçası adına kutlamalar yapılıyor. Festivalin en renkli geçtiği yer Kalküta. Bu festivalde de sanatçılar tarafından Durga’nın pandal adı verilen heykelleri yapılıyor, festival bitiminde ise pandalları Ganj Nehri’ne bırakılıyorlar. Dini bir festivalden çok sanat festivali gibi kutlanıyor. 2017 yılında 28 Eylül’de kutlanacak.

Thaipusam

Thaipusam

Thaipusam festivali Hindu tanrısı Lord Murugan’ın, Tarakusaran adlı şeytanı yenmesinin şerefine kutlanıyor. Bu şekilde insanların kötülükten kurtulduğuna inanılıyor. Diğerlerinden farklı olarak, bu festivalin kutlandığı en önemli yer Hindistan’da değil, Malezya’da, Kuala Lumpur’daki Batu Mağaraları’nda kutlanıyor. Festivalden 2 gün önce katılımcılar oruç tutmaya ve dua etmeye başlıyorlar, festival günü ise yanaklarına geçirdikleri şişler, sırtlarındaki ağırlık asılı çengeller veya başlarının üstünde taşıdıkları 20kg’lık ağırlıklarla Batu Mağaraları’nın 272 basamağını tırmanıyorlar. Üstelik bu seremoniye az buz insan da katılmıyor, her sene bir milyondan fazla kişi inancı dolayısıyla bu festivale gidiyor. Turistlerin sayısı da eklenince festival günlerinde Batu Mağaraları’na giden insan sayısı 2 milyona ulaşıyor. 2017 yılında 9 Şubat’ta kutlanacak.

Hangi festival size daha çok hitap ediyor? Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Söz Hint festivallerinden ve Hindistan’dan açılmışken Yeni Delhi‘yi ziyaret etmeden hiç olur mu?

Önceki YazıSonraki Yazı