Sırçacı 14

Sırçacı14

Sırçacı 14; nezih ortamı ve romantik dekorasyonu ile huzurlu bir cafe, canlı bir restoran, şık partilerin adresi, doğum gününüz için aradığınız yer ve hatta Pazar kahvaltıcınız! Dilerseniz Yeniköy’de keyifli bir yürüyüşün ardından çay içme molası verin, dilerseniz romantik bir akşam yemeğine gelin. Ya da benim favorim, buraya kahvaltı için gelin. Pazar günleri tatlı hanımefendi Ezgi Yelen’in gitarı ve sesiyle, Michael Jackson’dan Black or White eşliğinde taze kahvaltının uzun uzun tadını çıkarın.

Sırçacı14

Yaklaşık 4 senedir açık olan Sırçacı 14 sahibi iç mimar olan İpek Özmen. İpek Hanım’ın mimari zevki mekana yansımış. Zira dekorasyon harika. Her günün ayrı bir özelliği var. Pazar günleri 14.00’te başlayan hafif ve dinlendirici bir canlı müzik eşliğinde dört dörtlük bir kahvaltıcı oluyor. Çarşamba’nın yeni Cumartesi olmasıyla beraber aynı canlı müziği Çarşamba akşamlarına da taşımışlar. Civarda bu tür canlı müzik yapan cafe restoran yok. Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri ağırlıklı olarak davet ve organizasyonlara ev sahipliği yapılıyor. Doğum günlerinden baby shower’a, nikah sonrası eğlenceye kadar farklı organizasyonlar yapılabiliyor. Oturmalı olarak 60-70 kişi, ayakta 100 kişiden fazla misafir ağırlayabiliyorlar. Dilerseniz dj performansı dahi var. Açık büfe servis, masaya servis veya fix menü seçilebiliyor. Hepsi de çok şık duruyor mekanda. Sırçacı 14 menüsünde bulunan lezzetlerden menü oluşturulabileceği gibi, özel isteklere de yanıt veriyorlar. Burada kutlama yapmayı düşünenler için birkaç önemli detay; gece 4’e kadar izinleri var, yalıtım kuvvetli ve ses sıkıntı olmuyor!

Sırçacı14
A la carte menüde kahvaltıda yumurta ve serpme kahvaltı seçenekleri mevcut. İçinde avakado ve yumurta olan, spor yapanların çokça tercih ettiği Sörfçünün Rüyası veya poşe yumurta ile hazırlanan Egg Benedict tek kişilik kahvaltı seçenekleri. Yanında taze sıkılmış meyve sularını veya Detox menüsünden bir lezzeti tercih edebilirsiniz.

Sırçacı14

Çok sayıda ekmek çeşidi var ve hepsini burada kendileri yapıyorlar. Ekmekler şık bir tahta üzerinde servis ediliyor. Kahvaltıda ekmeğin yeri önemli dolayısıyla bir adım öne çıkarıyor. Öne çıkmalarının bir diğer sebebi mekan sahibinin aslen Gaziantepli olması aslında. Tüm ekmek, makarna, pizza ve tatlılarda kullanılan un Gaziantep’teki Özmen Un işletmelerinden, yani aile değirmenlerinden geliyor. Dolayısıyla topraktan masaya gelene kadar un aile içinde kalıyor desek yanlış olmaz. Biberli, haşhaşlı, susamlı, sade, soğan-biberli, cevizli, nutellalı ve antep fıstıklı ekmek çeşitleri var. Tabi bunlara yalnızca ekmek demek haksızlık olur zira bu lezzetler tek başlarına ekmekten daha fazlası. Özellikle soğan ve biberli olan favorim oldu!

Sırçacı14

Kalabalık gelenler için Sırçacı 14 Kahvaltı tercih edilebilir. Ancak menüde bir “Şölen” var ki inanılmaz; 4 kişilik, menemenden mıhlamaya ve hatta 4 kadeh Mimoza’ya kadar tam donanımlı bir kahvaltı seçeneği. Mimoza şampanya ve portakal suyundan yapılan bir çeşit gündüz kokteyli diyebiliriz. Yoğun geçen bir Cumartesi gecesinden sonra Pazar kahvaltısında iyi gidiyor. Hafif alkollü olduğu için rahatlatıcı bir özelliği var. Kokteyller arasında en bilinenlerden Bellini ise şeftali püresi ve köpüklü şarap ile yapılıyor. Ancak Mimoza her yerde karşınıza çıkacak bir şey değil, hele ki kahvaltı menüsünde! Henüz denemedim ama düşününce portakal suyu ve şampanyanın karışımı kesinlikle güzel bir şey olmalı! Bir dahaki gidişimde kesinlikle deniyorum, listede!

Sırçacı14
Kahvaltı menüsünde granola gibi masum lezzetlerin yanı sıra, pişi, gözleme, gül böreği gibi kışkırtıcı seçenekler de var. “Bu daha başlangıç” kısmı oldukça cazip. İçli köfte, fellah köfte Antep’ten geliyor. Normal pizzadan daha ufak, ince hamurla yapılan Pizzeta’yı ise başlangıç olarak şarap eşliğinde denemelisiniz. Antepli birinin böyle modernize bir yer açmasının orijinalliği işte tam da burada; menüde hem fellah köftesi var hem de pizza! Katmerci Zekeriya usulü Antep’ten gelen katmer servisi de var, elmalı crumble kek de!

Sırçacı14

Ana yemeklerde en çok tercih edilenlerden biri olan Lübnan Kebabı’nın içinde köfte, dışında ince tortilla ekmeği ve üzerinde hafif acı sos var. Yanında gelen yeşil salatanın tazeliği ve lezzeti kebabın bile önüne geçiyor! Beyti görünümde olan bu yemeğin köftesi daha sıkı ve ekmeği daha kalın. Alışveriş günlük olarak yapılıyor. Her şeyin günlük olarak hazırlanması lezzeti etkiliyor. Zincirlere kıyasla bir adım öndeler çünkü tek nokta, tek elden çıkıyor ve siz sipariş verince işlemler başlıyor.

A la Carte menüde fiyatlar ortanın üstü, ancak ortam ve kalite bunu fazlasıyla hak ediyor. Organizasyonlar için fiyatlar kişi başı 170-300 TL arasında değişiyor.

Sırçacı14

Misafirlerin çoğu müdavim, gelen simalar tanıdık. Yıllardır dostane ilişkiler kurulmuş nezih bir mekan. En önemlisi de misafirlere olan ilgi, alaka ve güler yüz çok değerli. Mekanın işletmecisi Bülent Bey henüz yeni başlamasına rağmen Sırçacı 14’ten evi gibi bahsediyor, her masa onun kendi misafiri adeta. O kadar ki tüm misafirleri kapıda uğurluyorlar. Burası insanda gerçekten arkadaşına misafirliğe gelmiş hissi yaratıyor!
Sizlere tavsiyem, en yakın zamanda neşeli şarkılar eşliğinde haftanın yorgunluğunu atacağınız güzel bir Pazar kahvaltısında Sırçacı 14’e yolunuzu düşürün! Afiyet olsun!

Sırçacı 14 Adres: Yeniköy, Köybaşı Cad. No:48 34464 Yeniköy, Sarıyer, İstanbul
Sırçacı 14 Telefon: 0212 299 50 16

Daha önce Grandma Teşvikiye’yi duymuş muydunuz? Detaylar için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı