Limonlu Su

Limonlu Su

Çoğumuz için limon, daha çok çayın içerisine bir dilim attığımız, salatamızın üzerine serpiştirdiğimiz ve boğaz ağrısı çektiğimizde ıhlamur ve nane çayının içine kattığımız bir şifa kaynağı. Ancak limonun faydaları bu saydığımız bilinen yöntemler ile son bulmuyor. Limonu tüketmenin ve faydalarından ham bir biçimde faydalanmanın çok daha basit bir yolu var: Limonlu su! Gün içerisinde 2 litreye yakın su tüketmenin faydalı olduğunu hali hazırda biliyoruz. Ancak limonlu su içmek, bu faydayı ikiye, hatta üçe dörde katlıyor ve suyun şifalandırıcı özelliğini artırıyor. Limonlu suyun faydaları arasında yağ yakma, metabolizmayı hızlandırma ve vücudu canlandırma gibi faydalar başta geliyor. Gelin limonlu suyun faydalarına daha yakından bakalım.

1. Limonlu su bağışıklık sisteminizi canlandırır ve kuvvetlendirir.

Limonlu Su Bağışıklık

C vitamini bağışıklık sistemimizin adeta canlandırıcı anahtarı gibdiir. Limonlu su ise istemediğiniz kadar C vitamini içerir. Özellikle stres altında olduğunuzda sisteminizdeki C vitamini yokuş aşağı yuvarlanan ilk değer olur, bu nedenle her gün düzenli olarak limonlu su tüketmeniz oldukça elzemdir.

2. Mükemmel bir potasyum kaynağıdır.

Limonlu Su Potasyum

C vitamini olduğu kadar potasyum da sağlığımız için oldukça gerekli bir elementtir – özellikle söz konusu kalp sağlığımız ise. Neyse ki limonlu su, vücudunuzun ihtiyacı olan günlük potasyum miktarını da bol bol karşılamakta. İhtiyacınız olan tek şey limon ve limon sıkacağı!

3. Sindirimi kolaylaştırır.

Limonlu Su Sindirim

Limonlu su toksinlerin atılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mide yanması, gaz ya da şişkinlik gibi hazımsızlık belirtilerini de en aza indirir.

4. Limonlu suyun bağışıklık sistemini temizleme ve arındırma özelliği bulunur.

Limonlu Su Arındırma

Limonlu su diyeti dendiğinde aklınıza sadece zayıflama gelmesin. Düzenli olarak limonlu su tükettiğiniz bir beslenme rejimi izleyerek bağışıklık sisteminizi temiz tutabilir ve toksik maddelerden arındırabilirsiniz. Bu vesile ile kendinizi hem daha sağlıklı, hem de daha dinç hissedersiniz.

5. Nefesinizi tazeler.

Limonlu Su Ferah Nefes

Nefesinizi ferah tutmak için katlanmak zorunda kaldığınız şekerli sakızlara elveda diyebilirsiniz: Her sabah aç karnına bir bardak limonlu su içmek, nefesinizi tazelemeye ve ağız kokusunu gidermeye yeter de artar bile. Hem bunu sağlamak için saf limondan daha etkili ne olabilir ki?

6. Cildinizdeki leke ve sivilceleri azaltmaya yardımcı olur.

Limonlu Su Cilt

Limonlu su faydaları sadece iç organlarınıza ve metabolizmanıza olumlu etkiler sağlamakla kalmıyor. Limonlu su tüketmek aynı zamanda cildinizde oluşabilecek sivilce, siyah nokta ve lekelere karşı da savaş açmak demek oluyor!

7. Ve beklenen madde: Zayıflamınıza yardımcı olur.

Limonlu Su Zayıflama

Bu kadar fayda arasında limonlu suyun zayıflamaya olumlu etki ettiğini söylemesek olmazdı. Limonlu su içmenin faydaları arasında yağ yakımı ve metabolizma hızlandırma olduğu gibi aynı zamanda açlık krizlerini de giderme etkisi vardır. Limonlu suyun zayıflamanıza en verimli şekilde yardımcı olmasını istiyorsanız her sabah aç karnına bir bardak limonlu su içmeniz gerekir.

8. Şişkinliği önler.

Limonlu Su Şişkinlik

Düzenli olarak limonlu su tükettiğiniz zaman limon, vücudunuzdaki asit oranını dengeler, eklemlerinizdeki ürik asitleri yok eder ve böylece şişkinliğin oluşmasını engellemiş olur.

9. Limonlu su, tam bir enerji kaynağıdır.

Limonlu Su Enerji Kaynağı

Limonun içinde bulunan C vitamini diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda günlük enerji ihtiyacınızı da karşılayarak gün boyu dinç ve zinde kalmanızı sağlar. Tabii ki bunun ön koşulu, her sabah düzenli olarak limonlu su içmektir.

10. Viral enfeksiyonları sizden uzak tutar.

Limonlu Su Viral Enfeksiyon

Limonlu su içindeki C vitamininin bünyenize kattığı faydalar gerçekten de saymakla bitmiyor. Virüs ve bakterilere soğuk savaş açan limonlu su, sıcak tüketildiğinde bu etkisini artırmaktadır, bizden söylemesi.

11. Günlük kafein miktarınızı dengelemenize yardımcı olur.

Limonlu Su Kafein

Sabahları düzenli olarak limonlu su içtiğiniz zaman kendinizi daha enerjik ve zinde hissedeceğiniz için çay ve kahve içinde bulunan kafeine daha az ihtiyaç duyacaksınız. Neticede de sinirlerinizin bu değişime minettar olacağına emin olabilirsiniz.

Limonun bir numaralı ekürisi ıhlamur ve ıhlamurun faydaları ile ilgili yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı