İstanbul’da En İyi Mezeciler

En İyi Mezeciler

Kimi zaman sadece bir parça beyaz peynir ve kavun, asırlar öncesine dayanan bir tarif olarak konuk olur sofralara. Meze, sohbeti ayrı bir keyfe dönüştüren, içkinin en yakın arkadaşı, sofralarımızın en büyük zenginliğidir. Meyhaneden şarküteriye İstanbul’da En İyi Mezeciler derlemesi keşfetmeniz için sizi bekliyor!

Eleos – Beyoğlu

İstanbul’da En İyi Mezeciler listemizi Eleos ile açıyoruz. Pera’nın beyaz meyhanesi, İstiklal Caddesi’nde bir binanın terasında yer alıyor. Geniş açılı boğaz manzarası ve samimi ortamıyla sakin ve bol lezzetli, muhabbetli akşamların adresidir Eleos. Çoğunlukla deniz ürünlerinden oluşan menüde Ege otları, Ermeni mezeleri, taze balıklar, Yunan mutfağı esintileri ve çeşitli deniz mahsülleri var. Özellikle mezeler damakları şenlendiriyor, ortam ve manzara ise şahane!

Adres: İstiklal Caddesi No: 231 Hıdivyal Palas Kat 2 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 90 90

Cibalikapı Balıkçısı – Haliç

Haliç’teki bu mütevazı restorandaki lezzetlerin hepsi birbirinden özel. Favori mezelerden Saraylı’nın tarifi neredeyse 300 yıl öncesine dayanıyor. Bilinen ilk yemek kitabı olan Yemek Risalesi’ndeki tarif aynen uygulanarak Cibalikapı’da sevenleriyle buluşturuluyor. Favorim olan Cibalikapı Usulü Girit Ezme başka hiçbir yerde denk gelemeyeceğiniz türden; çok daha yoğun, kıvamlı ve bol malzemeli. Mekan sahibi Behzat Bey burada servis edilen lezzetlerin tariflerini bulunduran bir kitap bile çıkarmış. Hardallı levrek marin ve levrekli kurutulmuş domates dolması ise öne çıkan mezeler arasında.

Adres: Cibali, Kadir Has Cad. No:5 34083 Haliç Fatih İstanbul

Telefon: 0212 533 28 46

Antiochia – Beyoğlu, Asmalımescit

Antakya mutfağının İstanbul’daki en iyi temsilcilerinden Antiochia’da humus, zahter, babaganuş gibi yörenin dillere destan mezelerini deneyebilirsiniz. Nar ekşisinin hası, zeytinin zahterlisi, yoğurdun reyhanlısı, zeytinyağının en lezizi Antakya’da, İstanbul’daki Antakya ise Antiochia’da!

Adres: Asmalımescit Mah. General Yazgan Sokak No:3 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 08 20

Barba Yani – Burgazada, Adalar

İstanbul’da En İyi Mezeciler listemiz şimdi de Burgazada’yı ziyaret edecek. Burgazada İskelesi’nin hemen yakınında sıra sıra dizili restoranların arasında bulunan Barba Yani, adını Barba lakaplı Yani Bey’den alıyor. Ahşap masa ve iskemleleriyle salaş bir meyhane. Sadece mezeler değil, yemekler ve tatlıların hepsi, ama hepsi muhteşem. Adeta mutfakta sihirli bir el, dokunduğu her lezzeti mükemmelleştirip öyle masanıza gönderiyor. Üstüne bir de adanın huzurlu atmosferi ve deniz kokusu eklenince, İstanbul’un keşmekeşinden uzak, keyifli bir akşam sizi bekliyor.

Adres: Burgazadası, Yalı Cad., No:8 D:A Adalar, İstanbul

Telefon: 0216 381 27 27

Yakup 2 – Beyoğlu, Asmalımescit

Asmalımescit Sokak’ın yan yana meyhanelerinden en bilineni, müdavimi bol meyhanesi Yakup 2’nin duvarları anılarla, masaları mezelerle kaplı. Fava, ahtapot, barbunya pilaki, köz patlıcan gibi klasik mezeler elbette çok güzel. Ancak mekanın imza mezelerinden fesleğenli mezgit marin, tarama, zeytinli hamsi ve balık dolması mutlaka denenmesi gerekenlerden. Mekan özel lezzetleriyle güzel sohbetlere 4 kuşaktır ev sahipliği yapıyor.

Adres: Asmalımescit Sok. No:21/B Tünel, Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 29 25

Duble Meze Bar – Beyoğlu, Asmalımescit

Duble Meze Bar

Geleneksel bir bar, modern bir meyhane yazımda detaylıca bahsettiğim Duble Meze Bar son yıllarda İstanbul’un gözde mekanlarından. Mezelerin teşhir edildiği bar oldukça can çektirici. Yaratıcı mezeler arasında pembe görünümüyle Pancarlı Kısır ve Krokanlı Girit Ezme öne çıkıyor. İsli Yoğurt Borani ise mezelerin baş kahramanı patlıcana ayrı bir yorum getirmiş. Mekanın ara sıcakları ise hem göz dolduruyor, hem damakları şenlendiriyor.

Adres: Asmalımescit Mah., Meşrutiyet Cad., İstiklal, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 244 01 88

Giritli Restoran – Ahırkapı, Cankurtaran

Ayşe Hanım’ın öncülüğünde Cankurtaran’da mütevazı bir konakta bulunan Giritli Restoran, misafirlerine zengin bir mutfak sunuyor. Başrolde zeytinyağının yer aldığı mutfakta her mevsime göre farklı mezeler çıkıyor. Fiks menüde tam 20 çeşit meze, fazlaca ara sıcak, balık ve tatlı var. Bu kadar geniş meze seçeneği ve lezzetleriyle bildiğiniz fiks menülerden çok daha fazlası. Bahar ve yaz aylarında mezelerin tadını bahçede çıkarın!

Adres: Cankurtaran Mah., Keresteci Hakkı Sok., No:8, Ahırkapı, Sultanahmet, İstanbul

Telefon: 0212 458 22 70

Tuşba – Şişli, Pangaltı

1978’den beri faaliyette olan mekan, eski tariflere sadık kalarak onlarca çeşit meze sunuyor. Eski tip mahalle şarkütericiliğini yaşatan sayılı mekanlardan olan bu özel destinasyonu ev alışverişiniz için de ziyaret etmelisiniz. Mezelerden Topik ve Çerkes Tavuğu favorimiz.

Adres: Ergenekon Cad., 27/A, Pangaltı, Kurtuluş, İstanbul

Telefon: 0212 247 13 42

Sıdıka – Beşiktaş

Geleneksel mezelerin modern yorumunu deneyimleyeceğiniz Sıdıka gidenlerin müdavimi olduğu mekanlardan. Kendi yapımları olan ekmekten, yemeklerin sunumuna kadar titizlik ve ustalıkları göze çarpıyor. Mezelerden Fıstıklı Peynir, ara sıcaklardan Tel Karides sizi şaşırtacak. Cunda’dan gelen ahtapot İstanbul ahtapotlarının çok ötesinde. Ana yemek olarak ise Asma Yaprağında Levrek’i denemelisiniz.

Adres: Vişnezade Mah., Şair Nedim Cad., No:38, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: 0212 259 72 32

Asmalı Cavit – Asmalımescit, Beyoğlu

Yüksek tavanları, ahşap masalarıyla, sohbetin koyu olduğu ağır ve nezih bir meyhane burası. Lakerda, Tarama, Topik, Çiroz, Cibes Otu ve Fava masayı donatacağınız mezeler arasında. Mekanın müdavimi olmamak mümkün değil!

Adres: Asmalımescit Cad., No:16, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 292 49 50

Fıccın – Kallavi Sokak, Beyoğlu

İstanbul’da En İyi Mezeciler listemizi bir Beyoğlu klasiği ile noktalıyoruz. Fıccın’da kağıda basılan menü, günlük olarak değişiyor. Mekana adını veren hamurlu Fıccın, çorba veya günlük çıkan zeytinyağlıları tercih edebilirsiniz. Ancak burada Çerkez Tavuğu’nu mutlaka denemelisiniz. Çerkez Mutfağı’nın zenginliklerini yıllardır müdavimleriyle buluşturan Fıccın’ın Beyoğlu Kallavi Sokak’ta birden çok dükkanı var.

Adres: Asmalımescit Mah., Kallavi Sok. No:13 D:1, İstiklal, İstanbul

Telefon: 0212 245 48 58

Bu mekanların çoğu ve daha fazlası, toplam 230 mekanlık arşivi ile Sonradan Gurmeler’in Yerim Seni İstanbul kitabında keşfetmeniz için sizi bekliyor. Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi Duble Meze Bar‘a daha yakından bakma zamanı!

Önceki YazıSonraki Yazı