Arjantin’in Kovboylar Şehri Cordoba

Cordoba

Cordoba, Buenos Aires’ten sonra Arjantin’in ikinci büyük şehri. Arjantin Pampalarında, Sierra Dağları’nın eteğinde yer alıyor. Arjantin tarihinin önemli yerlerinden biri. Bazı özellikleriyle Buenos Aires’in pabucunu dama attırıyor. Tarihi 1500’lü yıllara dayanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi adını İspanya’daki Cordoba şehrinden almış. Kilisenin ağır bir etkisindeyken 1900’lü yıllarda Üniversite Devrimi’nin yapılmasıyla muhafazakar havasından kurtulup şimdiki halini alıyor.

Şehirde üniversitenin etkisinin bu kadar kuvvetli olmasına şaşırmamak lazım. Ülkenin en eski, Latin Amerika’nın en eski ikinci üniversitesi burada kurulmuş. Günümüzde Cordoba hala bir üniversite kenti olarak anılıyor. Eğitim için gelen genç nüfus oldukça fazla. Zaman zaman piyango bileti satmak için koşturan gençlerle tanışabilirsiniz. Üniversite eğitimleri boyunca piyango organizasyonunda çalışan gençler mezun olduktan sonra bir ay boyunca Avrupa’da karavan turu yapıyorlar ve masrafları piyango organizasyonu tarafından karşılanıyor.

Cordoba

Başta Cordoba Katedrali olmak üzere Cordoba’daki tarihi yapıların çoğu şehrin ana meydanı San Martin’in etrafında yer alıyor. Bu yüzden yürüyerek şehir turu atmak çok keyifli oluyor. Bu alanı hem gündüz hem de gece gezmenizi öneririm. Gece aydınlatmaları oldukça güzel oluyor çünkü. Gündüz gezerken bastığınız yerlere dikkat edin, binaların izdüşümlerini yere çizmişler gölgeleri gibi :)

Bu alanı gezerken mutlaka uğramanızı önereceğim yerlerden biri de Teatro del Libertador San Martin. 1891 yılında açılan bu tiyatro Arjantinin en eski tiyatrosu. Üstelik hala kullanılıyor.

Cordoba’da gezebileceğiniz enteresan yerlerden biri de Jesuit Crypt of the Old Novitiate. Burası yer altı tünellerinden oluşan, 1700’lü yıllarda yapılan bir yer. Zamanında vebalı olan hastaları ve ölüleri bu tünellere atmışlar. Tünellerin varlığı 1928’de yol yapım çalışmaları sırasında farkediliyor ama önemsenmiyor ve basıyorlar asfaltı. Bu şekilde tarihi bir eseri yok ediyorlar, ta ki 1989 yılında telefon alt yapısında bir çalışma gerekince asfaltın tekrar kazılmasına kadar. Bu sefer neyse ki değeri anlaşılıyor ve müzeye dönüştürüyorlar.

Cordoba

Dinlenmek ve yeşile karışmak isterseniz adresiniz Parque Sarmiento. Bu parkta çok eski görünümlü, metalden yapılmış bir dönme dolap var. Adı La Rueda de Eiffel. 1916 yılında Arjantin’in bağımsızlığının 100. yılının anısına Gustav Eiffel tarafından yapılmış.

Cordoba’da gidebileceğiniz enteresan yerlerden biri de El Paseo del Buen Pastor. Bu alan Sacred Heart Katedralinin hemen bitişiğinde yer alan, kiliseden sanat galerisine dönüştürülen bir yer. İçeride çok keyifli restoran ve barlar da var. Binanın etrafı ise gençlerle dolu. Geceleri takılmak için keyifli bir alan.

Cordoba

Biraz da şehrin etrafına açılma zamanı. Cordoba’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri de Alta Garcia adındaki ufak kasaba. Che Guevara çocukluğunda bu evde yaşamış ve uzun yıllar astımla mücadele etmiş burada. Bu evde yaşadığı dönemlerde ufak seyahatlere çıkmış ve ‘Motorsiklet Günlükleri’ yolculuğuna çıkma fikri bu evde şekillenmiş. Bu yolculuk Che’nin hayata bakışını da değiştirmiş.

Evin adı Villa Nydia. Şu an tüm ev bir müzeye dönüşmüş durumda. Duvarlarda Che Guevara’nın çocukluk yıllarından itibaren pek çok fotoğrafı yer alıyor. Fotoğrafların büyük bir kısmında Fidel Castro da yer alıyor. Müzenin en önemli parçası ise ‘Motorsiklet Günlükleri’nde kullandığı motor. Müzeyi gezdiğiniz günün akşamında açın şarabınızı, bir kez daha izleyin filmi. Cordoba aklınızdan hiç çıkmasın…

Sizin ziyaret etmek istediğiniz Güney Amerika şehri hangisi? Yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Siz de bu yazıda İspanyol ruhunu yakaladınız mı? O zaman hazır moda girmişken bir de Barcelona’yı ziyaret edelim!

Önceki YazıSonraki Yazı