Bebek Buhar Makinesi Nasıl Seçilir?

bebek buhar makinesi

Buhar makinesi seçilirken bütçeye, nemlendirilecek alanın büyüklüğüne ve cihazdan beklenen ek özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Buhar makinesi fiyatları ise markalara, ürünün fonksiyonlarına ve kapasitesine göre değişkenlik gösterir. Bu anlamda bebek buhar makinesi çeşitleri odanın nemini dengelemek için iyi birer alternatif olmakla beraber ihtiyaç duyulan diğer istekleri de karşılayabilir. Bunlar arasında odanın ısısını ve nemini ölçme, otomatik olarak çalışma ya da kapanma, hava temizleme, sessiz çalışma, sesli uyarı sistemi ve uzaktan kumanda gibi özellikler yer alır.

Kullanıcılar bebeklerinin konforunu ve sağlığını korumak için tercih edecekleri buhar makinesi modelinin kullanım kolaylığına ve bebeklerine uygunluğuna dikkat etmelidir. Bazı bebekler odalarındaki farklı görünüşe sahip ürünlere karşı olumsuz tepki geliştirirken, bazı bebekler bu makinelerden etkilenmeyebilir. Bu anlamda bebekler için özel üretilmiş ürünlerin görselliği de önem taşır.

Aynı şekilde bazen kullanıcılar ürün seçimlerinde boyuta da önem verir. Bunun nedeni hem ürünü kolayca depolamak hem de görsel anlamda da estetik bir ürüne sahip olmaktır. Bazı markalar oldukça renkli ve şık tasarımlarıyla, hem aileleri hem de bebekleri mutlu edebilir.

bebek buhar makinesi

Buhar Makinesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Buhar makinesi bulunduğu ortamının nemini dengeleyen oldukça faydalı bir cihazdır. Özellikle sağlıklı ve kaliteli bir uyku için ortamın ideal neme kavuşmasını sağlayan bu ürünler bebeklerin konforu için de önemlidir. Buhar makinesi tavsiye edenlerin birçoğu hem kendilerinde hem de bebeklerinde gördükleri yararlardan yola çıkar. Sıcak ya da buhar üfleyebilen alternatifleri bulunan bu cihazların kullanımları da bir hayli kolaydır. Kısa sürede kullanıma hazır hale gelen buhar makineleri arasında uzaktan kumanda ile kontrol edebilen ürünler de bulunur.

Buhar makinesi ne işe yarar? sorusunun yanıtı ise kısaca şu şekilde verilebilir.          

 • Havanın nem dengesini sağlayarak, boğaz ve cilt kuruluğu gibi problemlerin engellenmesine yardımcı olur.
 • Bebeğin hava kuruluğundan dolayı nefes alamama ihtimalini engellemeye yardımcı olur.
 • Nem dengesini ideal seviyeye getirerek bebeğin daha uzun süreli ve kaliteli uykular uyumasına destek olur.
 • Öksürük gibi bebeği uykudan uyandıran, olumsuz semptomların ortaya çıkışını engellemeye yardımcı olur.
 • Cihazın özelliğine göre ortamın havasını temizleyebilir.
 • Kullanımı bir hayli kolaydır.        

Odanın ideal nem dengesi için ve buhar makinesi doğru şekilde konumlandırılıp olabilecek en yüksek yararı sağlamak için doktorunuza danışabilirsiniz. Ardından bebek sağlık ürünleri arasından, bebeğinizin ihtiyacına uygun olan özelliklere sahip modeli tercih edebilirsiniz.

Buhar Makinesi Nasıl Kullanılır?

Buhar makineleri arasında farklılıklar olmakla beraber basit ürün tipleri dakikalar içinde kullanıma hazır hale gelebilmektedir. Bebek buhar makinesi tavsiye ve önerilerinde de sıklıkla söz edilen basit kullanımlı ürünler için sadece hazneye su doldurup çalıştırma tuşuna basmak yeterli olmaktadır. Bu ürünlerin birkaç günde bir tamamen temizlenmesi ve steril hale getirilmesi havanın temizliği ve bebek sağlığı için büyük bir önem taşır.

Buhar makinesi nasıl kullanılır ise kullanılsın içinde yoğun miktarda su bulundurduğu için bakteri üretimine uygun bir ortam oluşabilir, bunun için sık sık temizlenmesi gerekir. Bu anlamda kısa süreli ya da uzun süreli kullanımlar arasında bir fark yoktur. Her türlü kullanımda hazne ya da filtre temizlenmeli, belli aralıklarla deterjan ya da özel bakım ürünleriyle yıkanmalıdır. Temel özelliklere sahip ürünler içine su konulduktan kısa bir süre sonra hızla çalışmaya başlarken bazı ürünler için kurulum ve ayar yapmak gerekir. Özellikle akıllı özelliği bulunan buhar makineleri gerekli ayarlamalar yapıldığı takdirde istenilen saatte işleme sokulabilir.

bebek buhar makinesi

Bebek Hava Nemlendirici Nasıl Seçilir?

Bebek hava nemlendiricisi seçerken;

 • Buhar makinesi kullanımı ayrıntılarıyla incelenmeli, kullanıcının kolay şekilde kullanabileceği alternatifi seçmesi gerekmektedir.
 • Buhar makinesi bebek ve aile için en önemli ürünlerden biri olduğu için ürünün bakım ve onarım işlemleri ile ilgili bilgiler ayrıntılı olarak incelenmelidir.
 • Cihazın etkili olduğu alan ve bebeğin vakit geçirdiği odanın metrekaresinin uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ailenin bütçesi göz önüne alınmalıdır.
 • Nemlendiriciden istekler ve beklentiler net şekilde belirtilmeli, ihtiyaç fazlası ya da eksiği ürünlere değil amaca yönelik tercihler yapılmalıdır.
 • Buhar makinesi faydaları arasında yer alan özellikler incelenmeli ve ürünün beklentinin ne kadar karşıladığı araştırılmalıdır.
 • Cihazın güvenlik önlemleri, kullanılan malzeme çeşitliliği ve temizlik rutinleri araştırılmalıdır.
 • Ürünleri satın almadan ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Buhar Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bebek hava nemlendirici olarak da bilinen buhar makineleri, nemli bir iç yapıya sahip oldukları için belirli aralıklarla temizlenmelidir. Farklı markaların çeşitli ürünlerinde değişiklik göstermekle beraber genellikle bir su haznesi ve bu haznenin yerleştiği ana tabandan oluşan ürünün temizliği oldukça kolay şekilde tamamlanır. Buhar makinesi ne kadar sık kullanıldığından bağımsız olarak belli bir aralıkla temizlenerek içinde bakteri üremesinin engellenmesi gerekir. Bazı kullanıcılar ürünü haftada bir ya da iki gün kullandıkları için temizlik rutinlerini erteleme eğiliminde olsa da cihazın hijyeni ve performansı için temizliğin aksatılmaması tavsiye edilir.

Buhar makinesi medikal bir ürün olmasa da bebeklerin ve yetişkinlerin sağlıklı uyku ve yaşam ortamlarına sahip olabilmeleri için sürekli olarak nemlendirme işlemi yapan özel cihazlardır. İçlerinde yoğun şekilde su bulunan cihazların, özellikle buhar üretmekle görevli kısmında kireçlenme problemi yaşanabilir. Bu kireçlenmeyi çözmek için kullanma kılavuzunda yer alan adımlar uygulanmalıdır. Ancak genel olarak cihazların kireç temizliği sirke, limon tuzu gibi doğal ürünlerle ya da bu ürünler için özel hazırlanmış kireç sökücülerle dakikalar içinde gerçekleştirilebilir.

Aynı şekilde haznenin hemen her kullanımdan sonra bebek sağlığına uygun deterjanlı su ya da sirke ile temizlenmesi de hem cihazı hem de havanın sağlığını korur. Temizleme işlemine başlanmadan önce, ürün kullanma kılavuzu mutlaka incelenmeli ve ürüne zarar vermeyecek malzemelerle temizlik işlemi yapılmalıdır.

bebek buhar makinesi

Buhar Makinesi Buhar Vermiyor, Ne Yapmalı?

Buhar makinesi bebek için büyük konfor sağlar, bu nedenle arızası durumunda aileler genellikle paniklemektedir. Ancak genellikle cihazların problemleri basit bir kullanım hatasından kaynaklanmaktadır. Buhar makinesi çalışmaya hazırlanırken çıkartılan su haznesi doldurulduktan sonra eski yerine takılırken arada boşluk bırakılması makinenin buhar vermemesinin en önemli sebebidir. Haznenin yerine tam oturmaması ve suyun uygun alanlara temas etmemesi nedeniyle buhar üretemeyen makine genellikle kendi kendine kapanır. Ancak yine de bu durumda ürün fişten çekilerek haznenin yerine tam olarak oturması sağlanmalıdır.

Haznenin tam oturduğu durumda da buhar çıkmıyorsa; kullanıcılar, ürünün bakımını doğru şekilde yaptıklarından emin olmalıdır. Cihazda biriken kireç, buhar üretimini engelliyor olabileceğinden kireç temizleme işlemi yapılabilir.

Bunun yanı sıra cihaz üzerinde yer alan ancak daha önce kullanılmamış özel bir tuşun aktif olması nedeniyle de buhar üretimi durdurulmuş olabilir. Cihazın bekleme modu olarak bilinen bu tuş genellikle kullanılmadığı için yanlışla basıldığında cihazın arızalandığı sanılabilir. Ancak tüm bu durumlar farklı modeller için değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kullanıcıların makineleri buhar vermiyor ya da önceki kadar yüksek performans ile çalışmıyorsa yapabilecekleri en doğru şey üretici firma ile iletişime geçip, ürünün üreticiler tarafından değerlendirilmesini sağlamak olmalıdır.

Buhar Makinesi Tavsiyeleri

Buhar makinesi arayışı içinde olan kullanıcılar birbirinden farklı özelliklere sahip yüzlerce ürünle karşılaşmaktadır. Bu nedenle doğru ürünü bulmak isteyen kullanıcılar kafalarındaki soru işaretlerini yanıtlayabilecek tavsiye ve önerileri dinlemeyi tercih eder. Buhar makinesi tavsiyeleri ise genel olarak ürünlerin kullanışlılıkları ve performansları üzerinden şekillenir. Buhar makinesi zararlı mı, makine çok arızalanır mı, kullanımı güvenli mi gibi soruların yanıtlarının bulunabileceği bu tavsiye ve inceleme yazılarında ürünlerin seçiminde kullanılabilecek birkaç püf noktaya da yer verilir. Bebek odasının metrekaresi, dekorasyonun rengi, bebeğin özel ihtiyaçları ya da temizlik rutinleri bir ürünü satın almak için bakılabilecek özellikler arasında yer alıyor. Siz de n11’de bulunan bebek bakım ve sağlık ürünlerini inceleyerek, ihtiyacınıza uygun olan alternatifi belirleyebilirs

Önceki YazıSonraki Yazı