Caz Sanatçıları: Gelmiş Geçmiş En İyiler

Caz Şarkıcıları

Amerika’nın en çok tanınan ve sevilen sanat biçimlerinden biri olan caz müziği, on dokuzuncu yüzyılın sonları ve yirminci yüzyılın başlarında geliştirildi. Unutulmaz caz sanatçıları listemize değinmeden önce caz müzikten biraz daha bahsetmek istiyoruz. Avrupalı ve Amerikalı melodiler ile Afrika folk müziği ve kölelik zamanlarından kalan ritim ve müziklerin bir birleşiminden oluşan caz, günümüze dek pek çok müzik dehasını tanıdığımız bir müzik türü. Bu yazımızı caz müziğe meraklı ancak keşiflerine nereden başlayacaklarına karar veremeyenler için hazırladık desek daha doğru olur aslında. Gelmiş geçmiş en iyi caz sanatçılarından bir seçki yapalım istedik. Kulaklarınızda pas mas kalmayacak, söz veriyoruz. Keyifli okumalar ve ardından da iyi dinlemeler!

1. Miles Davis

Miles Davis

Miles Davis, en iyi caz sanatçıları arasında en uzun kariyere sahip olanlardan biri. Trompetçi ve caz bestecisi olan Miles Davis 1991 yılında hayata gözlerini yumduğunda geride bıraktığı miras, albüm ve konserlerinden daha fazlasıydı. Miles Davis, 2015 yılında BBC ve Jazz Radio tarafından yapılan bir ankette gelmiş geçmiş en iyi caz sanatçısı olarak seçildi. Müzik eleştirmenleri ve tarihçileri tarafından da yirminci yüzyıl müzik kültürünü ve caz müziğin gelişimini en çok etkilemiş sanatçılardan biri olduğu kabul edilen Miles Davis’in 50 yıllık kariyerinde yakaladığı sound hâlâ eşsizliğini koruyor.

2. Louis Armstrong

Louis Armstrong

“What a Wonderful World” adlı şarkıyı pek çok romantik komedide ya da klasikleşmiş film sahnelerinde dinlemişizdir. İlk defa Louis Armstrong’un seslendirdiği bu muhteşem şarkı, aslında sizi bu muhteşem caz ustası hakkında daha fazla şey öğrenmeye davet ediyor. Çakıllı olarak tabir edilen (daha güncel olarak Tom Waits dinlemiş olanların aşina olduğu) bir ses ve olağanüstü yeteneğiyle en iyi caz sanatçılarından biri olan Armstrong, caz severlerin mutlaka bilmesi gereken bir isim. İddia ediyoruz ki Armstrong en iyi caz vokallerinde başı çekiyor!

3. Duke Ellington

Duke Ellington

Duke Ellington’ı ve yaptığı caz müziğini anlatmak için üç adet anahtar sözcük belirleyebiliriz: “spontane”, “sivri” ve “kıpır kıpır”. Ellington, kendi müziğini caz yerine “Amerikan müziği” olarak tanımlasa da, caz müziği tarihindeki en etkili isimlerden biri olduğu gerçeği asla değişmiyor. 1920’lerin, 1930’ların tadını, dans pistlerini, caz müziğini merak ediyor; 1950’lerde ve 1960’lar boyunca caz arenasında kimin sözünün geçtiğini öğrenmek istiyorsanız, Duke Ellington’ı dinlemeden olmaz.

4. John Coltrane

John Coltrane

En iyi caz sanatçıları deyince John Coltrane’siz bir yazı düşünülemezdi elbette. Amerikalı bir saksafoncu olan John Coltrane, Miles Davis ile çalan müzisyenlerden biridir aynı zamanda. Birbirlerini beslediklerinden şüphe yok. A Love Supreme albümünü burada ne kadar övsek bitiremeyiz. O yüzden, dinlemeyenler için en kısa zamanda edinmelik bir albüm olarak burada tavsiye edelim. Dinleyenler de, “evet ya, ne güzel albümdü” diyerek bir daha ziyaret etsinler.

5. Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald

Ella’mız canımız! Caz dünyasının kraliçesi olarak bilinen, 13 Grammy ödülü alan ve 40 milyonun üstünde albüm satan Ella Fitzgerald, Duke Ellington’dan Frank Sinatra’ya pek çok caz ustasıyla birlikte çalıştı. Harika düetler ve çalışmalar yaptı. 1996 yılında yaşama veda ettiğinde, 200 albüm kaydı bulunuyordu. Sesinin kuvveti (3 oktavı aşan bir sesi vardı) ve kulaklarınızda bıraktığı eşi benzeri olmayan tınısı ile kadın caz vokallerinin en önemlilerinden biri olan Ella Fitzgerald, sadece müziğiyle değil aynı zamanda sosyal meselelere olan ilgisiyle de tanınıyordu. Çocuk ve gençlerin daha iyi bir hayat sürmeleri için çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı, pek çok bağışta bulundu. Biz Ella’yı sevmeyenini görmedik; siz de bayılacaksınız.

Sizin en sevdiğiniz caz sanatçıları kimler? Yorumlar bölümünden listemize katkıda bulunabilirsiniz! :)

NOT: Sıralama rastgele yapılmıştır.

En popüler heavy metal gruplarını merak ediyorsanız görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı