Saz Nasıl Çalınır?

Saz Nasıl Çalınır?

Yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmek büyük küçük herkesin son derece keyif duyduğu bir hobidir. Eğer siz de hobileriniz arasına bir yenisini daha eklemek istiyorsanız “saz nasıl çalınır?” sorusunun yanıtlarını aradığımız yazımızı okumadan geçmeyin! Saz çalmak için ister bir kursa gidiyor olun isterseniz de evde kendi kendinize kurcalıyor olun bu yazı size bir yol gösterici rehber olacak. Saz çalmak için tüyolar, saz notaları ve çok daha fazlası yazımızın devamında sizleri bekliyor!

Saz Çalmaya Nasıl, Nereden Başlamalıyım?

Saz Nasıl Çalınır Saz Çalmak

Tüm müzik aletlerinde olduğu gibi saz çalmayı öğrenmek için de ihtiyacınız olan ilk motivasyon heves! Ancak gerçekten hevesi olan bir insan bu konuda başarıya ulşacaktır. Bir de “Neden saz?” sorusunu kendinize sorun. Amacınız herhangi bir müzik aletini öğrenmek mi yoksa türkülere olan düşkünlüğünüz mü? Eğer cevabınız türkülere olan düşkünlüğünüz ise saz çalmayı öğrenmek çok daha kolay ve saz çaldıkça duyduğunuz haz maksimum düzeyde olacaktır. “Saz nasıl çalınır?” yanıtını uygulamalı öğrenmek için öncelikle bir bağlama edinmeniz gerekecek. Eğer hala bir bağlamanız yoksa hemen buradan kolayca satın alabilirsiniz.

Saz çeşitleri uzun sap ve kısa sap olmak üzere farklı çeşitlerdedir. Uzun sap sazların ses çeşitliliği ve hareket alanı daha fazla olduğundan yeni başlayanlara uzun sap saz tercih etmelerini önerebiliriz. Evde saz öğrenmek eğer doğuştan bu işe yetenekli değilseniz ya da daha önce herhangi bir eğitim almadıysanız biraz zor olabilir. Bu yüzden ilk birkaç ay hatta belki 1 sene bir kurstan ya da bir bağlama hocasından yardım almanız daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.

Kursta ya da özel derste iken hocanın el hareketlerini dikkatlice gözlemleyin. Bunun için “Saz nasıl çanlınır?” konulu öğretici videolar da seyredebilirsiniz. Saz çalmanın bir başka önemli püf noktası da hemen hemen her gün elinizin saza değmesi gerektiği. Pek çok müzik aleti öğreniminde olduğu gibi saz çalmayı öğrenmede de pratik yapmak son derece önemlidir.

Bir başka önemli tüyo da pes etmemek elbette. Sazı ilk birkaç kez elinize almanızda yapamama hissine kapılıp bırakmayın. Zor olduğunu düşünerek vazgeçmek hevesinizin yarıda kalmasına neden olacaktır. Saz çalmak için gerekli özelliklerden biri de sabırlı olmak. Gerçekten sabreden ve mantığını kavrayan bir insanın kısa süre içinde saz çalmayı öğrenmesi oldukça kolaydır.

Saz Nasıl Çalınır Saz Çalma Tüyoları

“Saz nasıl çalınır?” sorusuna saz çalmanın mantığına dayalı bir cevabı da şu şekilde verebiliriz: Pek çok telli çalgıda olduğu gibi sazın üzerinde bulunan tellerin, perdelerin hemen arkasına basılmak kaydıyla kısaltarak ya da uzaltılarak telin ince veya kalın ses çıkarmasını sağlamak, saz çalmanın temel mantığıdır. Kısa ve gergin telden ince ses, aynı gerginlikteki uzun telden ise kalın ses çıkarılır. Telin kısaltılıp uzaltılarak kalın ya da ince sesler elde etmek pek çok telli çalgının esasıdır. Saz ile notanın sesini çıkarabilmek için perdenin hemen arkasına işaret parmağınızla gelecek zamanlarda da diğer parmağınızla basıp, bırakmadan mızrapla aynı tele vurmalısınız. Bunu yapabildiğinizde saz çalmanın büyük bir kısmını öğrenmişsiniz demektir.

Kolay bir şekilde saz çalmayı öğrenmek için her gün bu sesleri keşfetmek, günde birkaç saatinizi alıştırma yapmaya ayırmak ve basit türküleri çalmayı denemek en etkili yöntemler olacaktır.

Saz Notaları 

Saz Nasıl Çalınır Saz Notaları

Saz; göğüs, tekne ve sap olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Sazda sap kısmı üzerine bağlanan tellerin konumlandığı yerlerde “burgu” denilen parçalar bulunur. Saz akortu bu burgular ile yapılmaktadır. Saz üzerinde üç grup tel yer almaktadır. Bu teller ikişerli ve üçerli gruplar da olmaktadır. Alt gruplarda bulunan teller La, üst grupta bulunan teller Mi, orta grupta bulunan teller ise Re olarak bilinmektedir. Saz notaları yerleri saz çeşitlerine göre şu şekildedir:

Uzun sap saz çeşitlerinde;

Üst tellerde Sol, orta tellerde Re, alt tellerde ise Do, Mi, Fa, La ve Si notaları bulunmaktadır.

Kısa sap saz çeşitlerinde;

Üst tellerde Do, La, Re, orta tellerde Re, Do, Si, La, Sol, alt tellerde ise; Do, Re, La, Si, Sol, Fa, Mi notaları bulunmaktadır.

Bir başka telli çalgı olan gitar ile ilgili tüyolar “Gitar nasıl çalınır?” yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı