Pai’de Yapılacak 11 Şey

Pai, Tayland

Pai, Tayland’da Chiang Mai’nin 135 km uzağında yer alan, hippilerle dolu enteresan bir yer. Kasabanın merkezi kalabalık insan güruhunun akın ettiği çılgın bir yerken sadece bir kaç kilometre dışarısı adeta bir cennet. Bu minicik kasabada yapılacak o kadar çok şey var ki…

Bungalov’da Hamak Keyfi Yapın

Pai

Pai’ye gelir gelmez ilk yapmanız gereken şey haliyle konaklamanızı ayarlamak. Çılgın parti insanları değilseniz kasabanın merkezinde bir yerde kalmayın, yürüyerek 15-20 dakikada varabileceğiniz birbirinden güzel bungalovlar var. Adeta huzurun tanımı olabilecek yerler buralar. Üstelik fiyatlar da genel olarak çok uygun. Bungalovunuzda güneşin ilk ışıkları ile uyanıp sabah yürüyüşüne çıkabilir, öğleden sonra hamakta sallanıp tembellik yapabilirsiniz. Tam bir tatil….

Canlı Müzik Dinlemeye Gidin

Kasabanın merkezi birbirinden güzel cafe ve barlarla dolu. Bunların bir kısmında gece canlı müzik de yapılıyor. Benim favorim ise Edible Jazz. Canlı jazz müzik, lezzetli kokteyller, hamaklar…

Gece Walking Street’te Takılın

Pai gecelerinin olmazsa olmazlarından biri de Walking Street’te değişik lezzetler tatmak. Tayland’ın başka yerlerinde bulamayacağınız kadar çok çeşitli mutfaklardan örnekler var burada. Hint yemekleri, değişik hamburgerler, krepler, Thai yemekleri ve hatta suşi.

Land Split’i Gezin

Pai

Land Split adı üstünde yerin ikiye ayrıldığı bir yer. Eskiden burası normal bir tarlaymış. 2008 yılında birdenbire yer yarılmış. 2009 ve 2011 yıllarında yeni yarıklar eklenmiş. Tarlanın sahibi bu yarıklardan dolayı artık tarım yapamaz hale gelmiş. Şimdilerde tarlanın sahibi bu yarıkları görmeye gelenlere bahçesinde yetiştirdiği güle benzer bir bitkiden yaptığı şerbetten ikram ediyor, yanında da meyve ve patates sunuyor. Belirlenmiş herhangi bir fiyat yok, içinizden geleni ödüyorsunuz. Bahçede hamaklar da var. Çok keyifli bir yer.

Pai Kanyonu’nda Güneşin Batışını İzleyin

Pai

Pai’deki güzel coğrafi oluşumlardan biri de Pai Kanyonu. Özellikle güneş batışına doğru buraya ilgi artıyor çünkü burada güneşin batışını izlemek gerçekten çok hoş. Kanyonun incecik duvarları üzerinde yürüyüş de yapılabiliyor. O yüzden buraya gelirken flip floplar yerine rahat yürüyebileceğiniz, kaymayan bir ayakkabı giymek daha iyi olur.

Şelale Gezisi Yapın

Pai

Pai’de bir de şelaleler var. Bu şelalelerin bazılarında suya da girilebiliyor. Şelale gezisine çıkarken yanınıza mayonuzu almayı unutmayın. Özellikle Mhor Phaeng şelalesi adeta bir su kaydırağı gibi. Çılgınca eğlenen insanları görünce siz de suya girmeden duramayacaksınız.

Mae Hong Son Yolunda Motor Sürün

Biraz tehlikeli ama son derece keyifli bir yol var Pai’den Mae Hong Son’a kadar. Yaklaşık 2 saatte tamamlayabileceğiniz bu yolda 2000’e yakın viraj döneceksiniz, neredeyse hiç düz yol yok. Yolun heyecanı bir yana, manzara inanılmaz. Tayland gibi tropik bir ülkede dağın zirvesine çıkıp üşüme keyfini de yaşayabileceğiniz ender yerlerden biri bu rota. Motor kullanma becerinize güvenmiyorsanız araba veya şoförlü motor kiralayıp benzer bir keyif yaşayabilirsiniz.

Dağ Kabilelerini Görmek İçin Trekking Yapın

Mae Hong Son’un etrafında bir kaç tane dağ kabilesi yaşıyor. Üst üste halkalar takarak boyunlarını uzatan kadınların olduğu kabile de bunlardan biri. Tabi günümüzde artık bu kabileler inanılmaz turistik bir hal almış durumda.

Lod Mağaralarını Gezin.

Pai

Mae Hong Son yolu üzerinde Lod Mağaraları var. Burası birbirine bağlı 3 mağaradan oluşan bir yapı. İçerisi kanolarla geziliyor. Girişte parasını ödeyip kano kiralıyorsunuz. Kanoları kullananların tamamı kadın. Kadınlar için bir istihdam projesi yapılmış burada. Gaz lambasını alan rehberle birlikte kanoyla mağaraların içinde ilerliyor, yer yer durup mağaraların içindeki detayları geziyorsunuz. Mağaralardan birinde 1300 yıllık tabutlar yer alıyor.

Çin Köyünde Çay Keyfi Yapın

Pai

Mae Hong Son yolu dönüşünde, Pai’ye çok yakın bir Çin köyü var. Burası da çok güzel bir manzaraya sahip. Kocaman bir ova ayaklarınızın altına seriliyor. Bu manzaraya karşı bir yandan güneş batışını izlerken bir yandan da Çin çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Sirk Okulunda Numaralar Öğrenin

Pai’de hippiler çoğunlukta olunca poi ve lobut çevirenlerin sayısı da oldukça artmış. Siz de meraklıysanız Pai’de bu işi öğrenebileceğiniz bir yer var, Circus School. Bu sirk okulunda konaklamak veya buraya sadece gece bir şeyler içmek için uğramak da mümkün. Son derece eğlenceli, rengarenk bir ortamı var.

Pai’a ulaşmak için önce Chiang Mai’ye uzanmak gerek. Tayland’ın fin cenneti bu yazımızda.

Önceki YazıSonraki Yazı