Milkshake Tarifi

Milkshake Tarifleri

Yaz sıcaklarının son demlerini yaşarken ve hâlâ gündüz sıcaklarından bunalırken, soğuk içecekler yine ve yeniden imdadımıza yetişiyor. Hem tatlı hem de soğuk içecekler söz konusu olduğunda asla hayır diyemeyenlerin favorisi olan milkshake ise yalnızca fast food zincirlerinin tekelinde değil elbette. Evde milkshake yapımı oldukça kolay ve pratik, üstelik sizi dilediğiniz anda serinletme ve aniden bastıran tatlı krizlerine serinletici bir çözüm sunma konusunda da üstüne yok. Lezzetinden sual olunmaz milkshake çeşitleri, hem kısa bir süre içinde hazırlanıyor, hem pişirme derdi yok. Öte yandan, milkshake yaparken dilediğiniz malzemelerle yaratıcılığınızın sınırlarını istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz. Bu yüzden, bizce henüz sonbaharın serinliği bastırmadan olabildiğince milkshake keyfi yapmak için henüz vakit var. O zaman çok basit, temel bir milkshake tarifi ile çeşitlendirebileceğiniz diğer lezzetleri kaçırmayın diyoruz.

Astar Niyetine: Vanilyalı Milkshake Tarifi

Milkshake Tarifi

Milkshake tarifi çeşitlemeleri temelde bu kolay tarif üzerinden ilerler. Klasik bir tat olan vanilya ile yapılan bu milkshake tarifi, diğer tariflerimiz için astar olarak kullanacağınız tarif. Oldukça kolay birkaç adımdan oluşan bu milkshake tarifi ise şöyle:

 • 5 top vanilyalı dondurma
 • 1 su bardağı soğuk süt
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü

Bütün malzemeleri blenderda karıştırın. İki büyük bardağı dolduracak kadar milkshake elde edeceksiniz. Daha fazlası için malzemeyi oranlı olarak artırabilirsiniz. Gelelim bu milkshake tarifi sayesinde daha farklı lezzetler yaratmaya…

Efsanelerin Buluşması: Nutellalı Milkshake

Milkshake Tarifleri

Yalnızca 5 dakikanızı alacak bu milkshake tarifi ile hem nutellanın tadına hem de dondurmayla olan eşsiz uyumuna hayran kalacak, bir bardak daha olsa diyeceksiniz. Nutellalı milkshake için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • ¾ su bardağı nutella
 • 1 su bardağı soğuk süt
 • 3 büyük top vanilyalı dondurma
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü

Bütün malzemeleri blendera koyun ve iyice özleşene kadar blenderda karıştırın. İki büyük bardak ölçüsünde nutellalı milkshake elde edeceksiniz. Daha fazlası için oranları eşit miktarda artırabilirsiniz. Üzerine çikolatalı gofret parçaları ya da rendelenmiş çikolata serperek servis yapabilirsiniz. Ha bu arada; eğlenceli servis önerileri için ihtiyacınız olan yaratıcı malzemeler için şuraya bir göz atmayı ihmal etmeyin :)

Muzdan Vazgeçemeyenlere: Muzlu Milkshake

Milkshake Tarifleri

Muzlu dondurmadan, muzlu tatlılardan, hatta muzun kendisinden vazgeçemem diyenlerin başvuracağı milkshake tarifi elbette muzlu milkshake olacaktır. Henüz olgunlaşmış muzlar meydanı terk etmeden, muzun yaz mevsimini taşıyan tadı kaybolmadan en güzel muzları seçip, serinletici bir milkshake tarifi için mutfağa doğru yol alıyoruz.

 • 2 donmuş muz (küçük küçük dilimlenecek)
 • 1 su bardağı vanilyalı dondurma
 • 2 su bardağı soğuk süt
 • ¼ su bardağı bal (tercihe bağlı)

Donmuş ve küçük küçük dilimlenmiş muzlarımızı, sütü ve dondurmayı blendera koyuyoruz ve pürüzsüz bir karışım elde edene dek karıştırıyoruz. İsterseniz içine çeyrek su bardağı bal da ilave edebilirsiniz. Ancak ben balı, üzerini süslemek için kullanmak istiyorum derseniz de kabul. Tatlı isteğinizi anında kesecek bu serinletici milkshake tarifi de iki büyük bardak ölçüsünde.

Alışık Değiliz Belki Ama: Marshmallow Milkshake

Milkshake Tarifleri

Yeni tatlara açık olmak lazım. Marshmallow bizim yeme-içme kültürümüz için pek alışıldık bir malzeme değil, ancak marshmallow milkshake gerçekten de kendisine iyi bir yer edinecek kadar lezzetli bir tatlı.

 • 8-10 adet marshmallow
 • 1 su bardağı vanilyalı dondurma
 • Yarım su bardağı soğuk süt
 • Yarım çay kaşığı vanilya özütü

Öncelikle marshmallowları metal bir şişe diziyoruz. Ardından ocak ateşinde etrafı kızarana kadar pişiriyoruz. Ardından 2 tane kızarmış marshmallow ayırıp, diğerlerini dondurma, süt ve vanilya özütü ile birlikte blenderdan geçiriyoruz. Ayırdığımız marshmallowlarla bardaklara doldurduğumuz milkshakelerin üzerini süslüyoruz.

Afiyet olsun!

Ağzımız bu kadar tatlanmışken enfes bir ıslak kek tarifi vermeden olmaz, değil mi?

 

Önceki YazıSonraki Yazı